Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewódzki budżet obywatelski "Aktywny Dolny Śląsk" rozdany

Błażej Organisty
Dolnoślązacy wybrali najciekawsze projekty zgłoszone do „Aktywnego Dolnego Śląska” w pięciu okręgach. Najwięcej głosów we Wrocławiu otrzymali studenci politechniki. Do tegorocznej edycji zgłoszono w sumie 151 projektów, 50 z nich dostanie pieniądze od urzędu marszałkowskiego.

Zakończyło się głosowanie na projekty sportowo-turystyczne i kulturalne zgłoszone do trzeciej edycji wojewódzkiego budżetu obywatelskiego „Aktywny Dolny Śląsk”. Dolnoślązacy zdecydowali, które ze 151 projektów z naszego regionu dostaną pieniądze z budżetu urzędu marszałkowskiego.

Milion złotych został podzielony na pięć subregionów: Wrocław, okręg wrocławski, okręg jeleniogórski, wałbrzyski i legnicki. Na każdy subregion urząd marszałkowski przeznaczył 200 tys. zł, z czego na pojedynczy projekt do 20 tys. zł. W sumie pieniądze otrzyma 50 projektów, czyli co trzeci zgłoszony.

We Wrocławiu najwięcej głosów (662) zdobył projekt studentów z koła naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych Politechniki Wrocławskiej, pod nazwą „Wrocław Smart Moto Challange”. Studenci skonstruowali motor elektryczny LEM Falcon, który w ubiegłym lipcu zaprezentowali na międzynarodowych zawodach w Barcelonie. Z zawodów wrócili z tarczą – jako zwycięzcy. W sierpniu (22-26) zorganizują podobne zawody na swojej uczelni.

- Nasz motor osiąga prędkość 110 km/h, a jego zasięg to około 100 kilometrów lub godzina jazdy w terenie - opowiada Szymon Duda, kierowca i lider projektu.

Studenci z Wrocławia w Barcelonie startowali w konkurencjach dynamicznych (np. przyspieszenie, slalom) i statycznej (business plan). Ich motor i projekt bardzo spodobał się wicemarszałkowi także Jerzemu Michalakowi.

– Osobiście przejechałem się motorem, świetny projekt. Trzeba przyznać, że wszystkie projekty były bardzo dobre, także te kulturalne. Tak się realizuje marzenia – nie kryje zadowolenia Michalak.

Wśród wybranych projektów z zakresu kultury z Wrocławia jest "Grajmy! Międzynarodowe zabawy podwórkowe". Jego liderka - Ola Stachura - opowiada, że chodzi o nauczenie dzieci podwórkowych gier, o których wcześniej opowiedzą obcokrajowcy i rodziny wielokulturowe mieszkające we Wrocławiu.

Projektem, który w tegorocznej edycji zdobył najwięcej głosów (1810) spośród wszystkich zgłoszonych, jest „Kulturalna Gmina Oborniki Śląskie” z okręgu wrocławskiego. W regionie wałbrzyskim najpopularniejszym okazał się projekt „Rzuć okiem na teatr” (973). W okręgu legnickim pierwsze miejsce zajął „Bieg po Szczęśliwą Podkowę w Jakubowie. Mistrzostwa Dolnego Śląska Amatorów w biegu przełajowym na 10 km”. (850), zaś w okręgu jeleniogórskim wygrał „Soundsystem StreetFestival” (533).

Po raz pierwszy w historii "Aktywnego Dolnego Śląska" zdarzyło się, że dwa projekty (z okręgu wrocławskiego) dostały tyle samo głosów (po 451). Potrzebne więc było publiczne losowanie. Dziś w parku Tołpy los zdecydował, że pieniądze dostanie projekt "Festiwal Teatrów Improwizacji". "Krasnoludkowe Mikołajki" musiały obejść się smakiem.

Wszystkie wybrane projekty będą realizowane od czerwca do końca roku. Lista zwycięskich pomysłów na stronie aktywny.dolnyslask.pl/budzet/wyniki-glosowania-2018.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska