Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: 17 tysięcy dowodów do wymiany

Anna Gabińska
Krzysztof Filiks: - Nowy dowód będzie miał w sobie czipa
Krzysztof Filiks: - Nowy dowód będzie miał w sobie czipa Fot. Piotr Warczak
Wrocławianie, którzy wyrabiali dowód osobisty w 2001 roku, powinni sprawdzić, kiedy im się kończy data ważności dokumentu. Urzędnicy z magistratu policzyli, że wniosek o nowy dowód (wraz z dwiema fotografiami) powinno do końca tego roku złożyć 17 tysięcy osób. Na razie zrobiło to 2190.

Za brak ważnego dokumentu tożsamości grozi grzywna, a nawet więzienie. W praktyce jednak takie konsekwencje wyciągane są rzadko, bo problem powstaje zwykle podczas policyjnej kontroli, a więc nieczęsto.

- Spóźnialskich najdotkliwiej może ukarać życie - przestrzega Krzysztof Filiks, kierownik wydziału dowodów osobistych w Urzędzie Miejskim Wrocławia przy ul. Zapolskiej. Przekonają się o tym ci, którzy wykupili egzotyczne wakacje i wybiorą się na nie samolotem. Służby graniczne skrupulatnie sprawdzają dokumenty. Są profesjonalistami i żadne tłumaczenie nie pomoże. Podobnie można się nieprzyjemnie zdziwić w banku czy u notariusza.

W żadnej z tych instytucji nic nie da się załatwić bez ważnego dowodu. A na nowy czeka się we Wrocławiu dwa tygodnie. Komu ważność dowodu kończy się w tym roku, nie musi czekać do ostatniej chwili. Można dokument wymienić z kilkumiesięcznymi wyprzedzeniem.

Ale ci, którzy lubią nowości, a ich dokument skończy swoją ważność po 1 lipca, powinni złożyć wniosek po tej dacie. Wtedy już mogą dostać nowy dowód z czipem.

Prace nad nim nie są jeszcze zakończone, ale data wprowadzenia go jest dość prawdopodobna. Nowy dowód wielkością i kształtem będzie przypominać plastikową kartę, którą posługiwaliśmy się do tej pory. Na zdjęciu twarz będzie musiała być przedstawiona en face (a nie lewym półprofilem, jak do tej pory). Nie będzie na dowodzie adresu zameldowania i podpisu obywatela. To bowiem zostanie zawarte w czipie. Jeśli zmienimy zameldowanie, nie trzeba będzie wyrabiać nowego dokumentu.

W czipie również znajdzie się zdjęcie, które odpowiednie służby będą mogły sobie wyświetlić, wkładając dowód do specjalnego czytnika. - To dodatkowe zabezpieczenie - tłumaczy Filiks. - Bywa, że właściwe zdjęcie zaklejane jest innym.

W czipie ma znaleźć się miejsce na nasz podpis elektroniczny i informację Narodowego Funduszu Zdrowia. Mógłby tam być numer ubezpieczenia. Jeśli wybory będą przeprowadzane elektronicznie, każdy, po zakupie czytnika i podłączeniu go do komputera, zagłosuje, nie wychodząc z domu.
Nowy dowód zachowuje ważność przez 10 lat. Wymiana jest bezpłatna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska