Wrocław: Europa z wizytą u Cygana

Małgorzata Kaczmar
Już od trzech lat, w sierpniu, na wrocławskim Rynku odbywa się festiwal romski
Już od trzech lat, w sierpniu, na wrocławskim Rynku odbywa się festiwal romski Mikołaj Nowacki
Rada Europy sprawdzi, jak żyją u nas Romowie. Na Brochowie usłyszy od nich o braku pracy

Przedstawiciele Rady Europy przyjadą w poniedziałek do Wrocławia, by przyjrzeć się życiu Romów w naszym mieście oraz przez cztery dni dyskutować m.in. o ich dostępie do edukacji, służby zdrowia czy pracy.

Urzędnicy są przekonani, że wypadną bardzo dobrze. Beata Pierzchała, szefowa Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego, wymienia kilka projektów, skierowanych właśnie do Cyganów. Np. "Romowie i Gadziowie na jednym podwórku", który ma przybliżać mieszkańcom miasta kulturę Romów i odwrotnie. Są też warsztaty nauki pisania i czytania, filmowy festiwal kultury romskiej czy akcja zaopatrzania romskich dzieci w aparaty słuchowe i okulary. W domu kultury przy ul. Powstańców Śl. były z kolei warsztaty tańców romskich.

Ale przedstawiciele Rady Europy nie będą wierzyli urzędnikom na słowo. To, co od nich usłyszą, chcą skonfrontować u samych Cyganów. Dlatego w planie jest wizyta na ich osiedlu na Brochowie.

Już wiadomo, że Romowie będą nie tylko chwalili.

- Najbardziej potrzebna jest praca - mówi Tadeusz Paczkowski, zastępca prezesa romskiego Stowarzyszenia Romani Bacht. - Gdy Rom idzie do pośredniaka, i tak nikt nie będzie chciał go przyjąć do pracy. Potrzebne byłyby szkolenia, dzięki którym moglibyśmy zakładać własne firmy - dodaje. Uważa też, że warto byłoby po ukończeniu gimnazjum kierować cygańskie dzieci na rozmowę z doradcą zawodowym albo psychologiem - żeby chciały się dalej uczyć. A Małgorzata Jaworska, żona cygańskiego artysty Dona Hamleta, która mieszka na Brochowie, opowiada:

- W domu mówimy tylko po romsku. Gdy moja córka poszła do szkoły, miała sporo problemów z czytaniem i pisaniem. Dlatego przydałyby się dodatkowe zajęcia z tego przedmiotu. Podkreśla też, że przydałyby się kursy zawodowe dla kobiet, np. kucharskie albo krawieckie.

Szacuje się, że we Wrocławiu mieszka ok. 2 tysięcy Romów. Najwięcej - na Brochowie, Nadodrzu, Ołbinie oraz w okolicach ul. Czajkowskiego na Karłowicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie