Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław biurowcami stoi. Czas na Psie Pole i okolice Bielan Wrocławskich

Bartłomiej Łata
W listopadzie zakończył się pierwszy etap budowy Business Garden Wrocław znajdującego się przy. Legnickiej we Wrocławiu
W listopadzie zakończył się pierwszy etap budowy Business Garden Wrocław znajdującego się przy. Legnickiej we Wrocławiu Business Garden Wrocław
Wrocław jest trzecim, po Warszawie i Krakowie ośrodkiem, pod względem powierzchni dla firm. Wyznacznikami obiektów są strefa lokalizacji, standard, jakość wykończenia, wysokość czynszu.

Wrocław z ok. 770 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej jest pod tym względem na trzecim miejscu w Polsce, za Warszawą oraz Krakowem. W tym roku w stolicy Dolnego Śląska do użytku oddano już m.in. Nicolas Buisness Center, Pegaz oraz biurowiec Kauflandu. W listopadzie zakończyła się budowa Nobilis Business House (obok Pasażu Grunwaldzkiego), a także pierwszy etap realizacji Buisness Garden Wrocław. Zaawansowana jest również budowa Green2Day i Sagittarius Business House. Nie należy jednak się obawiać, że miasto znacznie zmieni swoją zabudowę i charakterystykę.

– Nasze biurowce wpisują się w architekturę miasta. Forma, wielkość czy wysokość obiektu projektowana jest w nawiązaniu do sąsiedniej zabudowy, z uszanowaniem kontekstu historycznego i kulturowego – mówi Katarzyna Kubicka z Echo Investment.
– Większość biurowców doskonale wpisuje się w istniejącą zabudowę miasta. Tak dzieje się w przypadku Retro Office House zlokalizowanym przy ulicy Piłsudskiego – mówi Piotr Pirogowicz, dyrektor ds. najmu, LC Corp S.A.

Podział na strefy

We Wrocławiu powstały 4 strefy biurowe, w których oferowana jest lwia część, nowoczesnej powierzchni biurowej Wrocławia. Jest to centrum, czyli Rynek, okolice ul. Piłsudskiego, tereny wzdłuż ul. Kazimierza Wielkiego. Ta ostania łączy się ze strefą południową, która przebiega wzdłuż osi ulicy Powstańców Śląskich.

Dodatkowo można wyodrębnić strefę wschodnią w okolicach placu Grunwaldzkiego oraz zachodnią wzdłuż ul. Legnickiej.
– Oceniamy, że najlepszymi lokalizacjami są te w centrum oraz w strefie południowej, dlatego też jedną z naszych najnowszych inwestycji zaplanowaliśmy u zbiegu ulic Piłsudskiego i Komandorskiej, obok Capitolu, Arkad Wrocławskich, Dworca PKP – podkreśla Pirogowicz.

– Nasi agenci obserwują rosnące zainteresowanie obrębem Psiego Pola, gdzie nowoczesnych powierzchni biurowych jest stosunkowo niewiele (w przeciwieństwie do np. ścisłego centrum). Dlatego szacujemy, że wkrótce uwaga inwestorów może skupić się na północnej dzielnicy. Ciekawie przedstawia się także sytuacja w gminie Kobierzyce i przy południowych granicach Wrocławia, gdzie powstają kolejne obiekty biurowe, jak choćby Bielany Business Point – pierwszy biurowiec klasy A według Modern Office Standards Polska w Bielanach Wrocławskich – mówi Marta Mikulska z JOT-BE Nieruchomości.

Wyznaczniki jakości
Standardem jest wydajna klimatyzacja i wentylacja, system podnoszonych podłóg oraz nowoczesna infrastruktura teleinformatyczna. Największy zakres zmian w standardzie pojawia się na etapie prac nad wizualną częścią aranżacji.
– To właśnie przy wykończeniu wnętrz mamy do czynienia z różnymi życzeniami zastosowania niestandardowych materiałów, jak na przykład szklane ściany, stworzenia strefy rozrywkowej i chillout dla pracowników – wskazuje Pirogowicz.

Najwięcej powierzchni w biurowcach zajmują usługi związane z biznesem (np. Work Service, Selena, HP czy Nokia). Swoje miejsce w tego typu budynkach mają też inne firmy. – Jeśli chodzi o usługi uzupełniające to najbardziej pożądane są lokale gastronomiczne oraz kluby fitness - zaznacza Pirogowicz.

– Aby zapewnić komfort pracy, projektujemy bardzo jasne, przeszklone elewacje o wysokich parametrach. Wykorzystujemy na przykład kamień, który po upływie dekady nadal będzie wyglądać nowocześnie. Z dużą rozwagą podchodzimy do aktualnych, krótkotrwałych trendów – podkreśla Kubicka.

– Głównymi materiałami wykorzystywanymi przy aranżacjach jest szkło oraz aluminium. Ostatnio coraz częściej sięga się po drewno, tak zwane zielone ściany pokryte mchem lub pozostawione widoczne betonowe ściany– tłumaczy Pirogowicz.

Czas trwania najmu

Proces najmu powierzchni biurowych od momentu pierwszego kontaktu do zawarcia umowy trwa ok. 6-10 miesięcy. Najemcy poszukujący większej powierzchni przystępują do zadania nawet rok przed planowaną przeprowadzką.
– Dobre biurowce mogą liczyć na pierwszych najemców już na etapie uzyskania pozwolenia na budowę. Cały proces wynajmu budynku najczęściej kończy się około 12 miesięcy od uzyskania pozwolenia na użytkowanie – dodaje Pirogowicz.

Ceny za czynsz

– Wszystko zależy od lokalizacji biurowca, wielkości wynajmowanej powierzchni, a także długości trwania umowy najmu, wybranego piętra. Wynajmując lokal w biurowcu klasy A należy się liczyć z czynszem od co najmniej 11 euro za mkw miesięcznie. Do tego dochodzą opłaty obejmujące koszty utrzymania części wspólnych, zarządcy czy ochrony, co daje kolejne kilkanaście złotych za każdy mkw. Należy doliczyć opłaty za media według bieżącego zużycia. Nowoczesne biuro dla 10 osób powinno mieć 100 mkw. powierzchni – wskazuje Marta Mikulska.

– W Sky Tower, Arkadach Wrocławskich czy Retro Office House rozmawialibyśmy z klientem o ofercie na poziomie 14-15 euro za metr kwadratowy – dodaje Pirogowicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska