18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Budowa nowego sądu przy Świebodzkiej na półmetku (ZDJĘCIA)

Przemysław Wronecki
Przemysław Wronecki
Budowa nowego Sądu Rejonowego Wrocław - Fabryczna jest już na półmetku. Robotnicy kończą konstrukcje ostatniej kondygnacji, rozpoczęto prace dachowe, a także trwa montaż okien. Budowlańcy chcą zakończyć prace przed czasem - nawet rok wcześniej, niż planowano.

We wnętrzu budynku trwa już montaż instalacji wodnej, elektrycznej, wentylacji i centralnego ogrzewania. Rozpoczęto także prace tynkarskie. W części elewacji wstawiono już okna. Reszta ma być zainstalowana do końca miesiąca.

Dobiegają również końca prace konstrukcyjne przy ostatniej kondygnacji. Zaprojektowano ich siedem. Jedna podziemna, parter i pięć pięter. W piwnicy na razie są duże, wysokie pomieszczenia. Zgodnie z projektem to właśnie tu będą miały swoje miejsce archiwa sądu. Na wyższych kondygnacjach przewidziano 19 sal rozpraw, 14 pokoi sędziów, 10 pokoi asystentów i 15 sekretariatów. Do nowego gmachu wejdziemy od skrzyżowania ul. Świebodzkiej i Muzealnej.

Wkrótce zacznie się również wykańczanie fasady budynku, będzie ona obłożona cegłą klinkierową i kamieniem. W takich sposób architekci chcieli nawiązać do istniejącej tu zabudowy prokuratury i komendy wojewódzkiej policji. Pierwsze wykonane elewacje zobaczymy w maju.

Inwestycja pochłonie blisko 40 mln zł. Gdy ją rozpoczynano w czerwcu 2011 roku planowano, że zakończy się dopiero po czterech latach. Jednak budowlańcy już teraz przekonują, że chcą, by sąd był gotowy w pierwszym kwartale 2014 roku.

Okazuje się, że największym wyzwaniem przy budowie nowego gmachu sądu było odpowiednie zabezpieczenie fundamentów sąsiadującego z budową budynku prokuratury. Ponieważ fundamenty stojącego już obiektu znajdowały się na innej głębokości, niż podstawa nowego gmachu, konieczne było zabezpieczenie fundamentów tego pierwszego. Docelowo oba gmachy będą połączone przejściem na pierwszym piętrze. Błąd budowlańców mógłby się zakończyć uszkodzeniem 150-letniej konstrukcji. Dlatego zdecydowano, by wykorzystać nowoczesną technologię jet groutingu, z której wykonano palisadę na szerokość budynku prokuratury. Metoda ta polega na tym, że w ziemi wierci się otwory, a przy wyciąganiu wiertła pod dużym ciśnieniem w otwór wtryskuje się zaczyn cementowy, który formuje kolumny betonowe. Takie rozwiązanie zapobiegnie m.in osiadaniu budynku prokuratury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska