Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Absolwencie, uczelnia cię śledzi!

Jerzy Wójcik
Od tego roku akademickiego uczelnie mają obowiązek monitorowania losów swoich absolwentów. Taki wymóg wprowadziła nowa ustawa o szkolnictwie wyższym. Jak wrocławskie szkoły radzą sobie z tym zapisem? Raczej nie spieszą się z działaniami.

Na największej dolnośląskiej uczelni, Uniwersytecie Wrocławskim wiedzą, że ministerstwo tego wymaga, ale na razie nie podjęto żadnych decyzji. - Przygotowujemy plan działania i liczymy na więcej informacji ze strony ministerstwa, bo na razie wiemy tylko tyle, ile zapisano w ustawie - tłumaczy dr Jacek Przygodzki z Uniwersytetu Wrocławskiego. A w ustawie czytamy, że uczelnia powinna sprawdzić co robią jej absolwenci po 3 oraz po 5 latach od zakończenia studiów. Jednak nikt nie stworzył skutecznego mechanizmu, który będzie umożliwiał uczelniom dotarcie do swoich absolwentów już po opuszczeniu murów swojej Alma Mater. Dlatego wrocławskie szkoły wyższe szukają skutecznego mechanizmu dotarcia do osób, które skończyły studia.

- Musimy mieć deklarację od absolwenta, że nie ma nic przeciwko, byśmy zwrócili się do niego z ankietą i konkretnymi pytaniami po kilku latach od ukończenia nauki - tłumaczy prof. Alina Wieliczko, prorektor z Uniwersytetu Przyrodniczego. - Podkreślam, że takiej deklaracji nie można wziąć od studenta, ale dopiero w momencie, gdy osoba zostaje absolwentem - dodaje prof. Wieliczko i tłumaczy, że najczęściej uczelnia prosi o to przy absolutorium lub odbiorze dyplomu. Już w tym momencie Uniwersytet Przyrodniczy buduję bazę z nazwiskami i kontaktami do absolwentów, którzy zgodzili się wypełnić ankiety. Podobny proces trwa między innymi na Uniwersytecie Ekonomicznym.

Dziś najlepiej przygotowana do zajęć jest Politechnika Wrocławska. Nad monitorowaniem losów absolwentów mają czuwać osoby zatrudnione w biurze karier tej uczelni. - Nie będziemy czekać trzech lat jak zapisano w ustawie, chcielibyśmy już w przyszłym roku pilotażowo przeprowadzić ankiety wśród tegorocznych absolwentów uczelni - tłumaczy Damian Piasecki, szef biura karier na Politechnice Wrocławskiej. - Wykorzystamy kontakty do osób, które dobrowolnie wyraziły na to zgodę kończąc w tym roku naszą uczelnię, ale także byłych studentów działających w stowarzyszeniu absolwentów. Liczymy, że ankiety wypełni ponad tysiąc osób - dodaje Damian Piasecki.

Szef biura karier tłumaczy, że niezależnie od nowej ustawy, ostatnie duże badanie wśród absolwentów przeprowadzono w 2005 roku. Politechnika pytała m.in. o zatrudnienie w zawodzie i jak długo absolwent poszukiwał pracy. Uczelnia dowiedziała się także, że aż 98 proc. absolwentów znów wybrałoby politechnikę na miejsce studiowania.

Na bazie wyników ankiet uczelnie mają m.in. tworzyć kierunki lepiej dopasowane do rynku pracy, ale też przyciągać maturzystów na studia dając im kompleksową informację korzyściach. Np. Uniwersytet Ekonomiczny od dawna chwali się, że to właśnie tą wrocławską uczelnię skończył Leszek Czarnecki, uznawany za biznesmena, który odniósł wielki sukces. Natomiast Uniwersytet Wrocławski może się pochwalić, że jego mury opuścił Maciej Popowicz, informatyk i twórca sukcesu portalu nasza klasa (dziś nk.pl).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska