Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław bez przemocy 2022. W tegorocznej kampanii o emocjach i przemocy mówią dzieci

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
Zdjęcie ilustracyjne (z SP 22) Podczas tegorocznej kampanii, w szkołach podstawowych odbywa się 60 edycji warsztatów z planszówkami, podczas których dzieci mają przepracować problemy z komunikacją. Jedno z takich spotkań odbyło się dziś w szkole podstawowej przy ul. Inflanckiej.
Zdjęcie ilustracyjne (z SP 22) Podczas tegorocznej kampanii, w szkołach podstawowych odbywa się 60 edycji warsztatów z planszówkami, podczas których dzieci mają przepracować problemy z komunikacją. Jedno z takich spotkań odbyło się dziś w szkole podstawowej przy ul. Inflanckiej. Zasoby Stowarzyszenia Druga Runda
Hasłem przewodnim tegorocznej kampanii Wrocław bez przemocy jest „Dzieci uczą dorosłych”. Jak co roku inicjatorzy akcji zwracają uwagę na liczne oblicza przemocy, o których tym razem opowiadają dzieci. Dzięki świadomości własnych emocji, najmłodsi edukują dorosłych. Temu między innymi służą warsztaty organizowane przez organizatorów w szkołach, na których na przykład gra się w planszówki. Dziś odwiedziliśmy jedną z placówek.

Spis treści

Dzieci mówią o uczuciach

Podczas tegorocznej kampanii, w szkołach podstawowych odbywa się 60 edycji warsztatów z planszówkami, podczas których dzieci mają przepracować problemy z komunikacją. Jedno z takich spotkań odbyło się dziś w szkole podstawowej przy ul. Inflanckiej.

Maciej Smiatacz prezes zarządu stowarzyszenia Druga Runda pracuje ze szkołami od 10 lat. To jego stowarzyszenie odpowiadało dziś 9 grudnia) za prowadzenie warsztatów. - Gramy w kilka różnych planszówek, w których chodzi głównie o komunikację - wyjaśnia. - Dzieci mają dziś przepracować w dobrze znanym sobie, klasowym gronie, lęk przed publicznymi wystąpieniami. Chodzi też o to, by nauczyły się ze sobą rozmawiać.

Pan Maciej podkreśla, że planszówki mają nauczyć dzieci rozmawiać ze sobą. - Chodzi nam o to, by planszówki nauczyły dzieci się rozpoznawać i określać emocje, a także odróżniać przemoc od jej braku. W szczególności jeśli dzieci jej doświadczają ale same o tym nie wiedzą - tłumaczy.

Stowarzyszenie Druga Runda przekonywało dziś dzieci, że mówienie o przemocy i szukanie pomocy u dorosłych nie jest formą donoszenia. - To walka i ubieganie się o swoje racje. Ale o tym trzeba umieć mówić - podkreśla pan Maciej.

- W tym roku oddaliśmy głos dzieciom. Dzieci pokazują nam świat, którego potrzebują i w którym nie ma miejsca na przemoc. Dzieci z Wrocławia opowiadają o tym, co chcą słyszeć od swoich rodziców i jak wygląda ich idealne otoczenie - opowiada Łukasz Łaskawiec z biura promocji w UM.

Dzieciom się podoba

W warsztatach 9 grudnia uczestniczyli m.in. Weronika, Jagoda i Mateusz z klasy trzeciej.
- Dziś były fajne gdy i wesołe panie - twierdzi Weronika i dodaje. - Nauczyłam się dziś, że trzeba pomagać innym.
Jagodzie podobała się szczególnie jedna z gier. - Dziś najbardziej podobała mi się gra, że śpimy i potem mamy opowiedzieć nasz sen - opowiada.
Mateusz odkrył w sobie radość z... radości. - Dziś było dużo zabawy i śmiechu. Ja odkryłem, że lubię się śmiać. Śmiałem się dziś więcej niż zazwyczaj - mówi.

- Bierzemy udział w wielu projektach i często organizujemy takie zajęcia. To wspaniały sposób na uzupełnienie zajęć dydaktycznych - przekonuje Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3., Mariusz Rusinek.

Integracja w szkole po pandemii

W grach chodzi przede wszystkim o integrację. - Integracja w szkole jest odpowiedzią na zjawisko przemocy, szczególnie cyberprzemocy. Prowadzimy różne zajęcia profilaktyczne zapobiegające przemocy w sieci. Takie warsztaty jak te dziś pomagają przeciwdziałać podobnej agresji - zapewnia dyrektor.

Mgr Rusinek ma też ciekawe spostrzeżenie na temat przemocy w dzisiejszej szkole. - Gdybyśmy cofnęli się w czasie o wiele lat, to łatwiej umielibyśmy zdiagnozować przemoc. Jeżeli pobiło się dwóch uczniów, to było to widać. Teraz agresja nadal jest ale przybiera inną formę, bardziej ukrytą. Cyberprzemoc jest trudniejsza do zdiagnozowania. Widzimy jej efekty ale niełatwo nam znaleźć jej przyczyny, szczególnie, że te często tkwią poza szkołą.

Edukacja dla rodziców

Właśnie dlatego zespół pracujący przy kampanii przygotował szereg podcastów, dzięki którym rodzice łatwiej zrozumieją, czy w ogóle stwierdzą problem u swojego dziecka. - W tym roku stawiamy na edukację - mówi Łukasz Łaskawiec.

Poza warsztatami w szkołach odbywają się także projekcje filmów i warsztaty w kinie Nowe Horyzonty. "Przytul mnie", "Jestem Basia", "Blisko" - to tylko niektóre tytuły filmowe towarzyszące kampanii. Warsztaty zaś dotyczą wyrażania emocji. - Są jeszcze wolne miejsca na 14 i 15 grudnia. Wciąż można się na nie zapisywać - zachęca Łukasz Łaskawiec.

Pomoc dla ofiar przemocy - ważne informacje

Pamiętaj, że przemoc przybiera różne formy. Szykany w pracy lub w domu, całkowita zależność finansowa od drugiej osoby, przemoc fizyczna, zastraszanie, wyszydzanie w mediach społecznościowych, gnębienie w szkole, współuzależnienie w nałogu, brak możliwości podejmowania decyzji co do ubioru czy fryzury, przymus, nawet ten dotyczący małych, niepozornych kwestii - to wszystko formy przemocy.

Jeśli doświadczasz którejkolwiek z nich, możesz skontaktować się z którąkolwiek z poniższych instytucji lub zgłosić problem pod numerem alarmowych 112. Oto ludzie, którzy pomogą!

  • Niebieska Linia
    Pomoc całodobowa
    e-mail: [email protected]
    tel. 800 120 002
  • Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży
    Pomoc całodobowa
    tel. 116 111
  • Telefon Zaufania
    Wrocławskie Centrum Zdrowia, pn.-pt. od 8.00 do 20.00
    Centrum Zdrowia Psychicznego, ul. Ostrowskiego 13c
    tel. 538 579 554
  • Ośrodek Interwencji Kryzysowej
    Pomoc całodobowa
    ul. Rydygiera 45a
    [email protected]
    tel. 71 796 40 85
  • Centrum Praw Kobiet
    Poradnia
    [email protected]
    ul. Ruska 46A / 307
    tel. 71 358 08 74
  • Dobro w sieci
    Dla ofiar przemocy w internecie
    tel. 538 579 519 (w środy od 16.00 do 18.00)
    [email protected]
  • Stowarzyszenie Psychoedukacji i Terapii EVOLUTIO
    od poniedziałku do piątku, w godz. 10.00–18.00
    [email protected]
    ul. Legnicka 65 i ul. Strzegomska 55 (pok. 203)
    tel. 731 450 926
  • Fundacja NON LICET
    [email protected]
    ul. Stalowa 6a
    tel. 572 108 352
  • Stowarzyszenie INTRO
    [email protected]
    pl. Macieja 4/5/6
    tel. 881 220 440

POPULARNE NA GAZECIE WROCŁAWSKIEJ:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska