WKS wyrywa zwycięstwo w derbach! FutureNet Śląsk Wrocław - Górnik Wałbrzych 91:78

Marta Wrońska
FutureNet Śląsk Wrocław
Śląsk Wrocław lepszy w derbach Dolnego Śląska. WKS wygrał z Górnikiem w 8. kolejce I ligi koszykówki 91:78. Mecz był od początku do końca niezwykle wyrównany.

Czuć było przed spotkanie, że właśnie przyszedł czas na derby. Hala była wypełniona prawie do ostatniego miejsca. Do Wrocławia przyjechała bardzo duża grupa kibiców z Wałbrzycha, która głośno dopingowała swoich zawodników.

Mecz bardzo dobrze rozpoczął Aleksander Leńczuk, który trafił dwa rzuty z dystansu. Obie drużyny mocno walczyły pod koszem, tam się toczyła cała batalia. Przeciwnicy tak samo jak gospodarze świetnie rzucali zza łuku. Liderem ekipy z Wałbrzycha w pierwszej kwarcie był Hubert Kruszczyński, który zdobył 8 punktów. Przeciwnicy pokazali, że nie są gorszym zespołem, walczyli jak równy z równym. Tempo meczu było bardzo szybkie. Zawodnicy schodzący z boiska byli cali oblani potem. Pod koniec kwarty odblokował się Aleksander Dziewa, który popisał się dwoma indywidualnymi akcjami. Wszystkie piłki po rzutach wrocławian zbierali jednak koszykarze z Wałbrzycha. Pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 23:21 dla WKS-u.

W drugiej odsłonie zdobywanie punktów rozpoczął Aleksander Dziewa. Obie ekipy znów szły łeb w łeb. Wrocławianie zaczęli zbierać piłki pod koszem i rozrzucać rywala, to przyniosło skutek. Przeciwnicy w połowie kwarty przestali trafiać celnie do kosza, również zaczęli gubić się tracąc piłki. Rozpędzeni koszykarze Radosława Hyżego wykorzystywali błędy rywali. Na parkiecie iskrzyło między zawodnikami. Norbert Kulon został niesportowo sfaulowny przez Jakuba Dera. Koszykarz WKS-u wykorzystał 4/4 podyktowane przez arbitra rzuty osobiste. Dwie minuty przed końcem drugiej odsłony z boiska został wyrzucony, w związku z przewinieniem technicznym trener Górnika Wałbrzych - Marcin Radomski. To podwójnie rozwścieczyło przyjezdnych kibiców oraz koszykarzy. Wrocławianie mimo ogólnego zdenerwowania, zaczęli kontrolować spotkanie i wygrali drugą kwartę 48:35. Tym samym powiększyli swoją przewagę o 13 oczek.

III kwartę bardzo dobrze rozpoczęli goście celnym rzutem za trzy punkty Huberta Kruszczyńskiego, odpowiedział dla WKS-u Norbert Kulon. Obie ekipy bardzo dobrze spisywały się w defensywie, akcje w ataku były szybko przerywane. W połowie kwarty rytm gry złapał wcześniej niewidoczny na parkiecie lider Górnika Piotr Niedźwiedzki, który świetnie zbierał piłki i dorzucał punkty z rzutów osobistych. Drużyna z Wałbrzycha niesiona dopingiem kibiców zniwelowała przewagę do 3 oczek.

Ostatnia odsłona to horror. Na początku kwarty rzutem za trzy punkty popisał się Tomasz Krzywdziński z Wałbrzycha. Śląsk był w tarapatach. Zawodnicy byli już niesamowicie zmęczeni. Emocje sięgnęły zenitu. Oddech WKS-owi dał Norbert Kulon celnym rzutem z dystansu, a do tego dołożył dwa trafienia z linii rzutów osobistych. Po chwili przewagę powiększył Aleksander Leńczuk i Robert Skibniewski. Śląsk odskoczył rywalom na 11 punktów. W ostatnich sekundach to wrocławianie kontrolowali przebieg spotkania, swoje doświadczenie pokazał Robert Skibniewski, który całą odpowiedzialność za grę brał na siebie.

- Pokazaliśmy dziś wielką wolę walki, bardzo dobrze broniliśmy w obronie, wielkie gratulacje dla nas. Co do meczu to Śląsk był dzisiaj lepszy, przechylił zwycięstwo na swoją szalę, walczyliśmy do końca, ale nie daliśmy rady. Kibice byli dzisiaj naszym szóstym zawodnikiem, mega nam pomogli. Czasami w ekstraklasie nie spotyka się takich fanów jakich my mamy - powiedział koszykarz Górnika Wałbrzych Jakub Der.

- Jesteśmy młodym zespołem, mamy duże aspirację i to był ciężki mecz dla moich zawodników. Ale jestem troszkę rozczarowany, brakuje drużynie takiego instynktu, jak wygrywamy, żeby dobić przeciwników. To jest młodość, która mówi, że tak jak mamy przewagę paru punktów to już zwyciężymy. Z wygranej jestem zadowolony z poziomu też, było parę fajnych akcji ekstraklasowych. Jednak problemem jest dalej brak koncentracji i ta zimna głowa, której nam brakuje - podsumował trener WKS-u Radosław Hyży.

FutureNet Śląsk Wrocław - Górnik Trans.eu Wałbrzych 91:78 (23:21, 25:14, 15:25, 27:18)

Śląsk: Kulon 25, Skibniewski 16, Leńczuk 15, Dziewa 15, Musiał 12, Pietras 7, Michałek 1, Żeleźniak 0 , Sasik 0, Tomczak, Bożenko 0.
Górnik: Kruszczyński 12, Der 10, Niedźwiedzki 20, Durski 7, Glapiński 5, Spała 10, Krzywdziński 7.

Materiał oryginalny: WKS wyrywa zwycięstwo w derbach! FutureNet Śląsk Wrocław - Górnik Wałbrzych 91:78 - Gazeta Wrocławska