Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: 2,5 tysiąca osób czeka na mieszkania socjalne. A tych brak

Arkadiusz Orman
Katarzyna Binkowska mieszka w jednym pokoju z 15-letnim synem. O mieszkanie stara się od 2010 r. Na razie bez skutku
Katarzyna Binkowska mieszka w jednym pokoju z 15-letnim synem. O mieszkanie stara się od 2010 r. Na razie bez skutku Arkadiusz Orman
W ratuszu leży sterta wniosków od osób, które starają się o lokale socjalne. A tych brakuje. W tym roku dostało je około stu osób. Chętnych jest 2,5 tysiąca.

Od 2011 roku o lokal od gminy ubiega się Irena Terpiłowska. - Cztery lata temu były mąż wyrzucił mnie z mieszkania. Przez kilka miesięcy przebywałam wraz z 15-letnim synem w różnych ośrodkach interwencji czasowej. Obecnie mieszkam u koleżanki. Ile jeszcze tak będę mogła żyć? - pyta. Kobieta co chwilę wysyła pisma do urzędu. Jednak za każdym razem dostaje odmowę.

- Uważam, że cała uchwała odnośnie przydzielania mieszkań socjalnych jest zła. Jestem w takiej sytuacji, że powinnam otrzymać lokal od gminy. Nie stać mnie na wynajęcie mieszkania. Władza powinna pomagać ludziom! - mówi wrocławianka.

Jednak urzędnicy odpisują Irenie Terpiłowskiej, że ma zbyt mało punktów, by dostać mieszkanie od miasta.

W jednym pokoju z dorastającym synem
Od kilku lat stara się o mieszkanie z magistratu także Katarzyna Binkowska. Bezskutecznie. Wrocławianka co chwilę wysyła pisma do urzędu. Jednak cały czas otrzymuje odmowę. Pni Katarzyna mieszka w 3-pokojowym lokalu wraz z synem, bratem i rodzicami. Jeden pokój zajmuje z 15-letnim synem. Niby spory, ale... - Chłopak chodzi do gimnazjum. Chce mieć trochę prywatności. Wstyd, żeby mieszkał z mamą w jednym pokoju. Gdy przychodzą do niego koledzy, to ja idę do kuchni lub wychodzę z domu. On śpi na tapczanie, a ja na materacu, który na dzień muszę chować do szafy, bo jest mało miejsca - żali się pani Katarzyna.

Po raz pierwszy wrocławianka wniosek o mieszkanie socjalne złożyła w 2010 roku. Dostała poparcie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Pani Katarzyna pisała także interwencje do Rzecznika Praw Obywatelskich. Wszyscy przyznali, że sytuacja kobiety nie jest najlepsza. Jednak urząd miasta ma inne zdanie na ten temat. - Po prostu stwierdzono, że nie jest u mnie tak źle. Ale uważam, że miasto powinno pomagać osobom w trudnej sytuacji życiowej - dodaje.

W tym roku przybędzie 50 lokali socjalnych

O lokal socjalny we Wrocławiu ubiega się 2575 osób. Jakie są we Wrocławiu szanse na uzyskanie mieszkania socjalnego? W tym roku przyznano 73 lokale socjalne z tytułu niedostatku oraz 22 z tytułu realizacji wyroków sądowych. Obecnie gmina Wrocław posiada 1477 takich mieszkań.

Co roku zasób ten powiększany jest o 50 lokali, zgodnie z wieloletnim programem gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy. W jaki sposób? M.in. poprzez inwestycje Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Kto może dostać mieszkanie socjalne?
O lokal mogą starać się np. osoby żyjące w niedostatku. Jest to ściśle określone: średni dochód z ostatnich trzech miesięcy nie może przekraczać 150 proc. najniższej emerytury u osób mieszkających samotnie i 100 proc. emerytury dla członków rodziny wieloosobowej. Trzeba być osobą pełnoletnią i zameldowaną lub pracującą na stałe we Wrocławiu. O kolejności przyznawania lokali decyduje liczba punktów. Osoby, które zbiorą ich najwięcej, mogą otrzymać mieszkanie nawet w ciągu roku (jeśli gmina je ma). Umowa zawierana jest na czas określony. Później ponownie sprawdzana jest sytuacja materialna danej osoby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska