Wrocław: Dlaczego Wzgórze Partyzantów niszczeje? Czy jest...

  Wrocław: Dlaczego Wzgórze Partyzantów niszczeje? Czy jest szansa na uratowanie zabytków?

  Weronika Skupin

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Kazimierz Kloczkowski stara się, żeby Wzgórze Partyzantów ożyło organizując tam m.in. giełdę staroci. Ale ma ograniczone możliwości
  1/12
  przejdź do galerii

  Kazimierz Kloczkowski stara się, żeby Wzgórze Partyzantów ożyło organizując tam m.in. giełdę staroci. Ale ma ograniczone możliwości ©Jaroslaw Jakubczak

  Dlaczego budynki na Wzgórzu Partyzantów nie są odnawiane, tylko pozostawione na powolne niszczenie? Obiekt, znajdujący się w centrum miasta straszy. Nieciekawym widokiem są też pływające butelki w fontannie, która odnowiona byłaby kolejną atrakcją turystyczną - pisze nasza Czytelniczka Aleksandra. Odpowiedzi na to pytanie szukała reporterka Gazety Wrocławskiej, Weronika Skupin.
  Wzgórze Partyzantów nie jest teraz terenem miejskim. Na początku lat 90. oddano je w użytkowanie wieczyste na 40 lat prywatnej firmie Retropol, której właściciele przebywają na Górnym Śląsku. Dopiero w 2030 roku ten teren wróci w ręce miasta. Do tego czasu wzgórze będzie zdane na pomysły prywatnego inwestora, który - mówiąc w skrócie - właściwie nie robi nic by przywrócić mu świetność.

  Użytkownikiem wieczystym wzgórza jest "Przedsiębiorstwo Konserwacji Zabytków Produkcji Handlu i Usług Retropol". Miało ono ambitne plany, by stworzyć tam pałac ślubów z restauracją, która zamieniałaby się w tygodniu wieczorami w klub, a także winiarnię i galerię. Z tych planów nic nie wyszło.

  Kazimierz Kloczkowski, który założył stowarzyszenie Wzgórze Partyzantów i prowadził tam klub Obserwatorium, stara się by to miejsce odzyskało dawny blask.

  – Retropol nie robi z tym miejscem zupełnie nic i pozwala, by popadało w ruinę. Chciałem nawet pomóc miastu w odzyskaniu tego terenu, bo przecież można oskarżyć firmę Retropol o niegospodarność zarządzanymi posiadłościami - mówi Kazimierz Kloczkowski.

  Okazuje się jednak, że miasto nic nie może w tej sprawie zrobić. Retropol nie wynajmuje od gminy Wrocław Wzgórza Partyzantów, tylko przejął je na własność na 40 lat. Firma jest w świetle prawa traktowana jako jedyny właściciel i może z tym miejscem robić co tylko chce.

  – A nie robi nic, w tym jest problem - mówi Kazimierz Kloczkowski, który ma wiele pomysłów jak przyciągnąć na wzgórze wrocławian. Organizuje tam między innymi giełdę staroci i osobliwości. - Wiele lat temu odbywały się tutaj giełdy - przypomina Kloczkowski. - Chcę, aby to miejsce znowu odżyło - dodaje.

  Na razie jego dalsze pomysły są jednak blokowane przez Retropol. Nic nie mogą też poradzić na to inne instytucje.

  – Złożyłem do Dolnośląskiego Konserwatora Zabytków wniosek o wpisanie budynków na Wzgórzu Partyzantów na listę zabytków. Otrzymałem odpowiedź, że nie ma pieniędzy na inwentaryzację, a także dostępu do obiektu, bo Retropol to uniemożliwia - mówi Kloczkowski.

  Powinien też zainterweniować nadzór budowlany. Niedługo Wrocław zostanie Europejską Stolicą Kultury, a wzgórze może być świetnym miejscem na promocję miasta - mógłbym tam zorganizować festiwale, koncerty czy giełdy staroci - mówi Kazimierz Kloczkowski. - Moje stowarzyszenie wyprodukowało też gadżety - np. breloczki ze Wzgórzem Partyzantów. Wszystko po to, żeby ożywić to miejsce. Spaceruję tu często z wnukiem i chciałbym, żeby mógł się bawić na pełnym życia i zielonym wzgórzu, a nie wśród ruin - opowiada Kloczkowski.

  Próbowaliśmy skontaktować się z firmą Retropol, ale numery telefonów podane przez nią do kontaktu pozostają głuche.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz we Wrocławiu najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w pobliżu katedry?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z Wrocławiem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (51)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jac

  jac (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  o niegospodarność to co najwyżej można oskarżyć pana prezydenta(-:

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  osoby odpowiedzialne

  Malwina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12

  Za stan wzgórza partyzantów odpowiadają konkretne osoby po pierwsze zarząd i właściciele tej spółki Retropol kto to jest można łatwo sprawdzić na stronie ministerstwa sprawiedliwości wpisując nr...rozwiń całość

  Za stan wzgórza partyzantów odpowiadają konkretne osoby po pierwsze zarząd i właściciele tej spółki Retropol kto to jest można łatwo sprawdzić na stronie ministerstwa sprawiedliwości wpisując nr KRS tej spółki 0000092997 :

  https://ems.ms.gov.pl/krs/wyszukiwaniepodmiotu

  i tak Prezesem tej spółki jest Pani Beata Sieradzka, spółka ma tez 3 osobową radę nadzorczą i dwoje właścicieli.

  Ponadto ze strony miasta można by spytać też konkretnych urzędników o bezczynność, nie chcę tu pisać o Dudkiewiczu, wiadomo miasto spore urząd duży może chłopina wszystkiego nie ogarnia, a może ma takie głupoty jak rozpadająca się kolumnada na Wzgórzu Partyzantów gdzieś bo akurat ubiega się o organizację kolejnej wielkiej imprezy, snuje plany kolejnej wielkiej inwestycji itp. Przebicie się przez gąszcz urzędników, biurek działów wydziałów i departamentów urzędu miejskiego i dojście który z nich byłby najwłaściwszy do ruszczenia swego majestatu żeby coś w tej sprawie zrobić jest trudniejsze niż ustalenie, że coś można zrobić (wiadomo nas tu tylu, a to na pewno nie moja działka).
  Skoro umowę o oddanie w dzierżawę wieczystą podpisano w 1990 r. - to zgodnie z obowiązującą wówczas ustawą z dnia z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości użytkownik wieczysty był zobowiązany do:
  Art. 22 W wypadku sprzedaży lub oddania w użytkowanie wieczyste gruntu zabudowanego budynkiem stanowiącym obiekt zabytkowy, nabywca jest obowiązany do odbudowy lub remontu obiektu w terminie określonym w umowie i utrzymania go w należytym stanie.

  poniżej link do tej ustawy można tam znaleźć ciekawe rzeczy:

  http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19850220099+1998%2401%2401&min=1

  również obecnie obowiązująca ustawa z z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami nakłada na użytkowników wieczystych takie obowiązki i tak:

  Art. 29 1. W umowie o oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste ustala się okres użytkowania wieczystego zależnie od celu, na który nieruchomość gruntowa zostaje oddana w użytkowanie wieczyste, oraz określa się sposób korzystania z nieruchomości, stosownie do art. 236 i art. 239 Kodeksu cywilnego.
  2. Jeżeli przedmiotem umowy o oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest nieruchomość wpisana do rejestru zabytków, przy określaniu sposobu korzystania z tej nieruchomości można nałożyć, w razie potrzeby, na nabywcę obowiązek odbudowy lub remontu położonych na niej zabytkowych obiektów budowlanych, w terminie określonym w umowie.

  tutaj cały tekst ustawy:
  http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19971150741#

  a teraz drodze czytelnicy najciekawsze:

  Art. 33 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami: Właściwy organ może żądać rozwiązania umowy użytkowania wieczystego przed upływem ustalonego okresu stosownie do art. 240 Kodeksu cywilnego, jeżeli użytkownik wieczysty korzysta z tej nieruchomości w sposób sprzeczny z ustalonym w umowie, a w szczególności, jeżeli nie zabudował jej w ustalonym terminie.
  Art. 240 Kodeksu cywilnego stanowi iż: Umowa o oddanie gruntu Skarbu Państwa lub gruntu należącego do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków w użytkowanie wieczyste może ulec rozwiązaniu przed upływem określonego w niej terminu, jeżeli wieczysty użytkownik korzysta z gruntu w sposób oczywiście sprzeczny z jego przeznaczeniem określonym w umowie, w szczególności jeżeli wbrew umowie użytkownik nie wzniósł określonych w niej budynków lub urządzeń.
  Pytanie czy Retropol korzysta ze Wzgórza Partyzantów zgodnie z jego przeznaczeniem i czy tym przeznaczeniem ustalonym w umowie o oddanie w użytkowanie wieczyste było doprowadzenie zabudowy wzgórza do ruiny ?
  W ramach akcji mój reporter zgłaszam Pytanie KTÓRY URZĘDNIK W UM WROCŁAW (DYREKTOR, KIEROWNIK) NADZORUJE ZGRAJĘ INNYCH MU PODLEGŁYCH (PRACOWNIKÓW, PRAWNIKÓW ITP.), KTÓRZY DOSZLI DO WNIOSKU NIECH SIĘ WZGÓRZE ZAWALI MY NIC NIE MOŻEMY ZROBIĆ ?
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Malwina, wchodzisz z buciorami w "Misia" magistrackiego samozadowolenia z nicnierobienia

  zed (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  To co opisałaś, powinno natychmiast postawić na nogi organa zarówno karne (Prokuratura ws. zaniechań i narazania gminy na straty w nieruchomości i budżecie) oraz organów kontroli cywilnej nad...rozwiń całość

  To co opisałaś, powinno natychmiast postawić na nogi organa zarówno karne (Prokuratura ws. zaniechań i narazania gminy na straty w nieruchomości i budżecie) oraz organów kontroli cywilnej nad zachowaniem Gminy Wrocław.

  Rzecz w tym, że ze 100% pewnoscią magistrat byłby skłonny zapłacić kancelarii niejakiego Palinki setki jeśli nie miliony PLN za przedstawienie im dokładnie tego samego co ty robisz zupełnie za free i w dobrej wierze....zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ratuszowe przygłupy jak zwykle mierne, bierne, ignoranckie... może Palinkę za 3 miliony trza nająć?

  nn (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12

  Art. 49.
  1. Wojewódzki konserwator zabytków może wydać decyzję nakazującą osobie fizycznej lub jednostce organizacyjnej posiadającej tytuł prawny do korzystania z zabytku wpisanego do rejestru,...rozwiń całość

  Art. 49.
  1. Wojewódzki konserwator zabytków może wydać decyzję nakazującą osobie fizycznej lub jednostce organizacyjnej posiadającej tytuł prawny do korzystania z zabytku wpisanego do rejestru, wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu albo ograniczonego prawa rzeczowego lub stosunku zobowiązaniowego, przeprowadzenie prac konserwatorskich lub robót budowlanych przy tym zabytku, jeżeli ich wykonanie jest niezbędne ze względu na zagrożenie zniszczeniem lub istotnym uszkodzeniem tego zabytku.
  Art. 110.
  1. Kto będąc właścicielem lub posiadaczem zabytku nie zabezpieczył go w należyty sposób przed uszkodzeniem, zniszczeniem, zaginięciem lub kradzieżą, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ratuszowe przygłupy jak zwykle mierne, bierne, ignoranckie... może Palinkę za 3 miliony trza nająć?

  nn (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Art. 49.
  1. Wojewódzki konserwator zabytków może wydać decyzję nakazującą osobie fizycznej lub jednostce organizacyjnej posiadającej tytuł prawny do korzystania z zabytku wpisanego do rejestru,...rozwiń całość

  Art. 49.
  1. Wojewódzki konserwator zabytków może wydać decyzję nakazującą osobie fizycznej lub jednostce organizacyjnej posiadającej tytuł prawny do korzystania z zabytku wpisanego do rejestru, wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu albo ograniczonego prawa rzeczowego lub stosunku zobowiązaniowego, przeprowadzenie prac konserwatorskich lub robót budowlanych przy tym zabytku, jeżeli ich wykonanie jest niezbędne ze względu na zagrożenie zniszczeniem lub istotnym uszkodzeniem tego zabytku.
  Art. 110.
  1. Kto będąc właścicielem lub posiadaczem zabytku nie zabezpieczył go w należyty sposób przed uszkodzeniem, zniszczeniem, zaginięciem lub kradzieżą, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prośba do dziennikarza o więcej szczegółów

  chyży ruj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Proszę o konkrety - który z urzędników miejskich i na jakiej podstawie oddał Wzgórze Partyzantów w użytkowanie wieczyste na 40 lat? Chętnie poznam szczegóły tej intratnej dla miasta i dla tego...rozwiń całość

  Proszę o konkrety - który z urzędników miejskich i na jakiej podstawie oddał Wzgórze Partyzantów w użytkowanie wieczyste na 40 lat? Chętnie poznam szczegóły tej intratnej dla miasta i dla tego obiektu transakcji.
  Czekam kiedy urzednicy miejscy wraz z prezydętem miasta wpadną na pomysł oddania prywtnemu inwestorowi Ratusz wraz z sukiennicami. Ale w tym mieście już nic mnie nie zdziwi zwłaszcza po sprzedaży przez miasto jakiemuś bankowi urzedów przy ul.G.Zapolskiej i Piłsudskiego leasingowaniu ich od tego banku. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Da

  Dg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13

  Co za glupoty, wchodzi konserwator zabytkow, nadzor budowlany, wlasciel i juz po firmie krzak.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hahahaha

  wroclawianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  kolejny przyklad niekompetencji urzedactwa i biurw miasta Wroclaw... zrobcie wreszcie z biurwami porzadek!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pytanie do władz m. Wrocławia

  TM8 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9

  To jeszcze jeden z przykładów działają prawnicy miejscy. W każdej umowie na dzierżawę , udostępnienie terenu do zabudowy powinien być punkt ,że inwestor lub dzierżawca zobowiązany jest w...rozwiń całość

  To jeszcze jeden z przykładów działają prawnicy miejscy. W każdej umowie na dzierżawę , udostępnienie terenu do zabudowy powinien być punkt ,że inwestor lub dzierżawca zobowiązany jest w określonym terminie zakończyć budowę lub zagospodarować obiekt przekazany w dzierżawę . Po określonym terminie obiekt , sprzedany teren ponownie przechodzi na własność miasta. Nie byłoby w tedy problemów jak np. z p. Solorzem , gdzie trzeba było jeszcze zapłacić mln. za staw przy stadionie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wzgórze Partyzantów

  Wojt. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10

  Brak gospodarza, brak wizji, brak chęci.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Podatkami gości

  nobody (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Można tak skonstruować podatek od tej nieruchomości (m.in. za nie utrzymywanie w należytym stanie) że być może opłacałoby się Retropolowi oddać nieruchomość do miasta zamiast trzymać. Czyżby miasto...rozwiń całość

  Można tak skonstruować podatek od tej nieruchomości (m.in. za nie utrzymywanie w należytym stanie) że być może opłacałoby się Retropolowi oddać nieruchomość do miasta zamiast trzymać. Czyżby miasto nie miało prawników ?zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo