18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Biblioteka na Ostrowie Tumskim - projekt połączy historię z nowoczesnością (ZOBACZ)

Bartosz Józefiak
Tak ma wyglądać z zewnątrz biblioteka
Tak ma wyglądać z zewnątrz biblioteka materiały inwestora
Prawdopodobnie jesienią ruszy budowa Biblioteki Archidiecezjalnej na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. Nad wyjątkowym projektem łączącym historię z nowoczesnością od miesięcy pracuje zespół złożony z historyków sztuki, archeologów i architektów.

Zewnętrzna bryła biblioteki będzie wiernym odwzorowaniem zabytkowego alumnatu (internatu dla kleryków), który został zbudowany na początku XVIII wieku, a pod koniec II wojny Światowej kompletnie zniszczony.

- Projektujemy rekonstrukcję barokowej bryły alumnatu. Odtwarzamy na podstawie materiałów ikonograficznych elewacje oraz ich architektoniczne proporcje i szczegóły: gzymsy, pilastry, opaski okienne i portal wejściowy - mówi Katarzyna Downarowicz, członek zespołu projektowego.

Nowy budynek będzie miał identyczną wielkość i będzie znajdował się dokładnie w tym samym miejscu, co jego barokowy poprzednik.
Projekt zakłada zachowanie zabytkowych piwnic, przywrócenie odkrytych marmurowych posadzek i detali architektonicznych. Budynek będzie nawiązywał do barokowych obiektów na Ostrowie Tumskim - pałacu sufraganów oraz Orphanotropheum.
Ale tylko zewnętrzna forma biblioteki będzie historyczna.

- Wnętrze zaplanowano jako funkcjonalne i wyposażone w najnowocześniejsze technologie z XXI wieku - zapewnia projektant Andrzej Polański. To właśnie tam trafi 160 tys. zbiorów bibliotecznych archidiecezji. W nowym budynku oprócz magazynów, czytelni i wypożyczalni znajdą się też pracownie multimedialne, serwery komputerowe (archidiecezja planuje digitalizację swoich zbiorów), sale konferencyjne oraz specjalistyczne pracownie zaprojektowane specjalnie do odnawiania i przechowywania historycznych ksiąg. Tysiące woluminów archidiecezji powstało jeszcze w średniowieczu. Sporo z nich, np. XIX-wieczne czasopisma, zostaną udostępnione w nowym gmachu po raz pierwszy.

- Biblioteka będzie ogólnodostępna. Oczywiście będą pomieszczenia, do których wejdą tylko specjaliści, ale wiele zbiorów zostanie otwartych dla wszystkich - wyjaśnia Andrzej Polański. Wrocławianie będą mogli tu także odpocząć w kawiarni lub usiąść nad brzegiem Odry na bulwarze za biblioteką, na terenie dawnych fortyfikacji. Obecnie bulwar na czas budowy został zamknięty.

Budynek będzie miał razem z piwnicami i poddaszem 6 kondygnacji o łącznej powierzchni ponad 4,5 tys. mkw. Architekci chcą rozpocząć uzyskiwanie pozwolenia na budowę w tym miesiącu. Data rozpoczęcia prac była już kilkukrotnie przekładana m.in. przez konieczność uzyskania wielu pozwoleń. Nowy plan zakłada start budowy jesienią. Szacowany czas jej zakończenia to trzy lata. Inwestycja pochłonie min. 20 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska