World Games 2022. Złoty medal sztafety 4x50 kobiet, drugie podium Alicji Tchórz

Alicja Tchórz - World Games 2022
Alicja Tchórz - World Games 2022 fot. WOPR
Polska sztafeta kobiet 4x50m z przeszkodami zdobyła złotym medal World Games 2022 - Igrzysk Sportów Nieolimpijskich.

Igrzyska Sportów Nieolimpijskich, czyli krócej „World Games”, to impreza, której gospodarzem w 2017 roku był Wrocław. Cztery lata później zawody miały zawitać do amerykańskiego Birmingham w stanie Alabama, ale COVID zmusił organizatorów do ich przesunięcia o rok. Ostatecznie sportowy zaczęli rywalizację w miniony czwartek. O medale będą walczyć do 17 lipca.

Po pierwszych czterech dniach Polacy mają już 10 medali. Nas najbardziej cieszy złoto kobiecej sztafety ratownictwa wodnego 4x50m z przeszkodami. W tej drużynie były bowiem trzy pływaczki Juvenii Wrocław. Dziewczyny popłynęły w składzie: Kornelia Fiedkiewicz, Klaudia Naziębło, Paula Żukowska (AZS AWF Katowice) i Alicja Tchórz. Na miejscu jest też trener Grzegorz Widanka.

To był szczególnie męczący dzień dla Tchórz, która wcześniej wywalczyła brązowy medal indywidualnie na 200m z przeszkodami. Gdy natomiast skakała do wody na ostatniej zmianie sztafety, miała ponad sekundę straty do liderki. Odrobiła jednak wszystko. Tym samym w USA ma już dwa krążki, a to znaczy, że powtórzyła wynik sprzed pięciu lat z Wrocławia. Wówczas jednak dwa razy stała na drugim stopniu podium.

Biało-czerwone zostały na pierwszym miejscu sklasyfikowane ex aequo z Węgierkami. Czas 1:49.05 to nowy rekord World Games. Trzecie miejsce dla Włoszek (1:49.32).

Przypomnijmy, że w 2018 roku Polki (Fiedkiewicz, Naziębło, Sztandera, Tchórz) w Adelajdzie zostały mistrzyniami świata bijąc jednocześnie o ponad dwie sekundy dotychczasowy rekord globu (1:46.16).

Pozostałe dwa złote medale dla Polski wywalczyli: Agata Sitko (trójbój siłowy) i Szymon Kropidłowski (pływanie w płetwach). W klasyfikacji medalowej zajmujemy aktualnie ósme miejsce.