Wolontariat Europejski czeka!

Redakcja
Praca z młodzieżą w Gruzji? Ochrona żółwi na tureckim wybrzeżu? A może pomoc w odbudowie szlaków górskich w Serbii? Europejskie programy edukacyjne przeszły z początkiem tego roku zmiany strukturalne, ale Wolontariat Europejski wciąż oferuje młodym Europejczykom ogromne możliwości na całym kontynencie.

Nie ma wątpliwości, że na naszym lokalnym podwórku na wolontariuszy szukających możliwości zaangażowania się czeka wiele okazji do pomocy innym, a przy okazji do sprawdzenia się w nowej roli i uzyskania cennego doświadczenia. Dlaczego by jednak nie spróbować działać w szerszym, europejskim kontekście? Wszystkim młodym Europejczykom, którzy mają motywację do działań wolontariackich, chęć rozwoju osobistego i poprawy umiejętności językowych oraz nie boją się nowych wyzwań w międzynarodowym środowisku od wielu lat z pomocą przychodzi EVS.

Czym właściwie jest EVS?
To European Voluntary Service, czyli Wolontariat Europejski, który jeszcze do niedawna funkcjonował w ramach programu Unii Europejskiej Młodzież w działaniu. Od 1 stycznia tego roku wszedł jednak w życie program Erasmus+, który zastępuje dotychczasowe 7 programów unijnych z dziedziny szeroko pojętej edukacji. Nowy Erasmus+ wziął z początkiem roku pod swoje skrzydła także dawną Młodzież w działaniu i EVS. Dla urzędników oznacza to, że Wolontariat Europejski podlega teraz pod sektor Erasmus+ Młodzież, akcję 1: Mobilność edukacyjna. Czy zatem przyszli wolontariusze powinni się czegoś obawiać? Wręcz przeciwnie! Zmiany te mają na celu uproszczenie procedur, a dodatkowo szacuje się, że nowego programu skorzysta w latach 2014 – 2020 5 mln Europejczyków. To ponaddwukrotny wzrost w stosunku do lat 2007 – 2013!

Dla kogo wyjazdy?
By zostać wolontariuszem EVS nie potrzeba żadnych specjalnych kwalifikacji. Najbardziej liczy się determinacja i duża motywacja do działania – nie zawsze bowiem udaje się dostać miejsce w wymarzonym przez nas projekcie za pierwszym razem. Możliwości jednak są ogromne i bez przesady można powiedzieć, że każdy, kto zapragnie uczestniczyć w EVS, przy odrobinie starań dołączy w końcu do grona europejskich wolontariuszy. Od razu trzeba jednak zaznaczyć, że istnieją ograniczenia dotyczące wieku uczestnika – nieprzypadkowo Wolontariat Europejski należy do sektora Erasmus+ Młodzież. Masz od 17 do 30 lat? To właśnie Ty jesteś potrzebny! Wyjazdy trwają od 2 tygodni do nawet całego roku, ale najczęściej obejmują okresy kilkumiesięczne – można zatem uczynić z EVS świetny sposób na spędzenie wakacji bądź też zdecydować się na zostawienie rodzinnych stron na cały rok, na przykład szukając inspiracji po zakończeniu któregoś z etapów edukacji. Poza tym już niejeden student stwierdził, że wzięcie urlopu dziekańskiego i dłuższa przerwa od uczelnianego życia przeznaczona na odbycie Wolontariatu Europejskiego były najlepszymi decyzjami w jego życiu!

No to zaczynamy!
Jeśli czytając powyższe zdania, czujesz przyjemne mrowienie na myśl o zagranicznej przygodzie, rozwoju osobistym, nowych znajomościach, a przede wszystkim możliwości dania innym czegoś od siebie, to nie zwlekaj – formalności zawsze zajmują trochę czasu i im szybciej się zdecydujesz i zgłosisz, tym krócej będziesz czekać na swój wyjazd! Pierwszy krok to znalezienie organizacji wysyłającej, która w partnerstwie z zagraniczną organizacją przyjmującą będzie odpowiadać za projekt wolontariacki. Możesz dołączyć do już przygotowanych i zatwierdzonych projektów lub spróbować przekonać innych do swoich idei i być pomysłodawcą zupełnie nowego przedsięwzięcia, które starać się będzie o środki unijne. We Wrocławiu wysyłaniem wolontariuszy w ramach EVS zajmują się m.in. Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa (www.silesius.org.pl), Stowarzyszenie Semper Avanti (www.semperavanti.org) czy Centrum Inicjatyw UNESCO (www.unescocentre.pl). W razie szczegółowych pytań warto umówić się na spotkanie i rozmowę we wrocławskim biurze jednej z tych organizacji, jednak pamiętajmy, że absolutnie nie jesteśmy ograniczeni do podmiotów z naszego miasta! Lista jest bardzo długa i często wolne miejsca lub interesującą nas tematykę projektu znajdziemy w organizacji wysyłającej z innego regionu. Pełną ich listę oraz informacje na temat Wolontariatu Europejskiego odnaleźć można na stronie Europejskiego Portalu Młodzieżowego http://europa.eu/youth/evs_database_pl.
Wolontariat Europejski jest także dla Ciebie – nie czekaj i zgłoś się już dziś!

Grzegorz Małyga Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Wrocław

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie