Własnym tłuszczem po piękno i zdrowie

artykuł sponsorowany

Metoda wykorzystywania autologicznego, czyli własnego, przeszczepu tkanki tłuszczowej w celach leczniczych oraz rekonstrukcyjnych jest znaną metodą od ponad 100 lat. Wyniki prac poszczególnych ośrodków była różna, dlatego nigdy jeszcze nie uzyskała należytej dobrej opinii wśród lekarzy specjalistów, głównie dlatego, że dość często duża część przeszczepionego tłuszczu ulegała po prostu biodegradacji. Obecnie prowadzone prace pozwoliły na wypracowanie tzw. standardów zarówno w procesie pobierania i przygotowania pobranego tłuszczu jak i w procesie ponownego jego przeszczepiania.

Przeszczep tłuszczu jest metodą stosowaną w medycynie estetycznej do leczenia oznak starzenia się organizmu. Jest to uznana metoda do wolumetryzacji twarzy w celu uzupełniania ubytków tkanki tłuszczowej okolicy twarzy i twarzoczaszki, jest on również bardzo dobą metodą do leczenia zaników tkanki podskórnej okolicy grzbietowej dłoni u osób w średnim i starszym wieku, ostatnio wykorzystuje się właściwości obecności komórek prekursorowych oraz czynników wzrostu w leczeniu wypadania włosów skóry owłosionej głowy. Przeszczep tłuszczu znalazł również zastosowanie w chirurgii kosmetycznej do modelowania różnych okolic ciała, do modelowania i powiększania biustu, pośladków czy też łydek. Jest to bardzo skuteczna metoda, która również znalazła zastosowanie w ginekologii oraz urologii plastycznej. Wykorzystuje się własną tkankę tłuszczową do remodelowania zewnętrznych narządów płciowych zarówno męskich jak i żeńskich. Problemy związane z porodem naturalnym, takie jak rozluźnienie ujścia pochwy, obniżenie ściany tylnej pochwy czy też dystrofia warg sromowych większych są leczone w trakcie jednej procedury i wymagają tylko jednej aplikacji tkanki tłuszczowej. Przeszczep tłuszczu jest coraz szerzej stosowany w celu powiększania prącia u mężczyzn z małym czy tzw. schowanym prąciem. Przeszczep tłuszczu jest często również wykorzystywany w chirurgii rekonstrukcyjnej jako jedna z lepszych, a przede wszystkim tanich i naturalnych, metod leczenia różnego typu trudno gojących się ran czy zmian zwyrodnieniowych wielu stawów.

Wyniki leczenia tłuszczem tzw. stopy cukrzycowej przeszły najśmielsze oczekiwania. Dzięki właśnie tym komórkom prekursorowym oraz czynnikom wzrostu u większości leczonych chorych obserwuje się poprawę ukrwienia oraz unerwienia części uszkodzonej stopy, a termin całkowitego wyleczenia szacowany jest na ok. 10-12 tygodni. Lista sposobów wykorzystania własnego materiału jakim jest tłuszcz jest naprawdę bardzo długa. Znalazł on mianowicie miejsce również w ortopedii do leczenia zmian zwyrodnieniowej wielu stawów, począwszy od małych stawów palców ręki a skończywszy na dużych kolanowym czy też biodrowym. Istotą zabiegu jest dobra znajomość procedur pozwalających na uzyskanie jak najlepszego materiału wypełniającego i leczniczego, który spełni nasze i pacjentów oczekiwania.

Dr n. med. Ahmed Elsaftawy

Ahmed Elsaftawy Dolnośląskie Centrum Chirurgii Ręki i Medycyny Estetycznej Chiroplastica
ul. Dąbrowskiego 36 a, 50-457 Wrocław

www.chiroplastica.pl

Wideo