Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce otwarcie Muzeum Teatru przy pl. Wolności (ZDJĘCIA)

Katarzyna Kaczorowska
Trwają ostatnie przygotowania przed otwarciem Muzeum Teatru
Trwają ostatnie przygotowania przed otwarciem Muzeum Teatru Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Już 29 marca zwiedzający będą mogli w końcu zobaczyć, co kryje Muzeum Teatru przy pl. Wolności. A kryje dużo, ciekawie i atrakcyjnie. Dorośli i dzieci będą mogli tutaj dotknąć - dosłownie - magii.

Jest sznurownia, serce każdego teatru. Jest słup ogłoszeniowy, w którym kryją się tajemnice, a na którym wiszą teatralne anonse. Jest gablota przypominająca o tym, że aktorzy to ludzie przesądni i te przesądy można pokazać rekwizytami, na przykład scenopisem i butem na tym scenopisie.

Jest lustro i drążek, przy którym zwiedzający może stać się jednym z corps de ballet. To miejsce przywołujące postać Henryki Stankiewiczówny, wybitnej primabaleriny Opery Wrocławskiej, która karierę robiła z francusko-amerykańskim „Le Theatre d’art du Ballet”, tańcząc na najważniejszych scenach świata.

I jest toaletka, przy której Igor Przegrodzki, jeden z najsłynniejszych ludzi teatru nie tylko we Wrocławiu, przygotowywał się do spektakli. Toaletka, której szuflad nikt nie otwierał od jego wyprowadzki z Teatru Polskiego do Warszawy, a później śmierci, a w której Małgorzata Bruder znalazła zajęczą łapkę (na szczęście), czernidło, bielidło oraz dwie kartki scenariusza spektaklu „Złowiony” według Różewicza.

29 marca swoje drzwi otworzy dla zwiedzających Muzeum Teatru przy placu Wolności. Jego szefową i autorką projektu wystawy jest właśnie Bruder, która przyjaźniła się Henrykiem Tomaszewskim, teatr kocha od zawsze i swoimi przyjaźniami i miłością dzieli się w sposób wyjątkowy, pełen uwagi i czułości.

W muzeum nie tylko poznamy historię teatru we Wrocławiu, ale też (a może przede wszystkim), poznamy ją poprzez ważne dla tego teatru postaci. Jedną z nich jest oczywiście wybitny mim i tancerz Henryk Tomaszewski. W jego gabinecie, w którym odtworzono nawet piec kaflowy z mieszkania artysty, zobaczymy szkice przygotowawcze do kolejnych spektakli Teatru Pantomimy, obrazy, rysunki, a wszystko tak, jakby gospodarz za chwilę miał wrócić do pracy. Jest też atelier Stefana Arczyńskiego, nestora fotografii, który dokonaniom Tomaszewskiego towarzyszył od początku, a dokładniej od pewnego spotkania w zakładzie fotograficznym przy ul. Łokietka.

- Jak opowiada sam Stefan Arczyński, w witrynie jego zakładu fotograficznego na Łokietka wisiały zdjęcia. Któregoś dnia do atelier wszedł jakiś mężczyzna z ulicy i zapytał Arczyńskiego, czy zrobi zdjęcie w ruchu. Rzeczywiście, robił wtedy dla przedsiębiorstwa „Ruch” pocztówki. Początkowo więc panowie nie mogli dojść do porozumienia o jaki ruch chodzi, aż w końcu zdenerwowany nieco Tomaszewski nie wytrzymał, krzyknął „O taki ruch mi chodzi!” i zrobił piruet - opowiada Małgorzata Bruder i dodaje, że nie tylko udało się w muzeum odtworzyć pracownię mistrza Arczyńskiego, ale też przy wejściu do niej warto zwrócić uwagę na... framugi drzwi. Tak, to dokładnie ta sama kamienica przy Łokietka, gdzie mieścił się zakład fotograficzny, do którego wszedł Henryk Tomaszewski...

I wreszcie gabinet prof. Janusza Deglera, witkacologa, który muzeum przekazał nie tylko swoją bibliotekę (w ten sposób powiększając zasoby już gromadzone, muzeum będzie miało największą w Polsce bibliotekę poświęconą w całości teatrowi), ale też jedyną w swoim rodzaju kolekcję kart pocztowych z budynkami teatrów europejskich.

W muzeum, którego otwarcie przypada w okolicach Międzynarodowego Dnia Teatru pełne jest atrakcji dla małych i dla dużych. Dzieciom na pewno spodoba się klaun, który nie pozwoli im się nudzić. Dorosłym szczególnej uwadze polecam wizyty w toaletach, gdzie będzie można oddać się... intelektualnej rozrywce, czytając błyskotliwe, złośliwe i intrygujące cytaty około-teatralne. A odważnym podpowiadam, by sprawdzili swoją dykcję, w Pracowni Paszczodźwięków dr. Mirosława Oczkosia, który uczy trudnej „Sztuki mówienia, bez bełkotania i faflunienia”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wkrótce otwarcie Muzeum Teatru przy pl. Wolności (ZDJĘCIA) - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska