Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Fortum wybuduje elektrociepłownię. Za ogrzewanie mieszkań zapłacimy więcej?

Magdalena Kozioł
Fortum chce wybudować nową elektrociepłownię/zdjęcie ilustracyjne
Fortum chce wybudować nową elektrociepłownię/zdjęcie ilustracyjne Janusz Wójtowicz
We Wrocławiu zapotrzebowanie na ciepło nie będzie rosło do 2030 r. Tak wynika z analizy jaką na zlecenie miasta przygotowała firma CASE Doradcy. Tymczasem przy ul. Obornickiej Fortum chce wybudować nową elektrociepłownię. Czy wrocławianie za ogrzewanie mieszkań zapłacą więcej?

Tylko do jutra na stronie internetowej Wrocławia będzie dostępny dokument CASE - Doradcy. Fortum, które się z nim zapoznało, ze swojej inwestycji nie zamierza jednak zrezygnować. Nie zdradza jednak, kiedy zacznie się budowa.

- Ciągle nie znamy ostatecznego kształtu ustawy regulującej funkcjonowanie rynku energetycznego w Polsce – mówi Krzysztof Karolczyk, manager ds. rozwoju elektrociepłowni Fortum. - Zakładając, że nowe prawo zostanie przyjęte i wdrożone do końca I kwartału 2014 r., oddanie do eksploatacji nowej elektrociepłowni nastąpiłoby w IV kwartale 2017 r.

Choć przy ul. Obornickiej nie wbito jeszcze pierwszej łopaty – ta inwestycja już wzbudza kontrowersje. A wszystko dlatego, że dzisiaj w stolicy Dolnego Śląska ciepło produkuje Kogeneracja, a dostarcza je do mieszkań Fortum. Sytuacja zmieni się, kiedy ta druga firma przestanie być tylko dystrybutorem.

Mają na tym stracić mieszkańcy Wrocławia, bo wtedy ceny ciepła poszybują w górę z 28 zł/GJ do 50 zł/GJ. Tak wyliczyli pracownicy Politechniki Warszawskiej. Analizę przygotowali na zlecenie Kogeneracji, która ma również ekspertyzy Politechniki Wrocławskiej i niemieckiej firmy Dreberis GmbH z Drezna. Wskazują, że nowa elektrociepłownia we Wrocławiu nie jest potrzebna.

Fortum stawia sprawę tak: - Z tego powodu ceny ciepła nie wzrosną. - Zakład Fortum będzie produkował więcej energii elektrycznej niż cieplnej i to właśnie ona stanowić będzie główne źródło przychodów elektrociepłowni – wskazuje Karolczyk.

Gmina Wrocław w ustalanie cen za ciepło ingerować nie może. - Prezydent miasta nie ma takich kompetencji, by na nie wpływać. Ich strażnikiem jest Urząd Regulacji Energetyki, z którym możemy rozmawiać. Ale nie teraz, bo niewiele wiemy jeszcze o tej nowej inwestycji Fortum przy ul. Obornickiej - mówi Wojciech Kaczkowski, dyrektor wydziału Inżynierii Miejskiej we Wrocławiu.

Urząd Regulacji Energetyki dzisiaj nie bardzo chce zabierać głos w tej sprawie. - Teraz jest na to za wcześnie. Kiedy trafią do nas propozycję nowych stawek, to je przeanalizujemy - mówi Agnieszka Głośniewska, rzecznik URE.

Już wiadomo, że ciepło produkowane przez nową elektrociepłownię nie ogrzeje całego Wrocławia.

Ta sprawa wróci we wrześniu, bo właśnie wtedy dokumentem CASE - Doradcy zajmą się wrocławscy radni miejscy. Wtedy pewnie będzie gorąca dyskusja o cieple. Fortum przyznaje, że zawiera on szereg błędów i nieścisłości, a także nie uwzględnia pewnych informacji, co powoduje, że przedstawiona w nim ocena nie odzwierciedla rzeczywistej sytuacji.

- W raporcie brakuje przede wszystkim informacji o rozwoju sieci, czyli budowie nowych przyłączeń oraz podłączaniu nowych odbiorców w obszarze już istniejącej sieci, które są powszechnie znane i dostępne. To oczywiste, że jeśli uwzględnimy tylko część planowanych podłączeń, prognoza dotycząca zapotrzebowania na ciepło będzie zupełnie inna niż wtedy kiedy uwzględnimy wszystkie - wskazuje Krzysztof Karolczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska