MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka. Najdzielniejsi funkcjonariusze i druhowie otrzymali wysokie odznaczenia

Red.
Najdzielniejsi druhowie dostali medale i odznaczenia.
Najdzielniejsi druhowie dostali medale i odznaczenia. Gazeta Wrocławska
Z okazji wspomnienia św. Floriana na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu strażacy z całego województwa obchodzili swoje święto. Za dzielną postawę, odwagę i narażanie życia dla innych wielu otrzymało medale i odznaczenia.

Świętowanie rozpoczęło się od mszy w katedrze wrocławskiej, którą odprawił metropolita wrocławski abp Józef Kupny.

- Wiele zawdzięczamy ofiarnej służbie strażaków. Ich pełne poświęcenie z narażeniem zdrowia i życia ukazuje, że istnieją prawdziwe wartości, dla których warto poświęcić życie. Taką wartością jest drugi człowiek. To niebezpieczna służba, za którą strażacy płacą wysoką cenę. Dlatego tą mszą świętą i obchodami społeczeństwo im za to dziękuje. Dziękujemy za ofiarność, dyspozycyjność i wyrażamy uznanie. Jesteście cenieni w całej Europie za profesjonalizm. Niech przykład św. Floriana i jego wstawiennictwo towarzyszy wam każdego dnia – mówił abp Józef Kupny.

Po modlitwie odbył się pod katedrą uroczysty apel z kompanią reprezentacyjną, pocztami sztandarowymi i strażakami Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z całego województwa.

Zobacz też:

Strażacy dostali medale

Najdzielniejszym z nim przyznano medale i odznaczenia za ofiarną służbę, odwagę i profesjonalizm. Nadano także wyższe stopnie oficerskie i służbowe.

- Strażak jest symbolem poświęcenia i odwagi. Kogoś, na kogo można zawsze liczyć i kto nigdy nie zawodzi. Nie tylko w obliczu pożarów, klęsk i katastrof, ale w wobec innych zagrożeń. To służba wymagająca szczególnych cech charakteru, kompetencji, profesjonalizmu i sprawności. Dzisiaj przeżywamy czas refleksji nad naszymi osiągnięciami, wspólnymi celami, które nas jednoczą. My strażacy wiemy doskonale, jak pomagać. Na Dolnym Śląsku w 2023 roku zrealizowaliśmy ponad 40 tys. interwencji. To oznacza, że wyjeżdżaliśmy co 13 minut – mówi Marek Hajduk, Dolnośląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

Podkreśla, że Polska jest dumna ze strażaków, którzy składają dowody najwyższego kunsztu.

- Z naszą niezawodnością, profesjonalizmem i zaangażowaniem jesteśmy gotowi sprostać każdemu zadaniu. Codzienna działalność w służbie św. Floriana jest pełna szacunku i życzliwości. Ciągle podnosimy poziom wyszkolenia naszych strażaków - – zadeklarował Hajduk.

  • Państwowa Straż Pożarna wzbogaciła się o 1,5 tys. sztuk sprzętu za kwotę 1 mld 300 mln złotych.

- Dajecie poczucie bezpieczeństwa Dolnoślązakom, które jest największą potrzebą drugiego człowieka. Przekażcie podziękowania także swoim rodzinom, niech św. Florian ma was i waszych bliskich w opiece – stwierdził Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Międzynarodowy Dzień Strażaka był okazją do podziękowań za ofiarną służbę w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym.

Najdzielniejsi druhowie dostali medale i odznaczenia.
Najdzielniejsi druhowie dostali medale i odznaczenia. Gazeta Wrocławska

- Przed nami nowa ustawa o obronie cywilnej. Czas jest niepewny. Na waszych barkach wielka odpowiedzialność. Podnoście swoje zdolności bojowe i kwalifikacje. Może nie będą potrzebne, ale trzeba być gotowości. Tyle samo powrotów co wyjazdów. Bogu na chwałę, ludziom na pożytek! - oświadczył wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz.

- To pierwsza moja uroczystość na Dolnym Śląsku i jestem pełen uznania. Mamy dwa płuca: Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicza Straż Pożarna. Niby da się żyć bez jednego płuca, ale po co, jak wydolność organizmu jest o wiele mniejsza. Po raz kolejny zawód strażaka zajmuje pierwszej miejsce w rankingu poważania społecznego. To duma, ale i odpowiedzialność – mówił Paweł Frysztak, zastępca komendanta głównego PSP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska