Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: 65 pięknych lat Teatru Polskiego minęło...

Marta Wróbel
Fot. Paweł Relikowski
Od czwartku wrocławski Teatr Polski świętuje jubileusz. Zacznie się od premiery spektaklu Jana Klaty

Zgrało się to pięknie. Od B do Z. Od portretu Danuty Balickiej, z którą dziś można pogadać o teatrze polskim i Polskim w Polanicy-Zdroju, gdzie dziś mieszka. Do Marty Zięby, nadziei Teatru Polskiego i polskiego, która w ubiegłym roku weszła do zespołu. A właściwie do książki "Zespół.

Rozmowy z aktorami". Bo taki tytuł ma drugi tom (w pierwszym, pt. "Rekonstrukcje. Teatr Polski we Wrocławiu 1945-2011", są m.in. eseje o historii wrocławskiego teatru), wydany z okazji 65-lecia Teatru Polskiego.

Nie jest to jednak "broszura jubileuszowa", tylko czytadło. Świetne. 54 wywiady (w tym kilka portretów) z aktorami tworzącymi dziś zespół wrocławskiej sceny. Choć rozmowy skupiają się na opowieściach o życiu i byciu w Teatrze Polskim, nie brakuje w nich osobistych przeżyć, ciekawostek, anegdot. To teatr widziany z niecodziennej perspektywy. Ze sceny, z garderoby czasem nawet z bufetu. Są emocje po pożarze z 1995 r.,niezwykłe okoliczności debiutów, są zmagania ludzi teatru z rzeczywistością stalinowską czy stanem wojennym.

Aktorzy wspominają o wielkich sukcesach, ale i porażkach teatru czy traumatycznych zmaganiach z szalonymi twórcami. Czasem opowiadają o piciu piwa na scenie czy numerach robionych przez mistrzów aktorskim nowicjuszom. Ciekawa jest konfrontacja pokoleń: jak widzą swoją rolę w teatrze Jadwiga Skupnik, Teresa Sawicka, jak Ewa Skibińska i Kinga Preis, a jak Anna Ilczuk czy Dominika Figurska.

Jak ocenia swoje artystyczne życie Bogusław Danielewski, jak Wojciech Ziemiański, a jak Bartek Porczyk? Do powstania książki przyczynili się nasi dziennikarze, na co dzień czasem krytyczni, ale, jak widać, dopingujący wrocławską scenę. W "Zespole" są wywiady (9 spośród 54) autorstwa Małgorzaty Matuszewskiej, Justyny Kościelnej, Jacka Antczaka i Krzysztofa Kucharskiego. Dla teatromanów lektura obowiązkowa.

Na początek Klata
- Dzięki temu spektaklowi zmierzymy się z własną historią. "Utwór o Matce i Ojczyźnie" stawia nas twarzą w twarz z pytaniami, na które boimy się odpowiedzieć - mówił dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Polskiego Krzysztof Mieszkowski podczas próby medialnej spektaklu w reżyserii Jana Klaty.

Przedstawienie, będące adaptacją książki Bożeny Keff o tym samym tytule, rozpocznie jubileuszowy przegląd najciekawszych spektakli teatru. Nominowany w 2009 r. do Nagrody Literackiej Nike"Utwór o Matce i Ojczyźnie" to historia matki - Żydówki, która przeżyła Holokaust. I opowieść o emocjach jej córki, której relacje z rodzicielką nie są łatwe. Na scenie zobaczymy Paulinę Chapko, Dominikę Figurską, Kingę Preis, Annę Ilczuk, Halinę Rasiakównę i Wojciecha Ziemiańskiego.

Spektakl pierwszy raz zobaczymy 6 stycznia na Scenie na Świebodzkim (pl. Orląt Lwowskich 20c) o godz. 17 i 20. Bilety na premierę kosztują 50 zł. MW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska