Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Włamanie na Facebooka? To dopiero początek kłopotów

m
Policja ostrzega: oszuści mogą wyczyścić konta bankowe naszych znajomych, wcześniej włamując się na nasze profile na Facebooku czy Instagramie i kradnąc naszą tożsamość. To nowy sposób oszustwa. Jego ofiarami padły właśnie dwie mieszkanki Lubina. Jedna straciła 2000 złotych, druga - 1500. To już kolejne podobne przypadki na Dolnym Śląsku.

Jak działają oszuści? Pierwszy krok to włamanie na nasze konto na Facebooku lub Instagramie. Po złamaniu hasła oszuści kradną naszą tożsamość - za pomocą komunikatorów w naszym imieniu wysyłają wiadomości do naszych znajomych. Piszą, że właśnie stoją przy kasie w sklepie, a karta płatnicza odmawia posłuszeństwa. Proszą o pomoc - podanie kodu BLIK, umożliwiającego płatności elektroniczne bez karty. Nasi znajomi - przekonani że rozmawiają z nami - deklarują pomoc i podają kod. Oszuści błyskawicznie wykorzystują go do przelania pieniędzy na swoje konta. Pieniądze znikają z kont naszych znajomych.

- Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom. Czytajmy dokładnie komunikaty przychodzące na telefon podczas każdej transakcji oraz wiadomości od znajomych. Taka forma kontaktu może się okazać zwykłym oszustwem. My natomiast możemy stracić swoje oszczędności, ponieważ przestępcy czekają tylko, aby wypłacić nasze ciężko zarobione pieniądze - mówi Monika Kaleta z policji.

Policjanci radzą:

Używając komputerów, telefonów komórkowych lub innych urządzeń z dostępem do Internetu pamiętaj o kilku ważnych kwestiach:

  • Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je.
  • Pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu ich użytkowania.
  • Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.
  • Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.
  • Informujmy dzieci o szkodliwych konsekwencjach wykorzystywania Internetu.
  • Kontrolujmy strony internetowe, które przeglądają najmłodsi.
  • Zablokujmy te witryny, których według nas dzieci nie powinny przeglądać.
  • Uaktualniajmy system operacyjny i oprogramowanie, którego używamy.

Zobacz też

Wielkie Odkrywanie Dolnego Śląska - odcinek 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska