W skrócie
- Duży dodatek elektryczny 2022 i zamrożenie cen prądu w 2023 r.
- Jednorazowy dodatek do prądu. Jaką kwotę dofinansowania rachunków za prąd można dostać od rządu?
- Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać dofinansowanie do prądu? O tym musisz pamiętać zanim złożysz wniosek o dodatek elektryczny!
- Minął czas na złożenie wniosku o dodatek do prądu – nie przegap terminu!
Duży dodatek elektryczny 2022 i zamrożenie cen prądu w 2023 r.
Rządowa dopłata do prądu przewiduje m.in. zamrożenie cen prądu w 2023 roku w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej na obecnym poziomie do 2 tys. kWh zużycia rocznego. Próg ten jest porównywalny do średniego zużycia energii w gospodarstwie domowym. Tylko nadwyżka ponad limit będzie rozliczana zgodnie z taryfą obowiązującą w 2023 roku. Na wyższy pułap mogą liczyć osoby niepełnosprawne (do 2,6 tys. kWh) oraz gospodarstwa domowe dysponujące Kartą Dużej Rodziny i rolnicy (limit do 3 tys. kWh).
W ramach ustawy można też uzyskać jednorazowy dodatek elektryczny. Ma on służyć ochronie rodzin, w których podstawowe źródło ogrzewania w nieruchomości jest zasilane prądem. Dotyczy to m.in. pomp ciepła.
Dodatek elektryczny nie przysługuje gospodarstwom domowym, które korzystają z paneli fotowoltaicznych nawet, gdy do ogrzewania domu wykorzystują pompę ciepła. W treści ustawy pojawia się bowiem zapis, że w sytuacji, jeśli gospodarstwo domowe korzysta z energii elektrycznej wytwarzanej z mikroinstalacji fotowoltaicznej, jednorazowe dofinansowanie prądu mu nie przysługuje. O jednorazowy dodatek nie mogą się też ubiegać rodziny, które złożyły już wniosek o dopłatę do innego opału, m.in. węgla, drewna, pelletu, oleju opałowego czy gazu skroplonego LPG.
Jednorazowy dodatek do prądu. Jaką kwotę dofinansowania rachunków za prąd można dostać od rządu?
O jednorazowy dodatek do prądu mogą się ubiegać rodziny, które wykorzystują energię elektryczną do ogrzewania domu.