Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wroclavia – nowa galeria w miejscu dworca PKS. Będzie kino na 20 sal i 200 sklepów (WIZUALIZACJE)

Weronika Skupin
Tak będzie wyglądała galeria Wroclavia
Tak będzie wyglądała galeria Wroclavia materiały inwestora
Jesienią 2017 roku ma zakończyć się budowa nowej galerii handlowej w miejscu dworca PKS przy ul. Suchej. Będzie to galeria Wroclavia – nazwa miała łączyć słowo Wrocław i miłość (love). Dworzec autobusowy także się tam znajdzie – na poziomie -2. Do holu dworca będzie można wejść od ul. Suchej (naprzeciw wejścia do dworca PKP). W galerii będzie też ogromne kino z 20 salami, w tym IMAX - czyli kino z wielkim ekranem. W środku znajdziemy także restauracje, biura i oczywiście sklepy - tych będzie 200.

Na początek kilka liczb. Nowa galeria to 220 mln euro inwestycji, czyli około 880 mln zł, 64 tys. mkw. powierzchni najmu, 2 300 miejsc parkingowych, 1 500 miejsc pracy, 20 sal kinowych w tym IMAX, 7 tys. mkw biur przy ul. Suchej, 200 sklepów. Inwestor, Unibail-Rodamco ma zamiar ściągnąć do nowej galerii 13 mln klientów rocznie. Dworzec będzie tylko jedną z wielu funkcji kolosalnego budynku.

Główne wejście do galerii Wroclavia znajdzie się na rogu ul. Borowskiej i Suchej, pozostałe będą się znajdować dookoła galerii. Część sklepów będzie miała osobne wejścia od ulicy, m.in. od strony Suchej. Stary dąb, mający ponad 100 lat, zostanie zachowany. Fasada galerii zostanie wykonana z materiałów kompozytowych, z jakich robi się poszycia samolotów i jachtów, będzie iluminowana.

ZNANE MARKI - MICHAEL KORS I VANS?
Wśród najemców prawdopodobnie znajdą się takie marki jak Michael Kors, Hollister, Vans, Forever 21, Superdry, Uniqlo (moda), Apple, Samsung (elektronika), Nespresso (kawy), Kusmi Tea (herbaty), Kiko, M·A·C Cosmetics (kosmetyki). Na poziomie +2 obok kina i sali IMAX, znajdzie się klub fitness, a także część restauracyjna. Zamiast fast foodów mają być tam restauracje z menu. Jak określił Marek Borkowski z biura projektowego IMB Asymetria Architects, będą to restauracje "pełnowartościowe".

Inwestor zaznacza jednak, że w Galerii Mokotów, którą także zarządza, są sklepy znanych projektantów, takie jak Bohoboco, Robert Kupisz, czy Lamania. To, czy we Wrocławiu również się takie znajdą zależy od zapotrzebowania kupujących. Część restauracyjna galerii ma stawiać na rodzimych, lokalnych najemców, być może oferujących regionalne potrawy.

ULE DLA PSZCZÓŁ I BUDKI DLA PTAKÓW
Inwestor szczyci się także tym, że stawia na rozwiązania ekologiczne, niskie zużycie prądu i alternatywne, "zielone" źródła energii elektrycznej. Przyjazne dla środowiska mają być m.in. parkingi dla rowerów, zarówno na dachu jak i w podziemiach. Będzie także stacja ładowania samochodów elektrycznych. Ciekawą rzeczą, którą inwestor stosował już w innych galeriach handlowych jest postawienie na dachu uli dla pszczół, a także zamontowanie na fasadach budek dla ptaków.

Dlaczego akurat stolica Dolnego Śląska została wybrana przez inwestora? – Wrocław to dynamicznie rozwijające się miasto, tradycyjne, a zarazem nowoczesne – mówi Arnaud Burlin, dyrektor zarządzający Unibail-Rodamco na Europę centralną. Chwalił rozwój ekonomiczny miasta i potencjał dla inwestycji.

CZYTAJ DALEJ: PRZEBUDUJĄ ULICE WOKÓŁ GALERII WROCLAVIA. SUCHĄ POJADĄ TYLKO AUTOBUSY I TAKSÓWKI

BĘDĄ KORKI? PRZEBUDUJĄ ULICE
Jak podkreśla Marek Borkowski z biura projektowego, układ komunikacyjny wokół dworca został zaprojektowany z taką samą starannością jak wnętrze i bryła galerii Wroclavia. Wjazd dla dostawców i zaopatrzenia znajdzie się od strony ul. Suchej, z kolei wyjazd od strony ul. Dyrekcyjnej. Klienci wjadą na parkingi – zarówno podziemne jak i na kondygnacjach naziemnych (w tym na dachu) od strony ulic Joannitów i Borowskiej. Przebudowane zostaną ulice Dyrekcyjna, Joannitów, częściowo Sucha i Borowska.

Docelowo ul. Sucha ma się stać ulicą o uspokojonym ruchu, gdzie wjadą jedynie autobusy, taksówki. Dodatkowo także planowane jest tam torowisko tramwajowe. Naprzeciw dworca (od strony torów kolejowych), przy ul. Suchej staną biurowce innych inwestorów. Nie wszystkie tereny zostały sprzedane przez PKP, ale kiedy już tak się stanie, ruszy miejski przetarg na przebudowę ulicy Suchej. Na razie uspokojenie tam ruchu to tylko plany i nie stanie się to automatycznie po uruchomieniu galerii handlowej Wroclavia. Przejście między dworcem PKP i PKS będzie tylko naziemne, na poziomie ulicy.

Unibail-Rodamco to prężnie działający operator galerii handlowych, zarówno deweloper, inwestor, jak i menadżer. Firma jest operatorem centrów handlowych takich jak praskie Centrum Černý Most, wiedeńskie SCS, a w Polsce czterech warszawskich galerii: Arkadia, Galeria Mokotów, Złote Tarasy i Galeria Wileńska, z których pierwsze dwie mają cztery gwiazdki – podobnie jak będzie mieć Wroclavia. Budynek zaprojektowała pracownia IMB Asymetria Architects.

ZOBACZ TEŻ:
- Leśnica i Biskupin w wakacje bez tramwajów. Mieszkańców czekają duże utrudnienia
- Kamery ITS nie nagrywają obrazu z ulic? Nie wszystkie (SPRAWDŹ, LISTA)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wroclavia – nowa galeria w miejscu dworca PKS. Będzie kino na 20 sal i 200 sklepów (WIZUALIZACJE) - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska