Wrocław bez policji? Setki policjantów na zwolnieniach

  Wrocław bez policji? Setki policjantów na zwolnieniach

  Zdjęcie autora materiału

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław bez policji? Setki policjantów na zwolnieniach

  ©Andrzej Banas / Polska Press

  W komisariacie przy Traugutta na zwolnieniach lekarskich jest aż 64 policjantów. Nie ma kogo wysyłać na interwencje. W Jelczu-Laskowicach z 32 policjantów zostało 6, w Siechnicach z 20 funkcjonariuszy w pracy jest tylko połowa.Te informacje docierają do nas od wczoraj od samych funkcjonariuszy. Policja oficjalnie zaprzecza. Ustami swojego rzecznika stwierdza, że w nocy patroli nie brakowało. I że we Wrocławiu jak dotąd nie ma masowego odchodzenia na zwolnienia lekarskie. Czy tak jest naprawdę? Mamy wątpliwości. Bo kolejni funkcjonariusze przysyłają nam informacje o tym, że sytuacja jest dramatyczna. I podają szczegóły.
  Wrocław bez policji? Setki policjantów na zwolnieniach

  ©Andrzej Banas / Polska Press

  Według nieoficjalnych danych z komisariatów podległych Komendzie Miejskiej Policji we Wrocławiu, w każdym z nich brakuje od kilkunastu do kilkudziesięciu osób. Szefowie jednostek mieli dostać polecenie, by trzy razy na dobę informować o tym ilu policjantów jest na zwolnieniach. Od dziś do odwołania służbę w mundurach mają pełnić policyjni wywiadowcy - na co dzień patrolujący miasto po cywilnemu.

  - W komisariacie przy Traugutta we Wrocławiu na L4 jest aż 64 policjantów.
  Nie ma kto jeździć na interwencję i przyjmować zawiadomień - informuje nas jeden z funkcjonariuszy. - Na zwolnieniach są wszyscy policjanci kryminalni, część funkcjonariuszy pionu dochodzeniowego, dzielnicowi i wszyscy ze służby patrolowej. Zostali komendanci, naczelnicy i służba dyżurna - mówi inny z policjantów z Traugutta. - Podobnie jest w innych komisariatach we Wrocławiu.

  W poniedziałek późnym popołudniem dotarła do nas informacja, że na zwolnieniach jest połowa funkcjonariuszy komendy miejskiej.

  Tymczasem w komisariacie w Jelczu-Laskowicach pracuje w tej chwili 6 z 32 funkcjonariuszy - dowiadujemy się z wiarygodnego źródła. - W tym dwóch komendantów i dwóch kierowników.

  Policja w oficjalnych rozmowach uspokaja, że na ten moment wszystko jest pod kontrolą. Rzecznik dolnośląskiej policji Paweł Petrykowski przypomina jednak, że zwolnienia spływać mogą w ciągu pięciu dni. W Komendzie Miejskiej Policji we Wrocławiu uspokajają, że na razie skala zwolnień nie jest większa niż zwykle i chorzy policjanci tak jak zwykle, zastępowani się innymi. Konkretnej liczby policjantów, którzy nie przyszli dziś do pracy w obu komendach jednak nie dostaliśmy, choć wiemy że policja nią dysponuje. Wrocławscy policjanci odsyłają w tej sprawie do Komendy Głównej Policji. Ta nabiera wody w usta.

  Od kilku miesięcy protestują policyjne związki. Najpierw oflagowano jednostki policji i radiowozy potem policjanci przestali wystawiać mandaty. Ale od kilku dni pojawiają się informacje o masowym odchodzeniu funkcjonariuszy na zwolnienia. Największy problem jest w województwie łódzkim. Tej akcji nikt nie kontroluje i nie koordynuje. Zdaniem związkowców, to wybuch frustracji szeregowych policjantów.

  - Masowe odchodzenie na zwolnienia to nie jest nasza akcja. Ludzie sami wiedzą kiedy czują się przemęczeni i chorzy. A policjanci są przemęczeni – mówi szef policyjnych związków na Dolnym Śląsku Piotr Malon. - Ponieważ w policji brakuje rąk do pracy, mają zwiększone obowiązki. Wciąż nie są spełnione postulaty dotyczące podwyżek płac. A te postulaty i tak nie nadążają za inflacją i stratami w domowych budżetach.

  W weekend policjanci w całej Polsce przesyłali sobie wiadomości o rzekomych planach ogłoszenia alarmu i skoszarowania wszystkich funkcjonariuszy - tak by utrudnić im odchodzenie na zwolnienia. Komenda Głowna dementowała te wiadomości nazywając je „fake newsami”. Ale one i wciąż krążą. „Przekaż pozostałym, że jeśli chorują to zamiast stawiać się w poniedziałek na służbę powinni już pójść do lekarza” - czytamy w wiadomości, która w weekend obiegał profile polskich policjantów na portalach społecznościowych.

  Co na to władze? Kilka dni temu szef MSWiA Joachim Brudziński przypomniał swoją ofertę finansową dla policjantów. Od 1 stycznia podwyżka średnio o 309 złotych dla każdego policjanta a od 1 lipca przyszłego roku kolejne 253 złote. Na razie jednak emocji to nie uspokoiło.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (452)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dodatki Exxx

  ank (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Jak nie ma opisanych dokładnie dodatków na żywności i na dodatek dopuszcza się niewłaściwe, to są skutki. chyba to rozwolnienie po pewnych dodatkach do żywności. Kłania się kapusta marki "DOMINIK"...rozwiń całość

  Jak nie ma opisanych dokładnie dodatków na żywności i na dodatek dopuszcza się niewłaściwe, to są skutki. chyba to rozwolnienie po pewnych dodatkach do żywności. Kłania się kapusta marki "DOMINIK" i podobne. Ja też miałem sranie na odległość przy każdym oddawaniu moczu. Tylko Naturalne leczenie. Mi już prawie przeszło.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  po co

  ja2p (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  zwolnic ich i spokój .wolny rynek nie pasuje ci dany zawód to go zmień .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Weterynarz

  może (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  wystawiać zwolnienia?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Epidemia?

  Ona 30 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Na jaka chorobę zachorowali? Czy byli szczepieni??


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pewnie

  jakąś (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  wściekliznę

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  na psią grypę

  zwyrol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Jakaś wyjątkowo zjadliwa odmiana, że tak ich kosi. Na to szczepionki na razie nie wymyślono.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sprawiedliwy

  Wymienić kadrę zmiejszyc wymogi do dostania się Policji (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 10

  Pamiętam jak kiedyś bycie policjantem to był przywilej,goście nosili wysoko głowę zarabiali konkretnie i patrzyli kiedy minie 15 latek emerytura i kolejną robotą.Zwykly Kowalski pamiętaj że Twoja...rozwiń całość

  Pamiętam jak kiedyś bycie policjantem to był przywilej,goście nosili wysoko głowę zarabiali konkretnie i patrzyli kiedy minie 15 latek emerytura i kolejną robotą.Zwykly Kowalski pamiętaj że Twoja emerytura nigdy nie będzie taka wysoka jak policjanta po 15 latach.Nigdy też zwykły Kowalski nie będzie miał takie układy jak policjant z lekarzem. Więc zwerefikujmy zwolnienia lekarski ze stanem faktycznym jeżeli panowie nie dają radę trzeba postawić przed komisją i odwołać chorego,do cywila niech zmierzy się z realiami pracy w cywilu..przepracuja 30 lat ZUS wyliczy im 1200zl brutto i wtedy będą szczęśliwi.Byc może męczy panów robienie statystyk np spisanie 2 panów w podeszłym wieku piwo w parku. Zauważcie że jak pije 7 osób po 25 lat o wadze 100kg to panowie dają pozwolenie nie podjeżdża.Wyniki robi się na osobach nieudolnych słabych i starszych a mocnych zostawiamy w spokoju po co kłopoty lepiej babcie za pasy w niedozwolony miejscu spisać i statystyka jest.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sprawiedliwy

  Odpowiedź dla KZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Jeżeli poszedł przed 1999r naliczane są jeszcze lata z cywila do tego podnosili wam notoryczne dodatki więc nie mów mi że policjant nie przekracza 1200zl? stojąc na komisji przy odejściu do cywila...rozwiń całość

  Jeżeli poszedł przed 1999r naliczane są jeszcze lata z cywila do tego podnosili wam notoryczne dodatki więc nie mów mi że policjant nie przekracza 1200zl? stojąc na komisji przy odejściu do cywila masz naliczane dodatek za choroby zawodowe a wieku 55 lat tu mogę się mylić z wiekiem nosisz prawo do pełnej emerytury.Gdzie ludzie stojąc na komisji bez nogi mają czasowe glodowe ręty,i smiesz mnie nazywać idiotą.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bravvo

  Kz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Widać że to ty jesteś idiotą i wiesz ile policjant ma emerytury po 15 latach pomyśl troszeczkę to nie boli

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  liczba policjantów powinna zostać zmniejszona o 1/2

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  a Kaczyński do ochrony swoich imprez powinien płacić firmom ochroniarskim. Partie dostają na to pieniądze.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kontrolować, kontrolować i karać krętaczy!

  obywatel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 13

  Są w ustawie o Policji mechanizmy kontroli krętaczy mundurowych. Całą kasa z planowanych podwyżek powinna pójść właśnie na ten cel, a to co zostanie należy przelać chłopakom z BSW!

  Nie dość, ze...rozwiń całość

  Są w ustawie o Policji mechanizmy kontroli krętaczy mundurowych. Całą kasa z planowanych podwyżek powinna pójść właśnie na ten cel, a to co zostanie należy przelać chłopakom z BSW!

  Nie dość, ze biją ludzi, zajmują się pierdołami zamiast poważnymi przestępstwami, nie dość że mają emeryturkę i państwową posadkę, to jeszcze protestują... Żenada. Niczym się nie różnią od innych "należymisiów" górniczo-rolniczych.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Realizm pracy

  wow (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 10

  Za komuny za taki protest -kop w d--ę i wilczy bilet.Dlaczego nie protestowaliście jak PO i Schetyna a przed nimi Kalisz zabierali wam przywileje,teraz to kazdy uważa ze nosi co najmniej pagony...rozwiń całość

  Za komuny za taki protest -kop w d--ę i wilczy bilet.Dlaczego nie protestowaliście jak PO i Schetyna a przed nimi Kalisz zabierali wam przywileje,teraz to kazdy uważa ze nosi co najmniej pagony oficera i w krótkim czasie stanowisko kierownicze.Na to trzeba jednak zapracowac,Zawód policjanta to w dużym stopniu etos zawodowy,obecni policjanci uważaja że wystarczy 8 godzin a potem dupę w troki i do domu.Macie wyjście -zwolnijcie si e i idzcie na kasę do Biedronki.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Etosem dziecka nie nakarmie

  J.w. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

  J.w.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Policjantki

  mają (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  jakieś dzieci? Od kiedy? Przecież one jadą po mamach z całą zajadliwością.One się uważają za takie mądre co to dziecko to dla nich coś, co ich nie spotka. Sama słyszałam od policjantki i...rozwiń całość

  jakieś dzieci? Od kiedy? Przecież one jadą po mamach z całą zajadliwością.One się uważają za takie mądre co to dziecko to dla nich coś, co ich nie spotka. Sama słyszałam od policjantki i prokuratorki oraz sędzi, że dzieci to ma patologia. A one są takie mądre przecież.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lenie

  lenie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

  leniuszki!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  na 11.11. z własną ochroną

  KOD (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Mniejszości sexualne;)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo