Wrocław: Coraz mniej osób chce się uczyć religii w szkole

Malwina Gadawa
Udostępnij:
Coraz mniej uczniów we wrocławskich szkołach chodzi na lekcje religii. Największą różnicę widać w szkołach ponadgimnazjalnych.

W roku szkolnym 2010/11 na lekcje religii chodziło 17265 uczniów. W tym roku szkolnym jest to 14573 osób. W związku z tym zmniejsza się także liczba nauczycieli, którzy uczą religii. Trzy lata temu w szkołach średnich etat miały 69 osoby, a w teraz jest ich 64. Tendencja spadkowa jest także w gimnazjach. Trzy lata temu na religię chodziło 13502 uczniów, a teraz jest ich 12343. Jedynym miejscem, gdzie wzrosła liczba osób chodzących na lekcje religii są szkoły podstawowe. Tam w roku szkolnym 2010/11 na lekcje religii chodziło 27052 uczniów. Teraz jest ich o ponad 1,2 tys. więcej. Ale zwiększyła się także liczba uczniów, którzy chodzą na lekcje etyki. W podstawówkach trzy lata temu tylko 51 osób we Wrocławiu uczyło się etyki. Teraz jest ich 198. W gimnazjach ta liczba wzrosła tylko o 13 osób. Na etykę chodzi teraz 328 osób. W szkołach ponadgimnazjalnych w 2010 roku etyki uczyło się 1392 uczniów. Teraz jest ich 1460.

Joannę Ferens z podwrocławskiego Kiełczowa, która uczy się XVII Liceum Ogólnokształcącym te liczby nie dziwią, sama nie chodzi na religię i zna wiele osób, które także zrezygnowały z tego przedmiotu. - Nie chodzę na religię bo mam takie przekonania, ale znam wiele osób, które wierzą w Boga i są z rodziny katolickiej. Zrezygnowały z lekcji, które po prostu były nudne. Niektórzy wykorzystali moment, kiedy mogą sami o sobie decydować i jak tylko zostali pełnoletni też postanowili się wypisać z religii. Z wcześniejszych etapów nauki sama słyszałam, jak katechetki potrafią opowiadać na lekcjach naprawdę niestworzone historie, to zniechęca uczniów - mówi Joanna Ferens.

Najwięcej katechetów w podstawówkach uczy w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 przy ul. Zemskiej we Wrocławiu. Dyrektor Marta Hołub opowiada, że u niej 95 procent uczniów chodzi na religię. Lekcji etyki nie ma, bo nie było chętnych. - Bardzo żałuje, że nie ma u nas etyki, w tym roku jednak nikt się u nas nie zgłosił - mówi Mart Hołub.

Pani dyrektor dodaje, że zdarzały się przypadki, że rodzice w trakcie roku szkolnego wypisywali swoje dzieci z lekcji religii, ale nie podawali powodów swojej decyzji.

W I LO, przy ul. Księcia Poniatowskiego najwięcej uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych chodzi na lekcje etyki. - Jest ich ponad 120 - mówi dyrektorka Irena Podgórska. Według niej mniejsza frekwencja na lekcjach religii to nie tylko kwestia wiary w niektórych przypadkach, ale coraz częściej wygodnego podejścia do życia uczniów. - Wolą mieć te dwie godziny w tygodniu wolne, niż chodzić na lekcje czy to religii, czy etyki, dlatego wielu z nich wypisuje się z lekcji, najczęściej kiedy kończy 18 lat - mówi dyrektorka I LO.

Ksiądz Rafał Kowalski, rzecznik metropolity wrocławskiego uważa, że mniej uczniów na lekcjach religii to także kwestia niżu demograficznego. Nie ma też wątpliwości, że religia w szkole powinna być, a ocena powinna się wliczać do średniej. - Religie powinno się traktować na równi z innymi zajęciami, w których uczeń bierze udział. W przypadku takich zajęć jak np. wychowanie fizyczne, gdzie ocenia się nie tyle wiedzę, co sprawność fizyczną ucznia lub sztuka nikt nie dyskutuje na temat uwzględniania ocen przy wyliczaniu średniej. Nauka religii w szkole nie tylko wprowadza w świat wiary, ale także w świat kultury. Kultura europejska jest przecież oparta na wartościach chrześcijańskich i trudno, by Polacy, żyjąc dziś w zjednoczonej Europie nie mieli świadomości jej fundamentów i podstaw - mówi kapłan.

Przyznaje, że skuteczność nauczyciela jest uzależniona od cech jego osobowości czy posiadanych umiejętności, bez względu na to czy naucza religii czy np. chemii lub biologii.

Prof. Leszek Koczanowicz ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej uważa, że długie szkolne korytarze nie służą do praktykowania i pogłębiania swojej duchowości. Według niego w Polsce jest coraz bardziej widoczny trend, już dawno obecny w krajach Europy Zachodniej. - Ludzie uciekają od instytucji, jaką jest Kościół, ale nie od Boga. Nie winiłbym za to katechetów - mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 83

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

i
ila
Religia została sprowadzona do nudnej lekcji . Uczą jej jakieś przypadkowe osoby - czy ksiądz jest pedagogiem potrafiącym uczyć młodzież ? Nie ! Poza tym w liceum chodzi 7-8 osób na lekcje religii na 30 osób w klasie - liczby mówią za siebie , ale nie można łączyć uczniów z tego samego poziomu . No , a na języku angielskim już można ( uczniów musi być co najmniej 25 żeby dzielić na grupy) .Zatem to państwo wyznaniowe , a nie państwo prawa. Dodatkowo katecheci nie podlegają Dyrektorowi szkoły tylko kurii , a zatem są bezkarni w szkołach . Za 20 lat religia samoistnie zniknie znowu ze szkół , bo taka polityka prowadzi donikąd .
B
B.
Nareszcie.Zawracanie gitary.
a
agnis
Uważam, ze religia po winna byc tylko na zaliczenie a nie oceny. Powinien to byc czas rozmów z dziećmi i młodzieżą a nie tylko sprawdzanie wygórowanych oczekiwań zakapleksionych katechetów. Tylko średnia obniżają.
r
rexus
inteligentny człowiek nie potrzebuje szamana i mistycznych tabliczek aby być dobrym człowiekiem i szanować innych. ps: rodzina jest ważniejsza niż jahwe i spółka.
g
gość
To prawda
g
gość
później do domy starców wyślą rodziców
x
x.nalop
czas skończyć z ciemnotą pod pozorem ,,nauki,,
R
ROCZNIK 80
JAK CHODZIŁEM DO PODSTAWÓWKI TO MIELIŚMY TAKĄ MŁODĄ KATECHETKĘ CO MIESZKAŁA U KSIĘDZA NA PLEBANI. NIE BRZYDKA, ALE BA NOGACH TO MOGŁA WARKOCZE PLEŚĆ, A DO TEGO ZAKŁADAŁA RAJSTOPY I WYGLĄDAŁO TO TRAGICZNIE. KSIĘDZU TO NIE PRZESZKADZAŁO W STOSUNKACH
68 lat
To według Ciebie żeby być " uczciwym i dobrym człowiekiem" musiałeś zostać katolikiem? Co za prymitywne myślenie (albo najpewniej jego brak).Zaraz widać jak tam nauczają - totalna woda z mózgu... Jestem stary ateista i bez tych religijnych dyrdymałów wychowałem dzieci w duchu właśnie uczciwości i otwarciem na dobro drugiego człowieka. Nie potrzebne do tego było mi chore mydlenie oczu o wierze i takich tam. I za to jestem szanowany u innych...
a
antydewota
Brawo dla młodych ludzi ! Nie dla nich doktryny ze średniowiecza !Jeszcze raz BRAWO !!!
D
DW
Buehehehehe... im mniej katolicyzmu w Polsce. TYM LEPIEJ!
D
DW
reprezentuja ksieza?
h
hultaj
Pani od biologii o Darwinie ,katachetka o Adamie i tej stworzonej z żebra.I potem jak tu ktoś napisał,łazi po ulicach bydło bez wartości moralnej ,bo zostało oszukane i nie wie w co wierzyć.I kuma ,który Bóg jest lepszy ,katolicki czy prawosławny a może buddyjski ,a jeżeli jest jeden i decyduje o losie człeka to po cholerę narobił tyle religji.
...
mówienie o absolutnych liczbach ale bez odniesienia jest zupełnie bez sensu.
Proszę raczej podać, jak zmienił się PROCENT uczniów uczęszczających na te zajęcia.
...
Pozwolę się nie zgodzić z tymi słowami:
"I potem na ulicach będzie bydło bez żadnych wartości moralnych. Na religię nie chodzą, rodzice zapracowani..."
Kilka lat mieszkałem w jednym z najbardziej zateizowanym państwie europejskim- Czechach. Pomimo tego, że religia nie jest obecna w życiu ludzi, których tam poznałem, ich stosunek do otoczenia, zwłaszcza do osób starszych, jest na poziomie o wiele wyższym niż w naszym kraju. Wiara nie warunkuje postawy wobec innych ludzi.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie