Wkrótce zmieni się w Polsce standard nadawania telewizji naziemnej na DVB-T2/HEVC. Radzimy, co zrobić, by nadal odbierać ulubione kanały

Materiał informacyjny - INSTYTUT ŁĄCZNOŚCI - PAŃSTWOWY INSTYTUT BADAWCZY
Udostępnij:
Wiosną 2022 roku zmieni się w Polsce standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Mnóstwo Polaków o tym nie wie, a jeszcze więcej nie ma pojęcia, na czym ta zmiana będzie polegać. Czy nagle, w nocy, znikną nasze ulubione kanały? A może pojawi się ich więcej – za darmo? Co trzeba zrobić, by nadal oglądać telewizję naziemną? Jakie zalety ma nowy standard nadawania obrazu i dźwięku i jak możemy skorzystać z nowych praktycznych funkcji DVB-T2/HEVC? – te i inne pytania zadają nam Czytelnicy. O odpowiedzi poprosiliśmy ekspertów. Oto garść informacji i praktycznych porad – do przeczytania lub obejrzenia i wysłuchania, jak kto woli.

Przejście z obecnego standardu nadawania sygnału telewizji naziemnej, czyli DVB-T, na nowy standard - DVB-T2/HEVC - odbędzie się w Polsce w czterech etapach:

Pierwszy, 28 marca 2022 roku, obejmie województwa lubuskie i dolnośląskie

Drugi, 25 kwietnia 2022 roku, województwa zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie

Trzeci, 23 maja 2022 roku, województwa łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie, opolskie i podkarpackie

Czwarty, 27 czerwca 2022 roku, województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie i lubelskie.

Czy to znaczy, że w podanych datach dotychczasowy sygnał w środku nocy zniknie, a w jego miejsce pojawi się nowy? Nie. Kanały nadawane w standardzie DVB-T2/HEVC zostaną udostępnione znacznie wcześniej, równolegle z tymi nadawanymi „po staremu” (w DVB-T), ba, już dziś w wielu miejscach trwają emisje testowe, więc można się w praktyce przekonać o licznych zaletach DVB-T2/HEVC.

Pozostały do zmiany czas winniśmy więc odpowiednio wykorzystać. Jak? Przede wszystkim każdy powinien sprawdzić, czy sprzęt, którego używa do oglądania naziemnej telewizji, gotowy jest do odbioru DVB-T2/HEVC. A co wtedy, jeśli nie jest? W niniejszym materiale, krok po kroku, odpowiadamy na pytania, co należy zrobić i na co szczególnie zwrócić uwagę.

Nowy system nadawania - DVB-T2/HEVC. Krok pierwszy: Kogo dotyczy ta zmiana i co musi zrobić

- Z badań opinii publicznej wynika, że trzy czwarte Polaków nie wie o planowanej zmianie standardu nadawania na DVB-T2/HEVC, a źle by się stało, gdyby ktoś z powodu braku informacji lub przez własne zaniedbanie został z dnia na dzień bez telewizji. Warto więc stosowne działania podjąć już dziś – zachęca o. Grzegorz Moj, redaktor naczelny Telewizji Trwam. Wielu jej widzów nie ma wykupionych z abonamentów telewizji satelitarnych, kablowych czy internetowych, lecz korzysta z naziemnej telewizji cyfrowej, czyli pakietu bezpłatnych kanałów udostępnionych przez nadawców i odbieranych dzięki antenom umieszczonym na dachach lub balkonach domów.

- Zmiana, o której dziś mówimy, dotyczy właśnie tych, którzy do odbioru telewizji używają anten telewizji naziemnej. Dla pozostałych, czyli abonentów telewizji satelitarnych, kablowych czy internetowych, nic się nie zmieni – podkreśla Witold Tomaszewski z Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Daniel Niewiadomski z Instytutu Łączności – PIB wyjaśnia, że zmiana standardu nadawania na DVB-T2/HEVC nie oznacza wcale, iż wszyscy, którzy korzystają z naziemnej telewizji cyfrowej, będą musieli wymienić sprzęt na nowszy, ponosząc przy tym znaczące wydatki. Korzystając z nieświadomości wielu Polek i Polaków część sprzedawców RTV straszy wprawdzie klientów, że ich telewizory przestaną nagle odbierać jakiekolwiek kanały i namawiają na wydatki sięgające czasem kilku tysięcy złotych, ale – powiedzmy to jasno – taką dezinformacją posługują się naciągacze.

- Prawda jest taka, że wielu odbiorców ma już dziś w domach sprzęt, który umożliwia odbiór telewizji w standardzie DVB-T2/HEVC. Jak to sprawdzić? Informację na ten temat znajdziemy w instrukcji obsługi telewizora lub podłączonego doń dekodera naziemnej telewizji cyfrowej. Jeśli instrukcja gdzieś nam się zapodziała, trzeba sprawdzić model posiadanego urządzenia (telewizora lub dekodera) i wyszukać w internecie, najlepiej na stronie producenta, czy model ten obsługuje standard DVB-T2/HEVC. Jeśli okaże się, że tak, to aby przejść na nowy standard nadawania trzeba będzie przestroić odbiornik, wyszukując na nowo kanały. Jest to czynność prosta, więc nie ma się czego bać – przekonuje Daniel Niewiadomski. Dodaje, że tylko w sporadycznych wypadkach będzie trzeba nieco przestawić antenę z uwagi na inne rozlokowanie nadajników.

A co, jeśli nasz odbiornik nie obsługuje standardu DVB-T2/HEVC? Czy wtedy nadaje się wyłącznie na śmietnik? Wcale nie!

- W sklepach RTV można kupić przystawkę - tzw. set-top box - umożliwiającą odbiór sygnału w standardzie DVB-T2/HEVC. Ceny zaczynają się od ok. 80 złotych. Tyle w wielu wypadkach wystarczy, by cieszyć się jeszcze lepszym obrazem i dźwiękiem, a docelowo także większą liczbą bezpłatnych kanałów niż dotąd. Droższe, bardziej zaawansowane technologicznie set-top boksy pozwalają korzystać z wielu poręcznych funkcji oferowanych dziś przez najnowocześniejsze telewizory warte wiele tysięcy złotych. Przed zakupem urządzenia warto więc na spokojnie rozważyć wszystkie opcje i wybrać tę dla nas najlepszą – radzi ekspert.

Podsumujmy ten etap: najpierw sprawdzamy, czy nasz sprzęt (telewizor lub podłączony doń dekoder telewizji naziemnej) potrafi odebrać sygnał w standardzie DVB-T2/HEVC. Sięgamy w tym celu po instrukcję obsługi urządzenia lub szukamy stosownych informacji w internecie. Jeśli odbiornik nie nadaje się do odbioru DVB-T2/HEVC, kupujemy nowy dekoder (set-top box) lub telewizor obsługujący standard DVB-T2/HEVC. Bez tego oglądanie programów naziemnych po 1 lipca 2022 roku stanie się w Polsce niemożliwe.

Nowy system nadawania - DVB-T2/HEVC. Krok drugi: jeśli musisz kupić nowy sprzęt, to na co zwrócić uwagę – praktyczna lista wymagań

Według szacunków Związku Cyfrowa Polska i Krajowego Instytutu Mediów, około dwóch milionów gospodarstw domowych, do których dociera telewizja naziemna, nie posiada telewizora zgodnego z DVB-T2/HEVC. Aby nie stracić dostępu do telewizji, odbiorcy tacy muszą w najbliższych miesiącach kupić nowy telewizor lub dekoder (set-top box) obsługujący nowy standard.

Przy takich zakupach wszyscy bez wyjątku powinni pamiętać, że liczni cwaniacy będą im próbowali wcisnąć sprzęt nie spełniający nowych wymagań. W renomowanych sklepach stacjonarnych takie zagrożenie jest mniejsze, bo od ponad roku wszystkie oferowane w nich telewizory i dekodery MUSZĄ być w pełni zgodne z nowym standardem. Gorzej z zakupami przez internet – ceny bywają kosząco konkurencyjne, ale nierzadko kryje się za nimi jakiś haczyk. W tym wypadku ów „haczyk” może zdecydować o tym, czy po 1 lipca 2022 w ogóle będziemy mogli oglądać telewizję. Zatem – sprawdzajmy, sprawdzajmy i jeszcze raz sprawdzajmy, czy oferowany sprzęt spełnia wszystkie nowe wymagania. Jakie konkretnie?

Poniższą listę warto sobie wydrukować i zabrać ze sobą na zakupy.

Urządzenie (telewizor, dekoder) przystosowany do odbioru telewizji w nowym standardzie musi obsługiwać:

  • odbiór telewizji naziemnej w wersji DVB-T2,
  • standard HEVC (można spotkać się też z określeniem H.265/MPEG-H),
  • odbiór dźwięku w standardzie co najmniej MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3 (lub wyższym)

Coraz więcej ludzi podłącza telewizor do internetu, bo pozwała to m.in. oglądać filmy i seriale oferowane przez coraz liczniejsze platformy. Telewizor (lub dekoder) spełniający taką rolę musi być wyposażony w:

  • zewnętrzne gniazdo (RJ 45) lub wbudowaną kartę sieciową Wi-Fi (żeby połączyć odbiornik z internetem)
  • obsługę standardu HbbTV w wersji przynajmniej 2.0.1 lub wyższej (żeby korzystać z dobrodziejstw telewizji hybrydowej, czyli m.in. opcji wyświetlania na ekranie różnych dodatkowych informacji dotyczących aktualnie nadawanego programu, np. o występujących w filmie aktorach czy grających w meczu piłkarzach oraz statystykach meczowych; telewizja hybrydowa umożliwia także głosowanie w teleturniejach itp.)

Miłośnicy zmagań sportowych oraz filmów, zwłaszcza tych zrealizowanych z wizualnym i dźwiękowym rozmachem, winni zwrócić uwagę na to, że standard DVB-T2/HEVC w parze z lepszym kodowaniem dźwięku stworzy niespotykane dotąd w telewizji naziemnej możliwości rozkoszowania się zarówno obrazem, jak i dźwiękiem: po raz pierwszy nadawcy będą mogli zaoferować obraz nie tylko w rozdzielczości SD i HD, ale i w 4K – z olśniewającą paletą barw; w przypadku dźwięku na danym kanale będzie można sobie wybrać pożądaną ścieżkę (np. oryginalną, z lektorem, z dubbingiem), normą stanie się dźwięk przestrzenny.

Aby korzystać z tych możliwości, czyli oglądać programy w najwyższej, ultra wysokiej rozdzielczości (UHDTV/4K), ze świetnym przestrzennym dźwiękiem, odbiorca musi się wyposażyć w sprzęt (telewizor lub dekoder) obsługujący:

  • obraz HEVC HDR w wersjach HLG10 oraz PQ10,
  • dźwięk w wersji Dolby AC-4.

Praktyczne materiały i aktualne informacje o wprowadzeniu DVB-T2/HEVC publikuje rządowy serwis internetowy: https://gov.pl/cyfrowaTV.

Wiele przydatnych informacji znajdziemy na stronie internetowej Instytutu Łączności: https://il-pib.pl

O nadchodzącej zmianie standardu nadawania przypominają też telewizyjne spoty kampanii „Gotowi na DVB-T2?”. Spot „Gotowi na DVB-T2? Nie kupuj telewizora z minionej epoki!” jest dostępny na: https://youtu.be/xbgWRWf71xM

Nowy system nadawania - DVB-T2/HEVC: po co w ogóle jest ta zmiana i czy trzeba się jej bać?

- We wszystkich technologiach transmisji danych mamy do czynienia ze stałym postępem, zapewniającym coraz wyższą jakość i coraz większą liczbę przydatnych funkcji. Tak jest w telefonii komórkowej: kiedyś wystarczały nam zwykłe telefony do dzwonienia, teraz większość z nas ma smartfony i one służą do wielu innych celów niż rozmowy. Podobny postęp następuje w telewizji naziemnej. W 2013 roku żegnaliśmy TV analogową, a witaliśmy cyfrową w standardzie DVB-T. W tej analogowej mieliśmy zaledwie cztery kanały ogólnopolskie plus ewentualnie jakieś stacje lokalne, obraz był kiepski, a typowym zjawiskiem było tzw. śnieżenie. Dzięki cyfryzacji zyskaliśmy 30 kanałów i niepomiernie lepszą jakość w rozdzielczości HD, a jakość transmitowanego sygnału także się poprawiła i śnieżenie odeszło do przeszłości – wyjaśnia Witold Tomaszewski z Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Daniel Niewiadomski z Instytutu Łączności daje, że przejście do DVB-T2/HEVC oznacza prawdziwy skok technologiczny, głównie dzięki efektywniejszemu kodowaniu wizji i dźwięku. - Mówiąc najprościej, w paśmie, w którym emitowanych jest obecnie 30 kanałów, można upakować prawie dwa razy więcej kanałów, a ich jakość nie tylko się nie zmniejszy, ale wręcz przeciwnie – wzrośnie pod każdym względem. Dojdą do tego wspomniane przez nas wcześniej nowe możliwości i funkcjonalności, jak transmisja w rozdzielczości 4K czy telewizja hybrydowa – podkreśla ekspert.

- To jest zmiana korzystna i nie należy się jej bać. Po prostu warto zawczasu zadbać o to, by nasz sprzęt był na nią gotów. Możemy to, w miarę umiejętności, zrobić sami, a jak to kogoś przerasta i mimo dostępnych informacji i porad uzna, że potrzebuje wsparcia, zawsze może zwrócić się o pomoc do dzieci, wnuków, sąsiadów, znajomych. My w ramach lokalnych kół Radia Maryja również oferujemy taką pomoc. Nikt nie jest zatem sam i na pewno może przejść przez tę zmianę bezboleśnie. Ale warto o tym pomyśleć już dziś, żeby nie okazało się potem, że przez własne zaniedbanie straciliśmy dostęp do telewizji – zachęca o. Grzegorz Moj z TV Trwam.

- Zmiana standardu telewizyjnego nadawania to nie jest wizyta u dentysty: nie boli, więc nie powinniśmy się jej bać. Po prostu sprawdźmy, czy nasz telewizor wspiera nowy standard. Jeżeli tak jest, mamy spokój, jeżeli nie – to wystarczy, że kupimy dekoder dostępny poniżej 100 zł we wszystkich popularnych sieciach z elektroniką. Dzięki temu będziemy się cieszyć wyższą jakością nadawania obrazu i dźwięku, a zarazem większym niż dotąd wyborem kanałów – kwituje Witold Tomaszewski.

- Mamy jeszcze sporo czasu do przełączenia sygnału w pierwszych województwach w Polsce. Warto ten czas wykorzystać na sprawdzenie, czy jesteśmy gotowi na odbiór DVB-T2/HEVC, a jeśli nie, obejrzyjmy odbiorniki dostępne w sklepach: porównajmy to, co oferują, z naszymi oczekiwaniami i spokojnie wybierzmy, nie czekając na ostatni moment. Wierzę, że zawczasu wszyscy telewidzowie w Polsce będą gotowi na odbiór telewizji w nowym standardzie, na dodatkowe treści, dodatkowe programy, dodatkowe możliwości. Przejdźmy przez to bezboleśnie – apeluje Daniel Niewiadomski.

Wideo

Materiał oryginalny: Wkrótce zmieni się w Polsce standard nadawania telewizji naziemnej na DVB-T2/HEVC. Radzimy, co zrobić, by nadal odbierać ulubione kanały - Polska Times

Dodaj ogłoszenie