Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda unieważni przeprowadzkę gimnazjum z Biskupina?

Redakcja
Tak rodzice protestowali przeciw przymusowej przeprowadzce szkoły. Ale radni i urzędnicy ich nie posłuchali
Tak rodzice protestowali przeciw przymusowej przeprowadzce szkoły. Ale radni i urzędnicy ich nie posłuchali Pawel Relikowski / Polska Press
Rodzice uczniów Gimnazjum nr 20 nie zgadzają się z decyzją wrocławskiego magistratu i radnych o przymusowym przeniesieniu szkoły do budynku XI LO przy ul. Spółdzielczej. Uważają, że uchwała wrocławskiej rady o przeniesieniu gimnazjum została podjęta bezprawnie. Zaskarżyli ją do wojewody, którego prawnicy już zajmują się sprawą.

Wrocławska rada miejska podjęła uchwałę o przeniesieniu Gimnazjum nr 20 z ul. Pautscha do budynku przy ul. Spółdzielczej pod koniec lutego. Od początku przeciwko pomysłowi protestowali rodzice i dyrekcja. Urzędnicy przekonywali, że budynek przy Pautscha jest przygotowany na 380 miejsc, a uczy się tam teraz tylko 147 uczniów, z czego 117 to uczniowie spoza rejonu. Rodzice zaś odpowiadali, że celowo wybrali dla dzieci kameralną szkołę. Argumentowali także, że ich dzieci zaangażowały się w głosowanie w ramach wrocławskiego budżetu obywatelskiego i dzięki temu przy budynku na Pautscha ma powstać nowoczesna baza sportowa.

Teraz rodzice uważają, że uchwała została podjęta bezprawnie, ponieważ nie zostali skutecznie powiadomieni o zamiarze przeniesienia szkoły. Zaskarżyli więc tę decyzję do wojewody.
- Pismo w tej sprawie wpłynęło do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego i jest rozpatrywane przez prawników - informuje Sylwia Jurgiel, rzeczniczka wojewody Pawła Hreniaka (PiS). Decyzja ma zostać podjęta na początku kwietnia.

Jeżeli nadzór prawny wojewody uzna rację rodziców, to unieważni uchwałę rady miejskiej.

Warto przypomnieć, że przeciwko przymusowej przeprowadzce Gimnazjum nr 20 byli miejscy radni Prawa i Sprawiedliwości. Choć wojewoda nie wydał jeszcze orzeczenia, to Krystian Mieszkała, radny PiS-u nie ma wątpliwości, jaka powinna być decyzja.

- Jeśli potwierdzą się nieoficjalne informacje, że określona grupa rodziców nie została skutecznie poinformowana o zamiarze likwidacji szkoły, wówczas uchwała przenosząca Gimnazjum nr 20, przegłosowana głosami radnych klubu prezydenta Rafała Dutkiewicza oraz radnych PO będzie nieważna. W orzecznictwie sądowym podkreśla się, że informacja o zamiarze likwidacji szkoły powinna być informacją imiennie adresowaną do poszczególnych rodziców. Obowiązek zawiadomienia rodziców nie zostanie spełniony, w przypadku wyłącznego powołania się na toczącą się, np. na łamach lokalnej prasy, radia lub telewizji, debatę publiczną - uważa radny Krystian Mieszkała.

Wrocławski magistrat zaś pewny jest, że dopełnił wszystkich formalności. - Po podjęciu uchwały o zamiarze przeniesienia Gimnazjum nr 20 do wszystkich rodziców zostały wysłane imiennie adresowane powiadomienia z potwierdzeniami odbioru.
Listy zostały dostarczone zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego, który także mówi, kiedy takie powiadomienie jest skuteczne - przekonuje Anna Bytońska z wrocławskiego magistratu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska