Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władze regionu inwestują w poprawę komunikacji w stolicy Dolnego Śląska

RED.
Urząd Marszałkowski na usprawnienie komunikacji we Wrocławiu przekaże ponad 16 mln złotych
Urząd Marszałkowski na usprawnienie komunikacji we Wrocławiu przekaże ponad 16 mln złotych UMWD

Ponad 20 milionów złotych zostanie przeznaczonych na budowę nowych sygnalizacji świetlnych, ustawienie 383 nowoczesnych wyświetlaczy z komunikatami dotyczącymi komunikacji w mieście oraz rozbudowę aplikacji mobilnej i narzędzi gromadzących dane drogowe. Rozbudowa systemu zarządzania ruchem ma zwiększyć płynność ruchu w mieście oraz poprawić bezpieczeństwo na wrocławskich ulicach, które w godzinach szczytu są bardzo zatłoczone. Zadaniem systemu jest również zachęcenie mieszkańców Wrocławia do korzystania z komunikacji miejskiej.

Umowę na dofinansowanie projektu oficjalnie podpisali Jerzy Michalak, członek zarządu województwa odpowiedzialny za rozwój infrastruktury oraz wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego na usprawnienie komunikacji we Wrocławiu przekaże ponad 16 milionów złotych.

– Rozbudowa systemu zarządzania ruchem w mieście i jego usprawnienie to konieczność. Sam system ITS oczywiście nie rozwiąże problemów komunikacyjnych miasta, ale jest elementem, który przyczyni się do poprawy obecnej sytuacji - mówi Jerzy Michalak, członek zarządu województwa.

Głównym przedsięwzięciem tego etapu rozwoju systemu zarządzania ruchem jest budowa nowych sygnalizacji świetlnych przy skrzyżowaniach ulic: Powstańców Śląskich z Sokolą, Bujwida z pl. Grunwaldzkim, na rondzie Powstańców Śląskich oraz pl. Kościuszki. Kolejna część inwestycji to rozbudowa systemu zarządzania ruchem o nowe funkcje informatyczne wraz z zamontowaniem 383 urządzeń do wyświetlania komunikatów ITS.

– Nadajniki ITS będą umożliwiały zbieranie informacji o monitorowanie bieżącej sytuacji komunikacji miejskiej i – co najważniejsze – reagowanie na powstające problemy – mówi Jerzy Michalak z zarządu województwa.
W ramach projektu powstaną również aplikacja mobilna na telefony tzw. Mobilny Asystent Mieszkańca oraz narzędzia informatyczne gromadzące dane w ramach ITS (w tym instalacja 4500 nadajników Beacon w pojazdach i na przystankach). Dzięki aplikacji mieszkańcy Wrocławia uzyskają wirtualny dostęp do wszystkich tablic przystankowych w mieście.

– Aplikacja mobilna na smartfony będzie informowała m.in. o realnych czasach dojazdów komunikacją miejską. Jeżeli będzie jakiś wypadek, korek czy utrudnienie w ruchu, to użytkownik zostanie o tym poinformowany, a jednocześnie otrzyma sugestie dotyczące alternatywnych objazdów – mówi Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia.

W ramach inteligentnego systemu zarządzania ruchem we Wrocławiu pod okiem inżynierów ruchu współdziała kilka ważnych podsystemów. Kamery, czujniki i tablice zmiennej treści mają służyć kierowcom, pasażerom komunikacji miejskiej oraz pieszym. Monitoring instalowany na skrzyżowaniach ma obserwować ruch pojazdów dostarczając informacji o jego przebiegu do centrali. W ramach ITS działają również tablice przystankowe, które informują o liniach kursujących na danej trasie i czasach ich rzeczywistego przyjazdu. Rozbudowany system ITS daje szanse na lepsze zarządzanie ruchem samochodów i komunikacji zbiorowej w stolicy Dolnego Śląska.

Na co zostaną przeznaczone pieniądze:
W ramach dofinansowanej przez samorząd województwa rozbudowy systemu ITS na terenie Wrocławia powstanie:
- 5 nowych sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach ulic: Powstańców Śląskich - Sokola, Bujwida - pl. Grunwaldzkim, rondo Powstańców Śląskich, pl. Kościuszki (w tym podłączenie do ITS, dostosowanie dla osób niepełnosprawnych)
- 383 wyświetlaczy ITS na terenie całego miasta
- 4500 nadajników Beacon umożliwiających dokładne sterowanie ruchem, przewidywanie natężenia ruchu oraz informowanie mieszkańców Wrocławia o zdarzeniach drogowych i aktualnej sytuacji na wrocławskich ulicach.
- Udoskonalona zostanie aplikacja mobilna, która zyska nowe funkcjonalności oraz większą możliwości personalizacji. Umożliwi to optymalizację planowania podróży. Zwiększy się dostęp do informacji o: środkach transportu, ich kursach, utrudnieniach w ruchu wraz z możliwością ich zgłaszania, miejscach parkingowych i pojazdach do wypożyczenia, o pojazdach przystosowanych dla osób niepełnosprawnych.

Wartość całego projektu to ponad 20 mln zł. Dofinansowanie samorządu województwa (realizowane w ramach RPO WD na lata 2014-2020) wynosi 16 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska