Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wratislavia Cantans 2017. Festiwal rozpocznie się w czwartek

Katarzyna Kaczorowska
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Kinga Adach
Sir John Eliot Gardiner i opera Claudio Monterverdiego „Powrót Odyseusza do ojczyzny” otworzą 52. edycję festiwalu Wratislavia Cantans.

Wielkie gwiazdy, żelazne pozycje, ale i niespodzianki - tak w skrócie można zapowiedzieć 52. Międzynarodowy Festiwal Oratoryjno-Cantatowy Wratislavia Cantas, który w czwartek otworzy sam sir John Elliot Gardiner.

Wydarzeń nie zabraknie, ale szczególnie warto polecić kantatę „Widma” Stanisława Moniuszki do tekstu II części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Dzieło w wersji koncertowej po raz pierwszy mogli usłyszeć melomanii w Kudowie-Zdroju na ostatnim Festiwalu Moniuszkowskim.

- Partytura jest po gruntownej rewizji. Wykonujemy ten utwór na takim samym instrumentarium, jakim dysponował Moniuszko. I zdecydowaliśmy się na zderzenie z teatrem - mówił w Kudowie Andrzej Kosendiak, pomysłodawca realizacji „Widm”, które z Narodowego Forum Muzyki będą transmitowane przez Telewizję Polską.

Kosendiak do współpracy reżyserskiej zaprosił Pawła Passiniego. - Nie chcieliśmy żadnych historycznych kostiumów, bo o ile muzyka się bardzo broni, to przecież żyjemy w zupełnie innych warunkach, inaczej rozumiemy pewne rzeczy a to oznacza też, że teatr używa innych środków niż 110 lat temu - wyjaśniał szef NFM, zdradzając, że nie tylko usłyszymy w „Widmach” świetnych śpiewaków i aktorów, ale też zobaczymy tancerzy, lalki, czy szczudlarzy.

„Widma” zostaną wykonane 12 września w NFM o godzinie 19 i 21.45.

Koncerty festiwalowe będą się odbywać nie tylko we Wrocławiu, ale również w różnych miejscowościach Dolnego Śląska.

Operę Monteverdiego usłyszymy również drugiego dnia Wratislavii (w NFM), ale melomanii nie mogą przegapić też jego Nieszporów” - to już 9 września w Kościele Uniwersyteckim. Tego samego dnia w NFM usłyszymy „Koniec czasu” - jedno z najbardziej poruszających dzieł Oliviera Messiaena, kompozytora, który był więźniem obozu koncentracyjnego w Goerlitz w czasie Ii wojny światowej.

Drugiego dnia festiwalu w ewangelickim kościele przy Kazimierza Wielkiego usłyszymy słynną „Die Kunst der Fuge” Bacha, ale poszukiwacze szczególnych wrażeń koniecznie powinni też wybrać się koncert „Rosa del ciel”, prezentujący skarby muzyczne ze zbiorów Biblioteki na Piasku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska