Wojna puka do bram Wrocławia

  Wojna puka do bram Wrocławia

  Hanna Wieczorek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wrocławska Polonia w przededniu wybuchu II wojny światowej była nieliczna, ale prężna i aktywna. Jeszcze w 1938 roku życie w jednym z najważniejszych miast III Rzeszy nie było ciężkie, ale wiosną 1939 atmosfera robiła się coraz gorsza. Zaczęły nasilać się ataki na Polaków, a w czerwcu wyrzucono ich z Uniwersytetu - o wrocławskiej Polonii mówi nam dr Leonard Smołka.
  Lutosława Malczewska, Jan Marszołek i Marian Horst czekali 60 lat, by ponownie znaleźć się na liście studentów Uniwersytetu Wrocławskiego. Honorowa immatrykulacja odbyła się 10 czerw-ca 1999 roku. Data była nieprzypadkowa.

  10 czerwca 1939 roku w Auli Leopoldyńskiej w obecności rektora, dziekanów, profesorów i docentów, na zebraniu studentów niemieckich, odczytano rezolucję zabraniającą 21 studentom polskim wstępu w mury Uniwersytetu.

  Kiedy relegowani stawili się u rektora Martina Stammlera, profesora anatomii patologicznej, próbując odwołać się od tej decyzji, usłyszeli, że władze Uniwersytetu nie mają z tym nic wspólnego. Odwołanie trzeba skierować do National-Sozialistischer Studentenbund (nazistowski związek studencki).
  W siedzibie związku - przy dzisiejszym placu Świętego Macieja 18 - polskich studentów przyjął Studentenschaftsfuehrer, niejaki Bendt, oficer gestapo. Usłyszeli od niego, że ich psim obowiązkiem jest posłuszeństwo wobec władz państwowych.

  Ale jak się okazało, jeden z relegowanych, którzy protestowali przeciwko usunięciu ich z Uniwersytetu w jednej z sal wykładowych w budynku przy ul. Szewskiej 48, okazał się prorokiem. Na tym spotkaniu Jan Gałązka, student Wydziału Filozoficznego, powiedział: "Przyjdzie i taki czas, kiedy będziemy mieli okazję do ukończenia naszych studiów na tej, ale wtedy już polskiej uczelni".

  Breslau - miasto pogranicza

  Wrocław na początku XX wieku był niemieckim miastem. Bo choć Polonia była tu aktywna, to nawet w latach największej świetności, przed I wojną światową, liczyła około 20 tysięcy osób w 600-tysięcznym mieście.

  Rok 1918 to dla niej gorący czas. W listopadzie powstaje Polska Rada Ludowa, która była reprezentacją ludności polskiej Wrocławia, broniła jej praw przed władzami, a także organizowała życie kulturalne, oświatowe i religijne. Istniała do końca 1920 roku.
  1 3 4 5 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo