Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wniosek o referendum złożony. Rozpoczyna się zbiórka podpisów (ZDJĘCIA)

Malwina Gadawa
.
. Fot. Tomasz Hołod / Polska Press
Członkowie partii politycznych, działacze ruchów społecznych, rad osiedli i miejscy aktywiści - czyli inicjatorzy Wrocławskiego Referendum 2015 złożyli dziś powiadomienie do prezydenta Wrocławia o zamiarze przeprowadzenia referendum gminnego. Od tego momentu rozpoczynają zbiórkę podpisów pod wnioskiem. Mają na to dwa miesiące.

Inicjatorzy referendum chcą, żeby odbyło się ono jesienią tego roku, przy okazji wyborów do Sejmu i Senatu. Wrocławianie w powszechnym głosowaniu mieliby zdecydować m.in. o rezygnacji z organizacji igrzysk The World Games, rozbudowie linii tramwajowej na Muchobór Wielki, przez Nowy Dwór oraz na Jagodno i Psie Pole. W referendum miałyby paść także pytania o to, czy we Wrocławiu poziom zazielenienia w mieście powinien zostać podwojony oraz czy miasto powinno stworzyć ogólnodostępny rejestr wszystkich umów zawieranych przez siebie z prywatnymi firmami.

Po konsultacjach z mieszkańcami zostało wybrane piąte pytanie - wprowadzenie Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej, które zdobyło 27 proc. poparcia wśród wrocławian. Chodzi o to, żeby wprowadzić projekt uchwały pod obrady rady miejskiej, gdy pod projektem zbierze się 2500 podpisów uprawnionych do głosowania mieszkańców Wrocławia. 21 proc. ankietowanych opowiedziało się za likwidacją Straży Miejskiej, a 19 proc. za wprowadzeniem bezpłatnej komunikacji publicznej dla mieszkańców Wrocławia. Popularnością cieszył się także pomysł utworzenia małych targów osiedlowych – poparło go 13 proc. pytanych osób. Po 10 proc. wrocławian wyraziło chęć zadania pytania o podniesienie kwoty budżetu obywatelskiego oraz za zwiększeniem budżetu i kompetencji rad osieli. Organizatorzy referendum przychylili się do głosu większości i zdecydowali, że piąte pytanie będzie dotyczyło wprowadzenia Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej. Inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców to uprawnienie do przedkładania władzy samorządowej projektów uchwał.

Termin referendum określi Rada Miejska, jednak organizatorzy proponują połączenie go z wyborami parlamentarnymi w październiku. Od dzisiejszego dnia inicjatorzy referendum mają dwa miesiące na uzbieranie odpowiedniej liczby podpisów - co najmniej 10 procent osób uprawnionych do głosowania we Wrocławiu. Czyli ok. 50 tys. pełnoletnich mieszkańców. Później w ciągu miesiąca rada miejska musi podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum (może ją odrzucić tylko w przypadku formalnych błędów we wniosku). W ciągu 50 dni po podjęciu uchwały przez radnych odbywa się głosowanie.

Przypomnijmy, że drugie referendum we Wrocławiu chce zorganizować prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. W niedzielę, 6 września 2015 roku wrocławianie mieliby zdecydować, czy miasto powinno budować metro, czy ma się starać o organizację kolejnych imprez takich jak Europejska Stolica Kultury czy World Games, oraz czy centrum Wrocławia powinno zostać zamknięte dla starych samochodów. Czwarte pytanie zostanie wybrane na podstawie badań opinii publicznej. Będzie można wybrać spośród zagadnień: czy jesteś za rozbudową sieci tras rowerowych, rozbudową systemu buspasów, systematycznym zwiększaniem kwoty budżetu obywatelskiego, zwiększaniem finansów na rewitalizację kamienic lub czy jesteś za przetwarzaniem śmieci na energię i budowę ekologicznej spalarni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska