Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: 6 na 10 gimnazjalistów ma problem z wejściem na IV piętro!

Agata Grzelińska
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
W gimnazjach rusza 2. edycja bezpłatnych badań przesiewowych. Aż 6 na 10 wrocławskich nastolatków ma słabą wydolność fizyczną – wynika z pierwszej edycji badań przesiewowych młodzieży w ramach Programu PoZdro! Aż 5 procent badanych z pierwszych klas gimnazjum musiało przerwać prosty test wydolnościowy, polegający na wejściu na 4. piętro. Dzieci miały też mierzone ciśnienie, ocenianą ostrość widzenia, postawę oraz masę i skład ciała.

Jak mówi Katarzyna Kostuch, koordynator prowadzonego przez Fundację Medicover programu, którego jest profilaktyka cukrzycy i chorób cywilizacyjnych wśród nastolatków, rok temu zbadano 2113, czyli 61,5 procent uczniów z 39 gimnazjów. Z tej grupy wyłoniono 281 dzieci z nadwagą i otyłością, a ta jak wiadomo, jest źródłem cukrzycy typu 2 i innych chorób cywilizacyjnych.

– Dzieciom tym i ich rodzinom zaproponowaliśmy dwuletnią bezpłatną opiekę specjalistyczną, w ramach której jest 8 spotkań z lekarzem, dietetykiem, psychologiem i trenerem – mówi Katarzyna Kostuch. – Z tej propozycji zdecydowały się skorzystać 164 rodziny. 120 rodzin wzięło już udział w warsztatach edukacyjnych i zajęciach sportowych. Przed nami warsztaty kulinarne.

Pozostałe rodziny nie są zainteresowani zmianą stylu życia i dbaniem o zdrowie. Spora grupa rodziców nie zgodziła się nawet na wykonanie swoim dzieciom badań. Dlatego teraz, gdy we Wrocławiu rozpoczyna się druga edycja bezpłatnych badań, którym ma okazję poddać się 3700 gimnazjalistów, Marcin Radziwiłł, prezes Fundacji Medicover namawia rodziców, by wyrażali zgodę na te badania. Przywołuje przykład chłopca z Gdyni, u którego podczas takich badań wykryto wadę serca.

– Zachęcamy rodziców oraz dzieci do walki z brakiem ruchu, przesiadywaniem przed komputerem i złym odżywianiem. Zachęcamy tym bardziej, że program jest bezkosztowy i bezbolesny – mówi Marcin Radziwiłł.

A Katarzyna Kostuch dodaje, że skutkiem braku aktywności fizycznej i złych nawyków żywieniowych, do których zaliczyć należy m.in. nieregularne posiłki, jest ciągłe zmęczenie. – Dzieci są apatyczne. Brakuje im endorfin, czyli hormonów szczęścia wytwarzanych pod wpływem aktywności fizycznej – mówi koordynatorka PoZdro we Wrocławiu.

W zachęcanie wrocławskich gimnazjalistów do zdrowego stylu życia i do aktywności fizycznej włączył się Tomasz Motyka, szpadzista, wicemistrz olimpijski z Pekinu, który prowadzi zajęcia z szermierki.

– Zaangażowałem się w ten program, bo problem z nadwaga u dzieci i brakiem ruchu jest bardzo duży. Chcę pokazać, że sport ma nie tylko wyczynowy wymiar, ale że przede wszystkim jest fajną zabawą – mówi olimpijczyk i przekonuje, że przygodę z szermierką można zacząć w każdym wieku.

Program oprócz Wrocławia działa także w Gdyni, Warszawie i Lublinie. Dotychczasowe badania pokazały też, że wrocławska młodzież ma najwyższy wskaźnik nieprawidłowej postawy ciała. Aż u 93 procent badanych wykryto wady postawy ciała.

Są już pozytywne efekty zajęć sportowych i warsztatów żywieniowych wśród wrocławian, którzy zdecydowali się skorzystać z pomocy specjalistów i wzięli sobie do serca ich zalecenia. Jedna z mam, która chodzi na zajęcia ze swoim synem pochwaliła się, ze schudła już 18 kilogramów.

Badania są bezpłatne, prowadzone w szkołach przez pielęgniarki. Warunkiem wzięcia udziału w nich jest pisemna zgoda rodziców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska