MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wolno zaparkować czy nie? Straż miejska jest na tak, ale policja na nie...

Przemysław Wronecki
Straż miejska i policja - dwie instytucje, dwa zdania na temat tego, czy auto zaparkowane jest prawidłowo.

Nasz czytelnik pan Piotr (nazwisko do informacji redakcji) pod koniec ubiegłego roku zadzwonił po straż miejską, by interweniowała przy pl. Srebrnym. Jego zdaniem auta blokowały wjazd na posesje. Gdy przyjechał na miejsce patrol odmówił interwencji, gdyż zdaniem strażników pojazdy pozostawione były zgodnie z przepisami.

- Zdenerwowałem się, bo to jakaś paranoja. Przed wjazdem na naszą uliczkę osiedlową widnieje znak B2 - zakaz wjazdu z wyłączeniem pojazdów służb komunalnych. Jak ktoś zastawi ją autem, to śmieciarka ma problem z dojechaniem do kubłów - opowiada pan Jan. Kilka dni po tym, jak prosił strażników miejskich o interwencję, zdecydował się wnieść skargę na patrol, który nie chciał jej podjąć. Poprosił funkcjonariuszy, o wytłumaczenie zaistniałej sytuacji.

- Tydzień później otrzymałem odpowiedź. Czytając ja zbaraniałem - relacjonuje nasz czytelnik. Czytamy w niej m.in.
"Interweniujący na miejscu strażnicy stwierdzili, że wskazany przez Pana pojazd jest zaparkowany na wyznaczonym znakami drogowymi parkingu. Dodatkowo droga wewnętrzna przy pl. Srebrnym jest oznakowana znakiem drogowym B-2 (zakaz wjazdu) oraz konstrukcja chodnika w tym miejscu , tj. brak jego obniżenia lub oznaczenia znakami drogowymi poziomymi nie wskazuje, aby w tym miejscu znajdował się wjazd na podwórko". - Ta odpowiedź mnie zdziwiła, bo wcześniej strażnicy już tu interweniowali i nigdy nie powoływali się na wysokość krawężnika - denerwuje się pan Piotr.

W tej sprawie poprosiliśmy o pomoc policję. Wysłaliśmy do nich zdjęcia z autem, zaparkowanym tak samo jak podczas interwencji strażników. Okazało się, że funkcjonariusze nie mieli cienia wątpliwości, że samochód jest pozostawiony niezgodnie z przepisami.

- Zgodnie z art. 46 ust. 1 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym wynika, że zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia. Ponadto, należałoby odnieść się do art. 49 ust. 2 pkt.1 wymienionej ustawy, iż zabrania się postoju w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd jak na załączonych zdjęciach przy wywozie odpadów przez służby komunalne - wyjaśnia asp. Paweł Petrykowski, z dolnośląskiej policji. Dodaje, że za tak zaparkowany pojazd kierowca może dostać mandat w wysokości 100 złotych i jednego punktu karnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska