Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolontariusze WOŚP 2019. Jak ich rozpoznać, gdzie kwestują?

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Zobacz, jak rozpoznać wolontariusza WOŚP i jak wygląda puszka 27. Finału
Zobacz, jak rozpoznać wolontariusza WOŚP i jak wygląda puszka 27. Finału Kinga Czernichowska, Polska Press
Przed nami 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zapytaliśmy przedstawicieli wrocławskiego sztabu, po czym rozpoznać "prawdziwego" wolontariusza i jak wygląda puszka 27. Finału WOŚP.

Puszki we wrocławskim sztabie są na razie zalaminowane. Wolontariuszom będą wydawane w sobotę (12 stycznia) od godz. 16.00. Oprócz identyfikatorów i puszek wolontariusze dostają od przedstawicieli sztabu i sponsorów różne gadżety, np. komin czy plecak. W dniu Finału puszka jest nacinana jedynie od góry (tam, gdzie jest wlot na pieniądze).

- Zalaminowanie nie jest wymogiem koniecznym. My to robimy. Puszki mają poza tym cztery plomby: na górze, na dole i z boku. Zerwanie takiej plomby oznacza, że puszka została naruszona i w tym momencie wolontariusz musi odpowiedzieć na zarzuty. Plomby chronią przed możliwością otwarcia czy kradzieży - tłumaczy Małgorzata Minorczyk z wrocławskiego sztabu WOŚP. - W chwili, gdy wolontariusz zdaje puszkę, my sprawdzamy wszystkie plomby i dopiero wtedy otwieramy puszkę. Wszystko idzie do naszego skarbca, do liczarki.

Oprócz puszki każdy wolontariusz ma swój indywidualny identyfikator, na którym widnieje zdjęcie wolontariusza, imię i nazwisko, nazwa sztabu, do którego należy.

- By zapobiec podróbkom, jest też hologram Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i pieczątka Fundacji oraz numer wolontariusza. Ten numer musi zgadzać się z numerem na puszce. - mówi Małgorzata Minorczyk. - Wolontariuszy można poznać też po tym, że to osoby uśmiechnięte i wyklejona serduszkami. Ważne jest też bezpieczeństwo samych wolontariuszy, dlatego apelujemy, by nie chodzili nigdzie sami i nie kwestowali w mało oświetlonych miejscach.

Zbiórka rozpocznie się w niedzielę o godz. 10.00 - na tę godzinę planowany jest oficjalny start. Oczywiście, wcześniej można dorzucić się do puszek w odpowiednio wcześniej zgłoszonych miejscach stacjonarnych - np. w kinach.

- Nie ma też przeciwwskazań, żeby rozpocząć zbiórkę wcześniej, ale raczej staramy się, by wszystko ruszyło o tej samej porze - dodaje Minorczyk. - Puszki zwracane są o różnych porach, od godzin popołudniowych do wieczornych. Rekordziści zapełniają puszki ekspresowo i trzeba im dać drugą puszkę, nie ma z tym oczywiście żadnego problemu.

We Wrocławiu kwestuje prawie 1000 wolontariuszy (w samym sztabie Strefa Kultury zostało zarejestrowanych ok. 500 osób). Sztaby zorganizowane są również wokół Związku Harcerstwa Polskiego i wrocławskich uczelni. Wolontariusze mogą zbierać pieniądze w miejscach publicznych, a więc nie w mieszkaniach i nie we wnętrzach centrów handlowych (to wbrew zasadom WOŚP). Wyjątkiem jest Centrum Handlowe Borek, które zaprosiło do siebie wolontariuszy Wielkiej Orkiestry.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wolontariusze WOŚP 2019. Jak ich rozpoznać, gdzie kwestują? - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska