WPT: Sukcesy nauki i biznesu

Marcin Walków
Dolnośląski Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości
Dolnośląski Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości WPT
Udostępnij:
Dolnośląski Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości z Wrocławia znalazł się wśród trzech najlepszych naukowych inkubatorów na świecie. Tu przedsiębiorcy akademiccy zamieniają wiedzę w produkty, z których możemy korzystać.

Dolnośląski Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości jest jednym z trzech najlepszych na świecie naukowych inkubatorów. Zdobył nagrodę w międzynarodowym konkursie „The Best Science Incubator Award 2013”.

Jedenastą edycję konkursu rozstrzygnięto pod koniec listopada w portugalskim mieście Coimbra.
Spośród 20 krajów świata, międzynarodowe jury, w którym zasiadało ponad 30 ekspertów, wyłoniło zwycięzców w trzech kategoriach: zrównoważony rozwój, wzrost, zwrot z inwestycji publicznych. To właśnie w tej kategorii zwycięzcą został DAIP.

Więcej niż infrastruktura
Firmy działające w DAIP korzystają z dostępu na preferencyjnych warunkach do infrastruktury Wrocławskiego Parku Technologicznego. Fundacja AlgaeLabs w Laboratorium i Prototypowni Chemii i Biotechnologii prowadzi badania nad algami, a ich efekty wykorzystywane są do produkcji suplementów diety i w przemyśle farmaceutycznym. WPT udostępnia jeszcze dziewięć innych wyspecjalizowanych laboratoriów. Wyposażone są w sprzęt o łącznej wartości blisko 50 mln zł.

Inkubator to również szkolenia, usługi doradcze i wyjazdy studyjne. Skorzystały z nich m.in. firmy piLAB, 8th Lab Sp. z o.o., SonarMind, które były w Dolinie Krzemowej. Pierwsza zainteresowała amerykańskich ekspertów autorską technologią zarządzania informacją.
– Stwierdzili oni, że innowacyjne podejście wrocławskich inżynierów do baz danych, może zrewolucjonizować branżę IT na skalę globalną – mówi Małgorzata Dynowska z WPT. Z kolei firma 8th Lab wykorzystała szansę nawiązania kontaktów biznesowych. – Doświadczenie, jakie można zdobyć podczas wyjazdów studyjnych i szkoleń organizowanych przez DAIP, daje możliwość szybkiego pozyskania inwestora – zapewnia Paweł Kołacz, prezes 8th Lab Sp. z o.o. Jego firma zakończyła okres inkubacji znacznie wcześniej, niż się spodziewano. Standardowo wynosi on dwa lata.

DAIP krokiem do giełdy
Firma Aduma S.A. specjalizuje się w usprawnianiu komunikacji człowieka z komputerem. Dostarcza m.in. interaktywne podłogi, ściany, ekrany i zaawansowane rozwiązania mobilne. Zainteresowanie inwestorów pozwoliło firmie trzech absolwentów Politechniki Wrocławskiej rozwinąć skrzydła. Aduma zaczynała w 2010 roku z kapitałem 15 tys. zł. Dziś jest notowana na giełdzie, a Grupa Aduma S.A. zatrudnia ponad 50 osób.

Z jej rozwiązań korzystają m.in. T-Mobile, Google, IBM, Carrefour, Auchan i Mondelez. Zdobywa liczne nagrody, m.in. za największy na świecie kinetyczny VideoWall, zainstalowany we wrocławskim Sky Tower, jak i dla najbardziej innowacyjnej firmy zlokalizowanej w Parkach Technologicznych w Polsce.

Statystyki w kraju pokazują, że osiem z dziesięciu firm upada w okresie dwóch lat od powstania. W Dolnośląskim Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości jest inaczej. – 90 proc. firm prowadzi swoją działalność po zakończeniu inkubacji – dodaje Małgorzata Dynowska. – Największą dumą DAIP są liczne sukcesy firm w nim inkubowanych, wśród których wymienić można m.in. uzyskiwanie lub nominowanie firm do tytułu Innofirma-Parkowe Orły czy kolejnych edycji Mikroprzedsiębiorcy Roku.

Czy wiesz, że..
Dolnośląski Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości (DAIP) to wspólny projekt Wrocławskiego Parku Technologicznego i trzech uczelni – Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego iUniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
– Inkubator stwarza przedsiębiorcy akademickiemu optymalne warunki do „zamiany” zdobytej na uczelni wiedzy w produkt o wartości rynkowej – mówi Małgorzata Dynowska, kierownik Działu Rozwoju Firm w WPT.
Od 2006 roku z możliwości rozwoju, jakie oferuje Dolnośląski Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, korzysta już 95 firma.
Ze względu na technologiczny charakter inkubatora dominują branże takie jak: technologie informacyjne, biotechnologia, chemia, multimedia, elektronika, mechanika.

Rozmowa w Parku - Jak DAIP pomaga przedsiębiorcom rozpocząć działalność na rynku?
Odpowiada dr Filip Jeleń, współwłaściciel i dyrektor generalny spółki Pure Biologics, biotechnolog, wykładowca i przedsiębiorca akademicki

Pure Biologics powstała w 2010 roku. Skąd wziął się pomysł na przedsiębiorstwo biotechnologiczne?
Zorientowaliśmy się, że wiedza i umiejętności, które posiadamy, są poszukiwane i pożądane na rynku. Coraz więcej firm i instytutów jest zainteresowanych profesjonalnymi usługami biotechnologicznymi. Już czwarty rok zajmujemy się otrzymywaniem białek rekombinowanych, przeciwciał i analizą makrocząstek.

Mówi się o komercjalizacji nauki. Jaką wiedzę na rynku sprzedaje Pana firma?
Komercjalizacja nauki była jednym z motywów powstania Pure Biologics. Chcieliśmy wykorzystać doświadczenia, zdobyte podczas pracy w ośrodkach naukowych w kraju i za granicą. Dziś prowadzimy badania kontraktowe dla firm farmaceutycznych i biotechnologicznych, a także własne projekty. Wytwarzamy i analizujemy białka, które są następnie używane m.in. do opracowywania nowych leków. Specjalizujemy się w produkowaniu białek, przede wszystkim ludzkich, wykorzystując do tego celu mikroorganizmy. W Pure Biologics opracowujemy też nowe testy diagnostyczne, które znajdą zastosowanie m.in. w medycynie.

Dlaczego warto prowadzić firmę w DAIP?
Nawet najlepszy pomysł, ogromna wiedza specjalistyczna i silna motywacja nie wystarczą, by odnieść sukces w biznesie. Dolnośląski Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości daje przedsiębiorcom dużą elastyczność działania, nie obarcza zbędną biurokracją, organizuje szkolenia i katalizuje kontakty między podmiotami zlokalizowanymi w WPT. Młode przedsiębiorstwa rozpoczynają działalność w otoczeniu dojrzałych biznesowo firm.

Czy bez Inkubatora Pańska firma odnosiłaby sukcesy na rynku?
W porównaniu np. z branżą IT, biotechnologia jest bardzo kapitałochłonna i wymaga na samym początku działalności milionowych nakładów na specjalistyczną aparaturę badawczą i wyposażenie laboratorium. Stąd bez możliwości, jakie oferuje WPT poprzez dostęp do nowoczesnych pracowni,
rozwój Pure Biologics byłby zdecydowanie mniej dynamiczny, a dla założycieli przedsięwzięcie obarczone dużo wyższym ryzykiem.

Jakie są plany firmy na rozwój w 2014 roku?
Będziemy prowadzić projekty badawczo-rozwojowe i dążyć do ich komercjalizacji. Dzięki temu wyniki naszych badań będą mogły posłużyć w przyszłości do powstania nowych leków i metod diagnostyki medycznej.
Będziemy ciągle zwiększać zatrudnienie, także absolwentów wrocławskich uczelni i powiększać bazę infrastrukturalną w ramach Wrocławskiego Parku Technologicznego. Dzięki temu będziemy w stanie obsłużyć jeszcze większą liczbę zlecanych badań kontraktowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie