Wrocław: Andrzej Łoś drugi na liście do sejmiku

Magdalena Kozioł
Infografika: Maciej Dudzik
Udostępnij:
Komitet Wyborczy Wyborców Rafała Dutkiewicza ma pokazać w tym tygodniu nazwiska ludzi, którzy znajdą się na jego listach do rady gminy i sejmiku. Dzisiaj to jeszcze wielka tajemnica, jednak... nie do końca.

Wiadomo już, że sam prezydent Dutkiewicz ma otwierać sejmikową listę z okręgu wrocławskiego, obejmującego byłe województwo, zaś z Wrocławia liderem został były marszałek Paweł Wróblewski. Zadecydował o tym los, a dokładnie... rzut monetą. Na to miejsce był jeszcze jeden pewny kandydat - Andrzej Łoś, także były marszałek województwa. Obaj nie potrafili rozstrzygnąć tego pata, więc zdecydowali się na losowanie. Łoś przegrał, więc na liście do sejmiku wystartuje z drugiego miejsca.

Tak jak cztery lata temu, do wrocławskiej rady miejskiej będziemy wybierać radnych w siedmiu okręgach. Kto stanie na czele list Dutkiewicza? Jarosław Krauze, szef prezydenckiego klubu, jest stuprocentowym pewniakiem, bo sam te listy układa. Kolejnym liderem będzie Jacek Ossowski, obecny przewodniczący rady, a także Bohdan Aniszczyk, który jest radnym nieprzerwanie od 1990 r. Niewykluczone, że komitet postawi również na Wandę Ziembicką. Dlaczego? Bo jest telewizyjną gwiazdą i ma rozpoznawalne nazwisko. Na pierwszym miejscu może pojawić się np. Urszula Wanat, która ma długi staż samorządowy.

Na kobiety chce też postawić Platforma Obywatelska. Na najwyższych miejscach zamierza ulokować radne Elżbietę Góralczyk i Renatę Granowska, a jedynką na liście do sejmiku z Wrocławia będzie Barbara Zdrojewska. Resztę czołowych pozycji zajmą panowie. Nie jest tajemnicą, że z okręgu wrocławskiego PO wystawi obecnego marszałka Marka Łapińskiego, zaś do rady miejskiej Jerzego Skoczylasa, który cztery lata temu startował ze Starego Miasta. - Teraz skłaniam się ku Krzykom - mówi Skoczylas, podkreślając, że decyzje nie zapadły.

Wśród liderów mają pojawić się także Maciej Zieliński, Tomasz Hanczarek i Leon Susmanek, który wyborców będzie szukał na Ołbinie, pl. Grunwaldzkim, Zaciszu, Zalesiu, Sępolnie i Bartoszowicach, a także Bernard Afeltowicz.

Choć w Prawie i Sprawiedliwości skład list nadal nie jest jeszcze zamknięty, nie można spodziewać się zaskoczenia. Z Wrocławia do sejmiku z pierwszego miejsca wystartuje były senator Andrzej Jaroch, a z okręgu wrocławskiego Paweł Hreniak, szef klubu PiS w sejmiku. Na jedynkach do rady miejskiej mają się znaleźć wszyscy obecni radni tej partii: Piotr Babiarz, szef klubu PiS, Mirosława Stachowiak-Różecka, Czesław Palczak, Anna Szorec, Damian Mrozek, Piotr Kuczyński oraz Rafał Czepil.

O mandaty do sejmiku zamierza walczyć również Sojusz Lewicy Demokratycznej. Człowiekiem z numerem 1 w okręgu wrocławskim zostanie Radosław Mołoń, sekretarz Rady Dolnośląskiej SLD, zaś z Wrocławia obecny radny miejski Tomasz Czajkowski albo Piotr Żuk, kierownik Zakładu Socjologii Sfery Publicznej na Uniwersytecie Wrocławskim. A na kogo SLD postawi mieście?- Na młodych - mówi Leszek Cybulski, szef Rady Miejskiej SLD we Wrocławiu. Na razie znane jest tylko jedno nazwisko: radnego Witolda Kuźnika.

Mandaty w sejmiku będzie chciało zdobyć również PSL. Z Wrocławia jedynką będzie Włodzimierz Chlebosz, a z okręgu wrocławskiego Tadeusz Jakubowski.

Kandydatów zgłoszą tylko zarejestrowane komitety
Wczoraj PKW przedstawiła kalendarz wyborczy. Prawo zgłaszania list kandydatów na radnych będą miały tylko te komitety wyborcze, które zostaną zarejestrowane. W powiatowej komisji rejestruje listy kandydatów na radnych powiatu, a do wojewódzkiej komisji listy kandydatów do sejmiku. W tegorocznych wyborach samorządowych 21 listopada w całej Polsce obywatele wybiorą 1 tys. 576 wójtów, 796 burmistrzów oraz 107 prezydentów miast oraz 46 tys. 809 radnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rykowski
LIST OTWARTY DO PREZYDENTA WROCŁAWIA W SPRAWIE MIESZKAŃCÓW KAMIENICY PRZY UL. ŚWIDNICKIEJ 36 WE WROCŁAWIU

Szanowny Pan
Rafał Dutkiewicz
Prezydent Wrocławia

Zwracam się do Pana Prezydenta w imieniu lokatorów kamienicy przy ul. Świdnickiej 36 róg pl. Teatralnego 1 we Wrocławiu, którzy zwrócili się do mnie z dramatycznym apelem o pomoc. Ich głos nie był do tej pory słyszany ani przez urzędników miejskich Panu podległych, ani przez inne odpowiednie organy państwa powołane do rozwiązywania tego typu problemów. Od marca 2010r., kiedy kamienica będąca własnością partii politycznej Stronnictwa Demokratycznego została wystawiona na sprzedaż, lokatorzy są niepewni swego losu i pomimo licznych próśb kierowanych do Urzędu Miasta Wrocławia nie uzyskali żadnej pomocy ani wsparcia. Tymczasem lokatorzy mieli podpisane umowy najmu z Fundacją Samorządność i Demokracja z siedzibą w Warszawie. Do dnia dzisiejszego nikt tych umów nie wypowiedział, chociaż w księdze wieczystej widnieją już nowi właściciele kamienicy.

W imieniu lokatorów proszę, aby odpowiedział Pan na następujące pytania:

1.Dlaczego Gmina Wrocław nie skorzystała NA POCZĄTKU ROKU 2010 z prawa pierwokupu nieruchomości, biorąc pod uwagę bardzo atrakcyjną cenę (13 milionów złotych) oraz deklarację podpisaną przez wszystkich lokatorów kamienicy, iż są oni zainteresowani jej ewentualnym odkupieniem?
2.Dlaczego lokatorzy nie otrzymali żadnego wsparcia ze strony urzędników miasta?
3.Dlaczego nikt z odpowiednich wydziałów Urzędu Miasta nie zainteresował się sytuacją prawną lokatorów, w szczególności kiedy pojawiły się wobec nich żądania natychmiastowego opuszczenia mieszkań, czyli w praktyce eksmisji na bruk?

Liczę na szybką odpowiedź i deklarację pomocy lokatorom.

z poważaniem
Piotr RykoWSKI
Kandydat do Sejmiku Dolnośląskiego
z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej
Okręg nr 1 – Wrocław
Miejsce nr 5
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie