Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Włodkowica zamknięta do wtorku. Robotnicy demontują wielki dźwig (ZDJĘCIA)

Malwina Szczygłowska
Malwina Szczygłowska
Uwaga kierowcy, ulica Włodkowica będzie zamknięta dla ruchu samochodowego do wtorku, do godz. 5. Powodem jest demontaż żurawia, który służył do remontu zabytkowego Pałacu Ballestremów. Sama renowacja budynku zakończy się w lipcu.

Pałac Ballestremów przy ul. Włodkowica 4 odzyskuje swój dawny blask. Miesiąc temu odsłonięto elewację budynku od strony ulicy Włodkowica. Ma ona kolor ugrowy (ciemno piaskowy). - To najbliższe odzwierciedlenie oryginalnego koloru, jakie byliśmy w stanie uzyskać – mówi Zbigniew Maćków, wrocławski architekt, który odpowiada za przebudowę pałacu. Zostały wymienione stropy z drewnianych na betonowe. Również dach pałacu jest nowy.

Prace remontowe dotyczą nie tylko fasady, ale również wnętrza. Renowacji oraz konserwacji zostaną poddane wszystkie zabytkowe elementy. Firma budowlana wymieni instalacje i wstawi windy.

W pałacu pozostało wiele elementów z oryginalnego wystroju, na przykład kolumny i balustrady na klatce schodowej. W części pomieszczeń zachowały się elementy stolarki, drzwi, szafy oraz boazeria, które po renowacji zostaną ponownie zamontowane. Na czas remontu oryginalną sztukaterię zdemontowano i przygotowano odciski, aby ją później odtworzyć. Dodatkowo podczas prac konserwacyjnych znaleziono w budynku kafle Villeroy&Boch. Chciano odtworzyć te płytki, ale cena ich produkcji okazała się za wysoka.

W pałacu zachowały się również oryginalne okna. Te, które uległy zniszczeniu, będą odtwarzane na ich wzór. Na klatce schodowej zostaną wstawione witraże. Marmurowe parapety też zostaną odnowione.

Pałac Ballestremów sprzedano w lipcu 2012 roku. Firma LOOK Finansowanie Inwestycji S.A. kupiła go od gminy Wrocław za 8,25 mln zł. Inwestor otrzymał 30 proc. bonifikatę, gdyż budynek jest wpisany do rejestru zabytków. Pałac przy Włodkowica 4 ma powierzchnię ok. 1,5 tys mkw i znajduje się na 20 arowej działce.

Nowy właściciel chce go zagospodarować w całości. Swoje miejsce znajdą tu klub muzyczny (piwnica), ekskluzywna restauracja (parter) oraz biura (wyższe kondygnacje). Z restauracji przez werandę będzie można wyjść na taras i do ogrodu, który znajduje się od strony Promenady Staromiejskiej.

Obiekt wybudowano w latach 1898-99 dla hrabiego Franza Xavera von Ballestrem. Był on działaczem Partii Katolickiej, przewodniczącym Reichstagu. Pałac Ballestremów przy ul. Włodkowica 4 zaprojektował Albert Grau. Architekt ten zaprojektował również m.in. szpital przy ul. Poniatowskiego oraz siedzibę fundacji Fränkla przy ul. Ofiar Oświęcimskich 19. Na fasadzie od południowej strony budynku znajduje się posąg św. Jadwigi, która jest patronką Śląska. Od zewnątrz można również podziwiać herby rodziny Ballestremów oraz żony hrabiego Franza Ballestrema. Po II wojnie światowej w pałacu mieścił się Urząd Bezpieczeństwa. Potem były tam mieszkania komunalne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska