18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Władysław Żmuda - Przeszedł cztery mundiale i tyle samo ciężkich operacji

Wojciech Koerber
Rodzina z Milanówka. Z żoną Eweliną i synem Jaśkiem (12 lat). Archiwum Władysława Żmudy
Władysław Żmuda, obrońca Śląska Wrocław w latach 1974-1979, został wybrany do jedenastki 100-lecia PZPN. Do dziś pozostaje jedynym polskim piłkarzem, który uczestniczył aż w czterech mundialach. Ba! Gdy w 1986 roku wchodził na boisko podczas meczu Brazylia - Polska, dopisywał właśnie do swojego dorobku 21. mecz w ramach finałów MŚ, czym wyrównał osiągnięcie Niemca Uwe Seelera. To z jego udziałem biało-czerwoni dwukrotnie zdobywali na tej imprezie trzecie miejsce. Wciąż radzi sobie świetnie, tyle że obecnie na gruncie... recyclingu opon.

UWAGA! ARTYKUŁ POWSTAŁ W 2013 ROKU

Władysława Żmudę odkrył dla futbolu zmarły w 2004 roku trener Stanisław Świerk, w przeszłości związany m.in. z Zagłębiem Lubin (MP 1991/92) i Śląskiem Wrocław (awans do ekstraklasy 1995). - W Lublinie, gdzie się urodziłem, zaczynałem od koszykówki i piłki nożnej, w której szkołę podstawową reprezentowałem już jako uczeń piątej klasy. A tych klas było wówczas siedem. Międzyszkolne rozgrywki obserwowali byli piłkarze po skończonym kursie instruktorskim i mnie tak wypatrzył trener Świerk, zabierając do trampkarzy Motoru - wspomina Żmuda. W klubie dołożył się m.in. do wicemistrzostwa Polski juniorów, rychło trafił też do reprezentacji kraju w tej kategorii wiekowej. Jako junior grał już w kadrze młodzieżowej Andrzeja Strejlaua, zajmując trzecie miejsce na mistrzostwach Europy.

Władysław Żmuda - kliknij poniżej i zobacz galerię zdjęć -->>

Z Lublina trafił najpierw Żmuda do Zagłębia Wałbrzych, na który to klub namówił go kolega, Tadeusz Pawłowski. Ten Pawłowski. Stamtąd powędrował do stołecznej Gwardii, którą reprezentował w latach 1972-74. - Sporo zawodników zaczęło jednak z klubu uciekać, pojawiły się konflikty, a i ja miałem perspektywę przejścia gdzie indziej. Wybrałem Śląsk, do czego zachęcił mnie imiennik, trener... Władysław Żmuda. Mogłem podjąć studia na wrocławskiej AWF, poza tym miasto wydawało się fajne do życia, młodzieżowe, co pomogło podjąć decyzję. Komitet Wojewódzki wskazał mi nawet przydział mieszkania na pl. Grunwaldzkim, jeszcze w budowie. No i po jakimś czasie zamieszkałem na czwartym piętrze, a Tadziu Pawłowski na piątym. Znów byliśmy sąsiadami, jak w Wałbrzychu - zaznacza.

W 1977 roku Śląsk trenera Władysława Żmudy i obrońcy Władysława Żmudy sięgnął po pierwsze dla klubu mistrzostwo kraju. Przypadku w tym sukcesie nie było najmniejszego, za to zbieżność nazwisk przypadkowa była zupełnie. - Czasami ktoś jednak wspomniał, że grałem, bo tatuś załatwił. Śląsk wspominam sympatycznie, nasze gry w europejskich pucharach, choć mogliśmy więcej świata zawojować - nie ukrywa wybitny reprezentant Polski.

W 1980 roku zamienił Śląsk na Widzew, z którym sięgnął po dwa kolejne tytuły MP. - Ja ze Śląska odchodzić nie chciałem, ale tak się porobiło, że musiałem. Kontrakty można było wówczas podpisywać albo na rok, albo na trzy lata. Ja byłem po operacji pachwiny, wolałem tę pierwszą opcję, klub drugą. Nie mogliśmy znaleźć wspólnego języka, więc skorzystałem z propozycji prezesa Sobolewskiego. W związku z powyższym Śląsk wręczył mi bilet do wojska, miałem się stawić w jednostce w Gubinie, więc napisałem odwołanie do ministra obrony narodowej, gen. Jaruzelskiego. List został mu doręczony i generał stwierdził, że jeśli nie potrafili zatrzymać mnie w klubie wojskowym, to nie muszę iść do armii - zdradza.

W dorosłej reprezentacji debiutował Żmuda jako 19-latek. Tuż po słynnym remisie na Wembley w 1973 roku. - Byłem wtedy członkiem kadry młodzieżowej, do lat 23. Zremisowaliśmy z Anglikami 0:0. Górski zapytał wówczas Strejlaua, kto się wyróżnił, bo potrzebował pomocnika oraz obrońcy. Wybór padł na mnie i Andrzeja Drozdowskiego z ŁKS-u. No i z pierwszą reprezentacją wybraliśmy się z Londynu do Dublina na towarzyskie spotkanie z Irlandią. To był mój debiut, a grali wszyscy najlepsi z Deyną i innymi. Tylko Tomaszewskiego zmienił w bramce Kalinowski - sięga pamięcią Żmuda. W osadzaniu poszczególnych faktów w odległej czasoprzestrzeni pomagają mu też urazy, bo była to kariera znaczona licznymi kontuzjami i równie licznymi operacjami.

- Debiut rzeczywiście był szczęśliwy, zważywszy na fakt, że miał miejsce w październiku, bo przecież dopiero co w maju przechodziłem operację łękotki. Zajmował się mną ten sam lekarz, co Adamem Kraską. I Kraska musiał skończyć karierę, a ja wróciłem na boisko. Bo kiedyś operacja łękotki to była wielka loteria. Wielu sportowcom przerywała karierę - zaznacza olimpijczyk z Montrealu. I jeden z niewielu Polaków, którzy dostali się do włoskiej Serie A.

- Włosi przyjeżdżali do Polski oglądać Bońka, a wypatrzyli też mnie. Układ był taki, że jeśli Pasarella nie pójdzie do Fiorentiny, to ja tam trafię. Daniel w tym klubie się jednak znalazł, więc ja poszedłem do Werony. Ten pobyt we Włoszech był jednak zmaganiem się z kontuzjami. Była operacja łękotki, później kolejna i zrobiłem się 30-latkiem. A więc Italii nie zawojowałem. Ale poznałem język, mentalność i strukturę funkcjonowania państwa. Jedno jednak sobie cenię. W tamtych czasach w każdym włoskim klubie mogło występować tylko dwóch obcokrajowców. Naturalne zatem było, że szukano napastników, względnie pomocników. Ale, jak widać, zauważyli też obrońcę. Jest to jakaś satysfakcja - nie ukrywa piłkarz. Nie ukrywa też, że we Włoszech płacili wówczas najlepiej. - Miałem również propozycje z czołowych klubów Bundesligi, ale nie było porównania. W Italii spędziłem w sumie dziesięć lat, w tym pięć na kontrakcie. Dwa w Weronie i trzy w Cremonese - dodaje.

Gdy chodzi o mundiale, nic wiekopomnego w polskiej piłce nie odbyło się bez jego udziału. Pomógł zająć trzecie miejsce w Niemczech (1974) oraz w Hiszpanii (1982). Grał w obu zwycięskich spotkaniach, które o tym zdecydowały: z Brazylią (1:0) i Francją (3:2). Tych meczów rozegranych podczas MŚ uzbierał 21, co do 1998 roku było najlepszym wynikiem na świecie, wespół ze wspomnianym Seelerem. Dziś pięcioma zaliczonymi mundialami mogą się pochwalić Meksykanin Antonio Carbajal oraz Niemiec Lothar Matthäus, który rozegrał na tej imprezie aż 25 spotkań.

Mundiale były cztery i tyle samo poważnych operacji. Przechodził je Żmuda w Polsce, we Francji, we Włoszech oraz w Austrii u słynnego dr. Jelinka, który zajmował się też Włodzimierzem Lubańskim. Ot, cena m.in. efektownych wślizgów, na widok których żartowano, że mógłby Żmuda bosymi stopami gwoździe w deski wbijać. W Weronie prowadził też po zakończeniu kariery szkółkę piłkarską, a do dziś prowadzi rozliczne biznesy.

- Włochy to taki handlowy naród, że w jakimś stopniu człowieka zarazili. A w latach 80. ich gospodarka miała się naprawdę dobrze. W Polsce natomiast nie wiadomo było, czy pójdziemy w komunizm czy w kapitalizm. Sprowadzało się jakieś ciuchy, kafelki, żelazka i sprzedawało. Na targach w Poznaniu były m.in. wystawiane. Nie straciłem na tym - zapewnia. W 1992 roku wrócił do kraju, zamieszkał z pierwszą żoną, Marią, w Jeleniej Górze. - Zainwestowaliśmy tam w zabytkowy dom na deptaku, ten ze słonecznym zegarem. Był hotelik, a teraz jest też Pizza Hut. Później wszystko to poszło w dzierżawę - dodaje.

Obecna żona, Ewelina, jest młodsza od Żmudy o 22 lata. Mieszkają w Milanówku pod Warszawą, wychowują 12-letniego syna, Jaśka. Do niedawna zajmował się jeszcze nasz olimpijczyk reprezentacjami kraju w niższych kategoriach wiekowych, lecz gdy nastały rządy Bońka, dostał wypowiedzenie. - Jakoś nie potrafiły nowe władze podziękować i normalnie zwolnić, próbowały się wysłużyć sekretarzem generalnym i dyrektorem Majewskim. Myślę, że wiceprezes Kosecki to też trochę słabe nazwisko jak na mnie - zauważa Żmuda i trudno się z nim nie zgodzić. Dziś znów rozkręca interesy, zajmując się w Grodzisku Wlkp. firmą EcoPneum Polska.

- To recycling opon. Mam tam przyjaciela, z branży drewna, produkuje parkiety. I on tam urzęduje, a ja dojeżdżam. Wykorzystujemy włoską technologię, trzy lata załatwialiśmy dokumenty do tego interesu. Na czym polega? Ci, co zostawiają nam opony, muszą za to płacić. A my odzyskujemy z nich drut stalowy, który sprzedajemy hutom. To jednak nie wszystko. Odzyskujemy również granulat do sztucznych nawierzchni, takich boiskowych. I jest on ekologicznie malowany, dzięki czemu nie śmierdzi przy upałach. Wreszcie wytrącają się przy tym wszystkim środki chemiczne, które mogą ponownie wykorzystywać w Orlenie czy Lotosie. A więc ta wulkanizowana guma ma szeroką gamę zastosowania - robi nam mgr Żmuda wykład o recyclingu. Sam też jest z odzysku, w końcu tyle tych operacji było.

Powrotu do futbolu, rzecz jasna, nie wyklucza. - W końcu piłka to całe moje życie. Nie czuję się wypalony, wciąż jestem aktywny. Poczekamy - mówi. Nie zanosi się natomiast na to, że śladami taty pójdzie Jasiek. - Gdy miał 2-3 latka, wydawało się, że będzie kopał. Później jednak pasja trochę odeszła, choć wciąż się rusza. Nie zamierzam być jednak tatusiem, który torturuje i do czegoś zmusza. Albo się ma chęci, albo nie. Nic na siłę - zapewnia. Nietrudno obliczyć, że tego syna doczekał się Żmuda dość późno, w wieku 47 lat. - Dlatego i tak jestem szczęśliwy. A to późne ojcostwo ma i dobre strony. Muszę się starać być aktywnym - dodaje.

Nawet jeśli syn nie pomoże, nazwisko Żmudy z historii nie zniknie. Nie ma prawa!

Władysław Żmuda

Urodził się 6 czerwca 1954 roku w Lublinie. Wicemistrz olimpijski z Montrealu (1976), gdzie wystąpił we wszystkich meczach. W fazie grupowej Polacy pokonali Iran 3:2 i zremisowali z Kubą 0:0, zajmując pierwsze miejsce. W ćwierćfinale wygrali z Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną 5:0, a w półfinale z Brazylią 2:0. W finale ulegli ekipie NRD 1:3 (0:2). Uczestnik czterech mundiali (1974 - 3. miejsce, 1978, 1982 - 3. miejsce, 1986), podczas których rozegrał 21 spotkań. Trzykrotny mistrz Polski (1977 - Śląsk, 1981-82 - Widzew Łódź). Kariera klubowa: Motor Lublin (1966-1972), Gwardia Warszawa (1972-1974), Śląsk (1974-1980), Widzew Łódź (1980-1982), Hellas Werona (1982-1984), Cosmos Nowy Jork (1984), US Cremonese (1984-1987). Obecna żona - Ewelina (37 lat). Syn - Jan (12 lat). Mieszkają w Milanówku. Dziś prowadzi firmę recyclingową EcoPneum Polska.

Polacy najaktywniejsi w Europie

Wideo

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
5 kwietnia 2013, 11:27, havranek:

Moja mama też urodziła się w 1954 r., a chodziła do 8-klasowej szkoły podstawowej. Z tego co wyczytałem to rocznik 1953 był pierwszym, którego obejmowała 8-klasowa szkoła podstawowa.

ógł rozpocząć naukę rok wcześniej.

G
Gość

Z Władysławem Żmudą mam takie wspomnienie. W 1969 r jadąc z Olsztyna pociągiem na trzydniowy urlop z wojska podszedł do mnie siwiuteńki i drobnej budowy starszy pan. Stojącemu na korytarzu przedstawił się że jest trenerem piłki nożnej w Motorze Lublin, co mnie zainteresowało i rozpoczeliśmy rozmowę. Opowiedział że ma w drużynie chłopaka, który już jest największym talentem jaki miała Polska. Określił jego wiek i pozycję na boisku. Jego powołania na juniorskie reprezentacje. Zobaczyłem go w jego debiucie w I repr. w WM 74. Od razu wiedziałem że to o nim rozmawiałem z tym przesympatycznym Panem trenerem.. który nic nie przesadził w swojej opini.

p
przyjaciel wladka

Taa. Chciałbyś...

p
przyjaciel Władka

Mamusia cie oszukala. Co dwukrotne badania potwierdziły. Historia znana, żadna tajemnica. A i mamusia była znana całej drużynie.

p
piotr

a pierwszego syna doczekal sie wczesniej ale to tajemnica poliszynela..... dziwne ze pierwszy kopal i chcial kopac ..... pozdrawiam ten pierwszy

g
groks

Firma Pana Żmudy działa w Grodzisku Wlkp. w nowych halach nie odebranych przez nadzór budowlany dodatkowo zakład działa niezgodnie z wydanym pozwoleniem na budowę i skutecznie zatruwa życie okolicznym mieszkańcom emitując hałas, który przekracza dopuszczalne normy. Okoliczni mieszkańcy walczą o spokój w starostwie a w/w firma pracuje dzień i noc mając wszystko gdzieś. Tyle w temacie, ponoć żyjemy w Państwie prawa.

q
qwerty

więc nie widzę dla ciebie ratunku

f
fk

bez względu na to, czy artykuł jest sympatyczny, czy jednak prawdziwy.

k
kibic

A kogo to obchodzi?? Artykuł jest sympatyczny o tym co słychać u byłego piłkarza a tu ktoś wylatuje z jakimiś przekrętami. Jak ci tak szkoda PZPNu to wyślij im jakieś datki,na pewno będę ci wdzięczni i daj se spokój

x
xpe

..największy to z firmą do przewozów reprezentacji....

x
xpe

..największy to z firmą do przewozów reprezentacji....

h
havranek

Moja mama też urodziła się w 1954 r., a chodziła do 8-klasowej szkoły podstawowej. Z tego co wyczytałem to rocznik 1953 był pierwszym, którego obejmowała 8-klasowa szkoła podstawowa.

o
olek

Komentarze pisze chyba jedna i ta sama osoba i się na odpowiedź nie może doczekać he he.

M
MK

A o biznesach z prezesem Lato nic nie ma? M.in. o tym jak było już wiadomo, że prezes poleci przedłużono okres wypowiedzenia umowy na usługi transportowe dla Reprezentacji na 5 lat? Albo jak wprowadzono wiele niekorzystnych dla związku zapisów, w tym wysokie opłaty (50 tys PLN miesięcznie) nawet jak PZPN nie skorzysta z transportu? A o tym, że firma Żmudy wygrała przetarg z kolosami rynku (np. Sindbad) nie prowadząc wcześniej takich usług?

Dodaj ogłoszenie