Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wow! Tak już wygląda Stadion Olimpijski (ZDJĘCIA)

Marcin Kaźmierczak
Prace na Stadionie Olimpijskim
Prace na Stadionie Olimpijskim Tomasz Hołod
Trwający od wiosny 2015 roku remont wrocławskiego Stadionu Olimpijskiego zmierza ku końcowi. Na przełomie tego i przyszłego roku mają zacząć się procedury odbiorów. Obiekt zostanie oddany do użytku do lipca 2017 roku, kiedy to rozpoczną się The World Games. Byliśmy na placu budowy, by obejrzeć efekt ostatnich prac.

W ostatnich dniach na płycie obiektu położona została sztuczna murawa, która swoimi wymiarami przystosowana będzie do rozgrywania meczów futbolu amerykańskiego. Gotowa jest już także korona stadionu oraz nowoczesny dach w kształcie żagla nad zachodnią trybuną.

– Zarówno część zewnętrzna, która poddana była renowacji oraz część, którą musieliśmy wybudować od nowa są już gotowe. Jest to w tej chwili stan surowy, zamknięty. Przed nami jeszcze jednak sporo prac wykończeniowych – mówi Marek Szempliński z nadzorującej budowę spółki Wrocławskie Inwestycje.

Stadion Olimpijski w swojej nowej odsłonie łączył będzie stare i zabytkowe z nowoczesnym i funkcjonalnym.
– Musieliśmy pogodzić wodę z ogniem. W związku z tym, że stadion jest zabytkiem sporo czasu pochłonęła renowacja zewnętrznego ceglanego muru oraz wieży zegarowej. Musieliśmy zdobyć odpowiednie cegły, dopracować całość kolorystycznie. Dach we wschodniej części stadionu wymagał uzupełnienia ubytków. W pełni zrekonstruowane zostało także drewniane pokrycie dachu nad wschodnią trybuną – wymienia Szempliński. – Z drugiej strony mamy do czynienia z nowoczesnymi elementami. Trybuny mają zdecydowanie większy kąt nachylenia, a jedna z nich (zachodnia) została dodatkowo podwyższona i przesunięta bliżej toru. Pod dachem, tuż nad torem podwiesimy także lożę sędziowską – kontynuuje.

Modernizacja nie ominęła również czterech 80-metrowych masztów oświetleniowych.
– Oświetlenie jest mniej zabytkowe niż cały stadion, bo pochodzi z lat siedemdziesiątych. Współcześnie stosuje się jednak zupełnie inne rozwiązania, zwłaszcza jeśli chodzi o energooszczędność, jakość oświetlenia oraz szybkość zapalania lamp. Słupy zostały, ponieważ można było je wykorzystać, chcieliśmy także zachować jedną z wizytówek powojennego Wrocławia. Zostały jednak skrócone ze względów oszczędnościowych o wysokość tablic z lampami. Zapewni to łatwiejsze sterowanie oraz pozwoli lepiej doświetlić arenę – tłumaczy Szempliński.

Prace trwają także przed samym stadionem. Ku końcowi zmierza remont pergoli. Na placu w jej wnętrzu przebudowywane są wszystkie sieci, które zasilać będą stadion oraz budynki znajdujące się w jego otoczeniu. Modernizowane są także chodniki oraz drogi dojazdowe. Na wewnętrznej ścianie pergoli pojawił się już także herb Wrocławia.

Na przełomie obecnego i przyszłego roku Wrocławskie Inwestycje chcą rozpocząć odbiory obiektu.
– Wiadomo, że najgoręcej jest zawsze pod koniec budowy. Chcemy jednak, by pod koniec roku prace były jeśli nie ukończone, to na tyle zaawansowane, byśmy mogli rozpocząć wszelkie procedury związane z odbiorami. Jeśli chodzi o termin oddania stadionu do użytku, musimy po prostu zdążyć na World Games, a więc do lipca – podkreśla Szempliński.

Przypomnijmy, że koszt modernizacji Stadionu Olimpijskiego wyniesie 120 mln złotych. Prace wykonuje firma Inter-System. Trybuny obiektu pomieszczą 11 tysięcy widzów, a po zakończeniu The World Games będzie on służył żużlowcom oraz zawodnikom futbolu amerykańskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska