10 tysięcy punktów Adama Wójcika (FILMY, RELACJA Z MECZU)

Paweł Witkowski / PWR
Popularny Oława osiągnął w środę magiczną granicę 10 tysięcy zdobytych oczek! Mecz z Basketem Śląsk Wrocław wygrał 81 do 67

Zaledwie sześciu minut potrzebował Adam Wójcik, by w dzisiejszym meczu przekroczyć magiczną granicę 10 tys. punktów zdobytych na parkietach.

Zobacz jak tego dokonał:

Zobacz jak wyczyn Adama Wójcika świętowano po meczu:

SKŁADY DRUŻYN:

Śląsk: Skibniewski, Buczak, Wójcik, Bogavac, Graham
Basket: Micić, Comacić, Parzeński, Kulig, Nikolić

RELACJA NA ŻYWO:

KONIEC MECZU: Śląsk wygrywa 81 - 67. Adam Wójcik kończy mecz mając na koncie już 10012 punktów!

Wójcik ma już na koncie 10 012 punktów w polskiej ekstraklasie! Jest 77:59 już nic nie powinno gospodarzom przeszkodzić w zwycięstwie

Wójcik wraca na boisko. Spróbuje wyśrubować wynik? Na razie jest 10 004. A w dzisiejszym meczu 56:37. 2 minuty do końca 3. kwarty

3. kwarta już się zaczęła, ale nie dla wszystkich. Poza boiskiem jest bohater dzisiejszego meczu Adam Wójcik. Udziela wywiadu dla telewizji, a właściwie to czeka z dziennikarzami na czas antenowy. Z kolei na trybunach już nie widzimy Rafała Dutkiewicza. Jest 51:35 dla gospodarzy.

W dwóch pierwszych kwartach Śląsk był mało gościnny dla rywali z Poznania. Jest 49:28. Czekamy na drugą połowę.

Ofiarna interwencja Jakuba Koelnera zakończyła się krwotokiem z nosa. Młody zawodnik musiał opuścić parkiet. Na minutę przed końcem 1. połowy jest 47:23.

W drugiej kwarcie Śląsk znów nie oddaje pola rywalom. Poznaniacy nie oddali jeszcze nawet celnego rzutu. Przed momentem trójką popisał się Paul Graham. Teraz z rzutu wolnego podwyższa Aleksander Mladenović. Jest 33:16

Po pierwszej kwarcie jest 25:16 dla wrocławian

Adam Wójcik nie poprzestaje na liczbie 10001. Właśnie dorzucił do wyniku kolejną trójkę. 3 min do końca pierwszej kwarty. Jest 20:9 dla Śląska

Wracamy do gry. Jest 13:3 dla Śląska. Nie, już 15:3 podwyższył Bogavac

Jest! 10 001 na liczniku Wójcika. Wielka wrzawa. Jest przerwa w grze.
Kibice wiwatują, nawet rywale biją brawo. Na parkiecie pojawił się prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, który składa zawodnikowi gratulacje.

I zaczęli. Pierwsze punkty zdobył Robert Skibniewski. Po 2 minutach gry na tablicy wyników 6:2 dla Śląska. Dwa punkty zdobył także Adam Wójcik! Już brakuje tylko 4 oczek do 10 tys. punktów!

Kiedy Wójcik stawiał pierwsze kroki w ekstraklasie (było to w sezonie 1987/88), na pewno nie spodziewał się, że będzie pierwszym, który złamie magiczną granicę 10 tysięcy. Jednak jego kariera szybko nabierała tempa, a statystycy mieli coraz więcej roboty. Kosz za koszem, punkt za punktem "Oława" powiększał swój dorobek. W 2009 r. był już szczycie, wyprzedzając w klasyfikacji najlepszych Eugeniusza Kijewskiego. Ale to mu nie wystarczyło - zapowiedział, że chce dobić do 10 tys. I tkwił w tym postanowieniu, nawet mimo paskudnej kontuzji, jakiej nabawił się w styczniu ub.r. Dziś Pan Adam może odebrać zasłużoną nagrodę.

ZOBACZ, JAKIE ATRAKCJE CZEKAJĄ NA KIBICÓW W TRAKCIE DZISIEJSZEGO MECZU

Wójcik to koszykarz, którego dopingują trzy pokolenia kibiców. Zdarza się, że ci, którzy mieli okazję podziwiać go jeszcze w latach 80., dziś przychodzą na mecze ze swoimi dziećmi, a nawet z wnukami.

- Jak ja miałem dwanaście, a może trzynaście lat, zorganizowali nam wycieczkę szkolną na mecz Śląska. Jak zobaczyłem Adama, Mirka Łopatkę i Joe McNaulla, dziwiłem się, dlaczego kosze są tak nisko zawieszone. A to przecież ci koszykarze byli tacy wysocy - wspomina Robert Skibniewski, który wtedy podawał Wójcikowi... szkolny zeszyt z prośbą o autograf, a dziś może podać mu piłkę, by jego kolega z drużyny przeszedł do historii polskiej koszykówki.

WÓJCIK: PO SEZONIE ZAKOŃCZĘ KARIERĘ

- To byłoby niesamowite uczucie. Adam już teraz jest legendą - dodaje "Skiba".

Bilety na to spotkanie Śląska z Basketem wciąż można kupić na stronie internetowej: bilety.slask.wroclaw.pl, a od godz. 17 czynne będzie okienko kasowe w hali Orbita.

PRZECZYTAJ DZIESIĘĆ POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO PRZYJŚĆ NA MECZ

POWIEDZIELI O ADAMIE WÓJCIKU

Eugeniusz Kijewski, w przeszłościznakomity trener i zawodnik:
Znam Adama wiele lat. W 1990 r., gdy kończyłem karierę, zagrał przeciwko mnie. To był mecz Lecha z Gwardią we Wrocławiu. Doskonale pamiętam też chwilę, gdy wyprzedził mnie w klasyfikacji strzeleckiej. Był moim zawodnikiem, kiedy prowadziłem klub z Poznania. Należy mu się szacunek. 22 lata na najwyższym poziomie. Zawsze był bardzo sprawny jak na swój wzrost. Koszykarska brać będzie go pamiętać bardzo długo.

Jerzy Binkowski były koszykarz Turowa, Gwardii i Śląska:
Żeby grać tak długo na wysokim poziomie, trzeba posiadać duże umiejętności. Jego atuty to przede wszystkim warunki fizyczne i duża sprawność. Teraz Adam wiele nadrabia doświadczeniem. Omijały go kontuzje. Właściwie ta niedawna była jedyną poważną. Te 10 tysięcy punktów to wynik, którego już chyba nikt nie pobije. To może być rekord na długie lata.

Mieczysław Łopatka legenda Śląska Wrocław:
Mam zamiar wybrać się na ten mecz. Nie chciałbym przegapić takiego wydarzenia. Wydaje się, że bariera 10 tys. pkt w przyszłości będzie do pokonania dopiero, gdy w lidze będzie więcej spotkań. Wójcik to wielki zawodnik. Wcześniej byli takimi Dariusz Zelig czy Mieczysław Młynarski. Wójcik to solidny koszykarz, świadczy o tym jego sportowa długowieczność. Był okazem zdrowia.

Ryszard Prostak były gracz Śląska i reprezentacji Polski:
Uważam, że Wójcik to najlepszy polski zawodnik na swojej pozycji ostatnich lat. Jeśli obowiązki służbowe pozwolą, wybiorę się na ten mecz. Zdobycie 10 tysięcy punktów to wyjątkowy wyczyn. Wójcik może być pierwszym, który tego dokona, a we współczesnej koszykówce będzie ciężko przekroczyć ten wynik. To nie jest czas "shooterów", co trafiają po 30 pkt na mecz.