Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Deweloperzy wybierają Śródmieście. Powstają kolejne inwestycje

Marcin Moneta
wizualizacje inwestora
Na początku przyszłego roku rozpocznie się budowa ponad 88 mieszkań przy ul. Sienkiewicza 6. Budynek wielorodzinny powstanie w miejsce byłego budynku Radiotechniki, który z kolei zostanie wyburzony.

Deweloper postawi mieszkania w o powierzchni od 30 do 88 metrów kwadratowych. Na parterze pojawią się punkty usługowe i handlowe. Oprócz tego nowi mieszkańcy będą mieli do dyspozycji 70 miejsc parkingowych w garażu podziemnym. Całość ma być gotowa pod koniec 2014 roku.

Inwestycja przy ul. Sienkiewicza to nie jedyny przykład tego, że deweloperzy mocno interesują się wrocławskim Śródmieściem, które z kolei coraz mniej kojarzy się ze zniszczonymi kamienicami. Bowiem, mimo że zabudowa w tym rejonie Wrocławia jest gęsta, to jednak firmy deweloperskie potrafią znaleźć nowe miejsca dla swoich inwestycji.

Przy ul. Kurkowej 14 u, zbiegu z Dubois, francuska firma Nacarat postawi dwa ośmiokondygnacyjne budynki. Jeden będzie biurowcem, w drugim powstanie 210 mieszkań. Inwestor postawi je na działce po dawnej bazie sprzętowej firmy Trans-Formers.

Budynki będą tuż przy Odrze. Na parterze pojawi się miejsce na handel i usługi. Prace przygotowawcze rozpoczną się jeszcze w listopadzie. Inwestycja będzie zakończona w ciągu dwóch lat.

Z kolei przy ul. przy ul Krętej 10 firma Azysa Polska stawia plombę między kamienicami. Projekt to 32 mieszkania oraz lokale usługowe na parterze.

- Deweloperzy coraz częściej decydują się na inwestycje na Śródmieściu, bo wbrew pozorom, klienci nie postrzegają tej dzielnicy jedynie przez pryzmat szarych kamienic. Zalety to dobre skomunikowanie i bliskość ścisłego centrum miasta oraz dostępność usług i handlu. Na nowych osiedlach na peryferiach miasta takich rzeczy brakuje - tłumaczy Leszek Michniak z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości. Przeciętne ceny metra nowego mieszkania na Śródmieściu wynoszą 5300 zł.

Z kolei socjolog dr Jędrzej Morawiecki z instytutu dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego widzi też zalety w tym, że z nowymi inwestycjami na Śródmieście przybędą też nowi ludzie.

- Napływ nowych mieszkańców i ich przemieszanie się mogą wpłynąć pozytywnie na tę dzielnicę. Tak się stało choćby z wrocławskim "trójkątem". Ludzie często z różnych klas społecznych dzięki sąsiedztwu uczą się siebie nawzajem, wymieniają doświadczeniami, uczą akceptacji. Oczywiście tylko wtedy, kiedy nowe osiedla i budynki będą otwarte, a nie strzeżone i grodzone. Inaczej może to przynieść efekt odwrotny - budowania niechęci i dystansu. Kibicuję nowym inwestycjom, ale chciałbym też, żeby wyjątkowy klimat Śródmieścia całkiem nie zaginął - podkreśla naukowiec.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska