Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojna na Ukrainie zwiększyła zainteresowanie Polaków zakupem nieruchomości za granicą - w Hiszpanii aż 10-krotnie! Kogo stać? [29.03.2022]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Polacy szukają nie tylko nieruchomości gotowych, ale również takich, na które trzeba czekać kilka lat, bo ucieczka przed ewentualnym konfliktem to najważniejszy, ale nie jedyny powód szturmu na zagraniczne inwestycje.
Polacy szukają nie tylko nieruchomości gotowych, ale również takich, na które trzeba czekać kilka lat, bo ucieczka przed ewentualnym konfliktem to najważniejszy, ale nie jedyny powód szturmu na zagraniczne inwestycje. Adam Wojnar/Polska Press
Moda na kupowanie apartamentów w Hiszpanii nad Morzem Śródziemnym czy choćby w Bułgarii nad Morzem Czarnym trwa od lat. Inflacja oraz wysokie ceny mieszkań i domów w Polsce, a szczególnie wojna na Ukrainie sprawiły, że zainteresowanie taką inwestycją np. w Hiszpanii wzrosło aż dziesięciokrotnie. O kupnie tam oraz w Portugalii - jak najdalej od terenów objętych wojną - myślą Polacy, którzy dysponują choćby kwotą 300 tys. zł.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę Polacy ruszyli na poszukiwania apartamentów i domów w Europie Zachodniej. Miejscami to nawet dziesięciokrotny wzrost zapytań w porównaniu do pierwszej połowy lutego 2022. – Wojna u naszych sąsiadów nas przestraszyła, ale dała również silny impuls do tego, żeby nie odkładać na później realizacji wieloletnich marzeń – mówi Karolina Kaim, Prezes Zarządu Sunshine by High Level.

Polacy szukają azylu za granicą. Olbrzymi skok zainteresowania nieruchomościami w Europie

Obecnie dla klienta liczy się jedno – odległość od ojczyzny, bo bliskie sąsiedztwo dla wielu przestało być postrzegane jako bezpieczne. Poza tym innych reguł nie ma – regularne miasto, nadmorski kurort, dom czy apartament. Ten wzrost zainteresowania pokazuje nie tylko analiza trendów w internecie (Google Trends), ale również najnowsze dane portalu snsh.pl.

Kupno nieruchomości za granicą: dlaczego przybywa chętnych

Portal nieruchomości zagranicznych pokazuje dane, z których wynika, że zainteresowanie „drugim domem” wzrosło nawet dziesięciokrotnie.

- Zdecydowanie od kilku tygodni widać olbrzymi wzrost zainteresowania zakupami na Zachodzie oraz południu Europy. W przypadku Hiszpanii to już skok dziesięciokrotny – wyjaśnia Karolina Kaim, Prezes Zarządu Sunshine by High Level.

Kupno nieruchomości za granicą: w Hiszpanii i gdzie jeszcze?

Poza Hiszpanią do najpopularniejszych kierunków należą Portugalia, Włochy i Francja. Dane snsh.pl wskazują, że od wysp chętniej wybieramy nieruchomości zlokalizowane w kontynentalnej części Europy, ze względu na bezpośrednie połączenie samochodowe z Polską.

Analitycy snsh.pl podkreślają, że Polacy szukają nie tylko nieruchomości gotowych, ale również takich, na które trzeba czekać kilka lat, bo ucieczka przed ewentualnym konfliktem to najważniejszy, ale nie jedyny powód szturmu na zagraniczne inwestycje.

Kupno nieruchomości za granicą: pomysł na euro emeryturę

Oprócz niepokoju związanego z konfliktem za wschodnią granicą ogromny skok zainteresowania nieruchomościami na Zachodzie powoduje również chęć zabezpieczenia oszczędności w stabilnej walucie. Wojna w Ukrainie pokazała słabe punkty trwania przy polskiej walucie. Wielu z nas woli na swoją przyszłość inwestować w euro, nie martwić się o słabego złotego i nie czekać z niepewnością na kolejną konferencję prezesa NBP.

- Obecna sytuacja uwolniła wiele planów odkładanych „na później” i „na kiedyś”. Klienci, którzy od lat planowali zakupy, uznali, że nie ma już co czekać, że to jest właśnie ten moment, lepszego nie będzie. Oni szczególnie mają już wyobrażenie o miejscu, które chcą nabyć. „Nowi” kierują się z reguły wyłącznie swoim budżetem – dodaje Karolina Kaim.

Kupno nieruchomości za granicą: ile trzeba mieć?

Budżet możliwości daje spore - nieruchomości na Zachodzie i Południu zaczynają się od 100 tysięcy euro, ale klienci pytają też o nieruchomości z wyższej półki – 300 tys., 500 tys. a nawet milion euro i więcej.

Jedni widzą tu ucieczkę przed wojną, drudzy rozwiązanie na kryzys gospodarczy, jeszcze inni po prostu spokojną starość. Wszyscy składają się na rosnącą falę lokujących swój kapitał z dala od kraju.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska