Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda unieważnia decyzję Jacka Sutryka w sprawie budowy na Stadionie Olimpijskim. Co dalej w tej kontrowersyjnej sprawie?

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Rozbiórka basenu w kompleksie Stadionu Olimpijskiego. Deweloper ruszył z pracami, po tym jak w marcu 2021 roku otrzymał od prezydenta Wrocławia pozwolenie na budowę
Rozbiórka basenu w kompleksie Stadionu Olimpijskiego. Deweloper ruszył z pracami, po tym jak w marcu 2021 roku otrzymał od prezydenta Wrocławia pozwolenie na budowę Pawel Relikowski / Polska Press
Wojewoda dolnośląski poinformował, że stwierdził nieważność decyzji prezydenta Jacka Sutryka z marca tego roku, dotyczącej budowy domu studenckiego przy al. Paderewskiego. Chodzi o budzącą sporo kontrowersji budowę akademika w miejscu dawnego basenu w kompleksie Stadionu Olimpijskiego. Co to w praktyce oznacza dla tej inwestycji?

Przypomnijmy, że pozwolenie na budowę domu studenckiego w kompleksie Stadionu Olimpijskiego zostało wydane przez prezydenta Jacka Sutryka 16 marca 2021 roku. Jednak niedługo potem prezydent Sutryk już tłumaczył się z decyzji nr 842/2021. Wyjaśniał, że sytuacja jaka ma miejsce i wydane pozwolenie, to skutki decyzji podejmowanych już wiele lat temu i że on niewiele już może zrobić. W czerwcu tego roku oferował deweloperowi, spółce Dolnośląskie Inwestycje, odkupienie tej działki. Jednak inwestor nie chciał o tym słyszeć. W oświadczeniu wydanym przez prezesa spółki można było przeczytać, że taką postawę urzędników poczytuje ona jako naruszenie zasady zaufania do organów samorządu terytorialnego oraz zasady pewności prawa.

Wojewoda nie ma żadnych wątpliwości, że to zabytek

Wydawało się, że nic już nie może zatrzymać budowy powstającej w miejscu dawnego basenu. Jednak wojewoda dolnośląski poinformował właśnie, że 2 listopada stwierdził nieważność decyzji prezydenta Sutryka. Z jakiego konkretnie powodu?

- Projektowana inwestycja zostanie poprzedzona rozbiórką m.in. trybun ziemnych jednoznacznie wpisanych do rejestru zabytków w 1991 r. W ocenie wojewody rozbiórka tej budowli ziemnej powinna zostać poprzedzona jej skreśleniem z rejestru zabytków, na co inwestor nie uzyskał zgody Generalnego Konserwatora Zabytków - czytamy w komunikacie wojewody.

Z drugiej strony w tym samym komunikacie wojewoda przyznaje, że: - W odniesieniu do sygnalizowanej niezgodności inwestycji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Wojewoda Dolnośląski nie stwierdził rażącego naruszenia prawa w tym zakresie. W szczególności poza zakresem postępowania prowadzonego przez wojewodę, była kwestia faktycznie realizowanej inwestycji (przeznaczenia).

Czy to oznacza, że warunkiem prowadzenia dalszych prac jest wyłącznie formalna zgoda Generalnego Konserwatora Zabytków? Czy inwestor będzie się w ogóle o taką zgodę starał i jak zareaguje na stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę, które kilka miesięcy temu otrzymał od miejskich urzędników? Sytuacja prawna tej inwestycji robi się coraz bardziej skomplikowana. Do sprawy wrócimy wkrótce.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska