Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: "Dzień dobry, policja, przeszukamy mieszkanie". Złodzieje udawali policjantów

WSK
Polskapresse/zdjęcie ilustracyjne
22-letni mężczyzna i 32-letnia kobieta z Wrocławia zostali zatrzymani za oszustwa metodą "na policjanta". Wchodzili do mieszkań pod pretekstem ich przeszukania podając się za funkcjonariuszy i kradli cenne przedmioty. Czasami mówili, że zabezpieczają je, bo pochodzą z przestępstwa. Udowodniono im 9 tego typu przestępstw we Wrocławiu i Świdnicy, grozi im do 5 lat więzienia.

Do zatrzymania oszustów doszło w jednym z wrocławskich hoteli, gdzie wynajęli pokój. Policjanci wpadli na ich trop dzięki zgłoszeniom od mieszkańców Świdnicy i Wrocławia, m.in. osiedla Leśnica. Jak wynikało z ustaleń policjantów, sprawcy przedstawiali się za funkcjonariuszy i wchodzili do mieszkań pod pretekstem "wykonywania czynności" związanych z oszustwami, czy też kradzieżami.

– Następnie, wykorzystując chwilę nieuwagi, kradli głównie pieniądze, dokumenty i telefony komórkowe. W kilku przypadkach zabierali też wymienione przedmioty, twierdząc, że "zabezpieczają je" w związku z prowadzonym postępowaniem – mówi st. asp. Paweł Petrykowski z dolnośląskiej policji. Dodaje, że policjanci po zabezpieczeniu przedmiotu zawsze prowadzą dalsze czynności i przesłuchania na komendzie. Oszuści natomiast zabierali cenne przedmioty i już więcej się nie pojawiali.

ZOBACZ TEŻ: Dzieci ukradły dla mamy cudzą torebkę? Kobieta znalazła PIN i płaciła skradzioną kartą płatniczą

Policjanci udowodnili im co najmniej 9 tego typu przestępstw. Za podszywanie się pod funkcjonariuszy publicznych i kradzieże grozi im do 5 lat pozbawienia wolności. Sąd zastosował wobec niż środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące.

KRADZIEŻE "NA POLICJANTA" - JAK NIE DAĆ SIĘ OSZUKAĆ

Policja ostrzega i przypomina, że zawsze w przypadku pojawienia się policjantów w naszym mieszkaniu, możemy telefonicznie zweryfikować na najbliższym komisariacie, czy rzeczywiście kogoś do nas wysyłano. Policjanci, zarówno umundurowani jak i nieumundurowani muszą okazać nam legitymację służbową, w taki sposób, aby umożliwić nam odczytanie danych osobowych, numeru służbowego, organu wydającego. Policjancie ponadto przedstawiają się nam podają nazwę swojej jednostki.

Funkcjonariusze zawsze mają podawać powód interwencji i podstawę prawną prowadzonych czynności służbowych. Prawdziwi policjanci nie będą nas przesłuchiwali w miejscach odludnych, czy też ciemnych bramach. Zawsze takie czynności są wykonywane na komisariacie.

CZYTAJ TAKŻE: KRADLI TYLK MAŁE FIATY. POTEM JE DEWASTOWALI (ZOBACZ ZDJĘCIA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska