18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Bilety na Euro 2012 dla najlepszych wolontariuszy

Weronika Skupin
Poznaliśmy "Ośmiu Wspaniałych", czyli wolontariuszy, którzy pomagają w szpitalach, hospicjach czy też świetlicach i zasłużyli swoją postawą na wyróżnienie. Są bezinteresowni i największą radością dla nich jest uśmiech drugiej osoby. Dziś za swoje dobre serce otrzymali wspaniałe prezenty: rowery i bilety na Euro 2012.

Gala odbyła się dziś w teatrze lalek. Najpierw wyłoniono "Ósemeczki", czyli laureatów spośród dzieci w wieku
10-13 lat. Chodzą dopiero do szkoły podstawowej, ale pokazują, że już w tym wieku można pomagać. Wyróżniono ich trójkę: Vincenta Malinowskiego, Hanię Turską i Jarka Szczuraszyka.

Vincent uczy się w szóstej klasie Szkoły Podstawowej nr 82 przy ul. Blacharskiej, od pierwszej klasy jest harcerzem
i ma już Krzyż Harcerski. Był wolontariuszem w Młodzieżowym Domu Kultury Fabryczna, teraz pracuje charytatywnie w przedszkolu sióst Jadwiżanek i gra na mszach. W każdy czwartek rozmawia też ze starszymi osobami z Klubu
Seniora.

Hania jest szóstoklasistką z SP 25 przy ul. Stanisławowskiej. Od trzech lat jest wolontariuszką Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Współpracuje też z Wrocławskim Hospicjum dla Dzieci i Fundacją na Rzecz Dzieci z Wadami Rozwojowymi: przygotowuje zabawy i loterie, pakuje też zakupy w hipermarkecie. Obdarowuje niepełnosprawnych i ich rodziny. Jarek
także chodzi do 6 klasy SP nr 75 przy ul. Jedności Narodowej. Laureaci "Ósemeczek" w nagrodę dostali dyplomy, medale i sprzęt turystyczny.

Statuetki "Ośmiu Wspaniałych" przyznano dzieciom i młodzieży w wieku 14-19 lat z wrocławskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Główną laureatką została Paulina Kubaś, która będzie reprezentować Wrocław na
ogólnopolskich eliminacjach konkursu w Warszawie, które odbędą się 19 kwietnia.

Paulina chodzi do trzeciej klasy Gimnazjum nr 34 i jest wolontariuszką od trzech lat. Jest posłanką do Parlamentu Młodzieży
Wrocławia i organizuje tam różne akcje charytatywne. Jest też wolontariuszką hospicjum Ojców Bonifratów we Wrocławiu.
- Od dziecka chciałam pomagać. To dla mnie bardzo ważne. Najwięcej przyjemności sprawia mi uśmiech na twarzy pacjentów hospicjum, gdy wychodzę z sali - mówiła Paulina.

Pozostała siódemka Wspaniałych to także zasłużeni wolontariusze. Marta Mońko uczy się w trzeciej klasie Gimnazjum nr 1 przy ul. Jeleniej. W wolontariacie działa już 6 lat. Kilka razy w tygodniu przychodzi do świetlicy "Andrzejówka" na Stabłowicach.
- Widzę, że sprawiam dzieciom radość i one mnie potrzebują. Nauczyłam się, że nawet najmniejsza rzecz może wywołać uśmiech - mówi.

Kolejną laureatką została Kinga Józiak. Drugoklasistka z Liceum Ogólnokształcącego nr 7 przy ul. Kruczej wstaje już o 4.30, by pomagać dzieciom z chorobą nowotworową. Jej zdaniem wolontariusz powinien być cierpliwy i pozytywnie nastawiony do świata.

Dominika Nestorowska także jest licealistką. Chodzi do drugiej klasy Liceum Ogólnokształcącego nr 12 przy pl. Orląt Lwowskich. Wolontariuszką jest od podstawówki. Pomaga m.in. wielodzietnej rodzinie romskiej. - To mama zaszczepiła we mnie ideę wolontariatu. Mój tydzień jest zabiegany, ale to motywuje mnie do dalszego działania - mówiła Dominika.

Kolejną laureatką została Elżbieta Duszyńska z klasy drugiej liceum nr 14 przy ul. Brucknera. Pomaga niepełnosprawnym, bierze udział w zbiórkach żywności i pieniędzy i działa w WOŚP. Koordynuje akcję Mogiłę Dziada Pradziada Ocal od Zapomnienia i zbierała pieniądze na rzecz zniszczonych grobów na Wschodzie. - Wolontariat nie jest dla mnie wyrzeczeniem, lubię tak spędzać czas - wyznała Ela.

Paulina Kalinowska mówi, że pomaganie ma w genach, po mamie. Chodzi do drugiej klasy Liceum Profilowanego nr 12 przy ul. Słubickiej. Pomaga zwierzętom, brała też udział w wymianie Comenius, podczas której zorganizowała m.in. akcję malowania mostów z dziećmi z Norwegii i na Ostrowie Tumskim. Paulina oprócz tego, że sama pomaga, zachęca innych to wolontariatu. - Znajomi byli pod wrażeniem tego, że działam w wolontariacie. Moje koleżanki też zaraziłam ideą pomagania innym - mówiła.

Iza Nawrocka chodzi do trzeciej klasy Liceum Profilowanego nr XIX. Jako wolontariuszka działała w świetlicy środowiskowej już od szóstego roku życia. Pomagała w obsłudze Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, jest też związana z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Pracuje z dziećmi, pomaga im i uczy. Autorytetem jest dla niej babcia, która wzięła ją pod opiekę po
odejściu rodziców.

Na gali nieobecny był Kacper Mędrygał, trzecioklasita z Technikum nr 9 przy ul. Kamiennej. Zaangażowany jest w pomoc dzieciom z chorobą nowotworową, pracował m.in. przy organizacji Dnia Życzliwości w swojej szkole, opiekuje się starszą panią Adolfiną i przygotowywał wigilię dla najuboższych organizowaną przez Kuchnię Charytatywną Franciszkanów.

Nagrodzeni otrzymali talony na rowery, kaski i... bilety na Euro 2012 we Wrocławiu. Dostali także pamiątkowe statuetki i dyplomy.

Jury przyznało także 3 dodatkowe wyróżnienia w tej kategorii. Powędrowały one do Wita Chaleckiego z trzeciej klasy Gimnazjum nr 19 i dwóch tegorocznych maturzystów: Magdy Śmigiery Liceum Ogólnokształcącego nr 14 i Karola Kawy z Liceum Ogólnokształcącego nr 7.

Wyróżniono też grupy wolonariuszy. "Ósemki" w tej kategorii otrzymali: Drużyna Mieszka I ze Szkoły Podstawowej nr 21 przy ul. Osobowickiej, Wolontariat Szkolny z Gimnazjum nr 18 przy ul. Kłodnickiej i Grupa III dziewcząt Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 2 we Wrocławiu przy ul. Kieleckiej. Każda z grup otrzymała tysiąc złotych i dyplomy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska