Wiosenny przegląd zdrowia. Jakie badania warto wykonać przed wakacjami?

Materiał informacyjny Comarch Healthcare S.A.
Udostępnij:
Trzecia fala pandemii koronawirusa wprawdzie wolno, ale jednak odchodzi. W większości województw rządowe obostrzenia będą z tygodnia na tydzień luzowane. Zaszczepionych każdego dnia przybywa. Pomyślmy o zdrowiu teraz, na wiosnę, by wyjechać na wakacje z lekką głową. Pomoże nam w tym darmowa aplikacja mobilna Comarch HealthNote

Statystyki zachorowań na COVID-19 ciągle są wysokie, ale też liczba zaszczepionych przynajmniej pierwszą dawką przekroczyła już 10 milionów osób. Jeśli faktycznie akcja szczepień przyspieszy, do wakacji możemy uzyskać odporność stadną i życie zacznie wracać do normalności.

Ale nawet teraz, w warunkach reżimu sanitarnego i porad lekarskich przez telefon, warto zainteresować się swoim zdrowiem, by nie ocknąć się, gdy walka z zaawansowaną chorobą będzie nas kosztować dużo czasu i pieniędzy. Zatem nadal uważając na pandemię, sprawdźmy jak najszybciej stan ogólny naszego zdrowia. Dzięki prostym badaniom możemy wychwycić stan chorobowy w początkowym stadium, dzięki czemu szanse na wygranie z nią ogromnie wzrastają. Albo dowiedzieć się z satysfakcją, że życiowe parametry mamy w normie.

Raz do roku należy sprawdzić:

  • morfologię krwi + cukier + cholesterol + hormony tarczycy TSH i fT4 + PSA (panowie 40+)

Dzięki jednemu ukłuciu dowiesz się, czy nie masz poważnych niedoborów witamin, czy w Twoim organizmie nie rozwija się infekcja lub białaczka. Lekarz, widząc wyniki, podpowie Ci, co możesz zdziałać w sprawie poziomu cukru, cholesterolu i czy Twoja tarczyca działa, jak należy.

Może się bowiem okazać, że zmęczenie, wahania wagi ciała i nastroju biorą się po prostu z destabilizacji hormonalnej, którą można wyrównać lekami lub odpowiednią dietą. Chora tarczyca sieje spustoszenie w całym organizmie, zarówno kobiecym, jak i męskim. Panowie w wieku 40+ przy tej wizycie mogą też sprawdzić poziom PSA - antygenu gruczołu krokowego. Podwyższony powinien stać się przedmiotem rozmowy z lekarzem, ale wcale nie musi oznaczać stanu nowotworowego.

  • badanie ogólne moczu

Wykluczy lub potwierdzi chorobę nerek i dróg moczowych, ale też cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i niektórych nowotworów.

  • EKG

Zapis elektrokardiografii w spoczynku pomoże lekarzowi ocenić ryzyko lub stopień zaawansowania choroby niedokrwiennej i wykryć arytmię serca.

  • USG piersi + cytologia

Raz do roku panie powinny odwiedzić ginekologa. Lekarz zleca cytologię, której wynik odpowie na pytanie, czy kobieta nie zaczyna chorować na raka szyjki macicy. Dzięki USG piersi można wykluczyć nowotwór, bo wyczuwalny pod palcami guz może okazać się niegroźnym gruczolakowłókniakiem.

  • USG jamy brzusznej

Wskazane jest, aby każda osoba po ukończeniu 40. roku życia wykonywała regularne USG jamy brzusznej. Odpowie ono na pytanie, w jakim stanie znajdują się nasze jelita, żołądek i takie narządy, jak śledziona, wątroba czy trzustka.

Spraw sobie gadżet do samoobserwacji

Po takim przeglądzie może się okazać, że jesteś zdrowy jak tur i ryba w jednym. Jeśli jednak lekarz stwierdziłby, że powinieneś obserwować poziom cukru, cholesterolu, mierzyć sobie ciśnienie, pomyśl o nowoczesnym narzędziu, które umieścisz we własnym telefonie komórkowym.

Taka aplikacja np. Comarch HealthNote to swoisty dzienniczek zdrowia, w którym to wszystko możesz zapisywać w trwalszej i atrakcyjniejszej formie niż na zwykłych kartkach. Ciągle będziesz miał go pod ręką, a to sprzyja regularności prowadzonych obserwacji. Gdy za jakiś czas lekarz zapyta Cię, co zaobserwowałeś, będziesz mógł mu pokazać konkretne dane.

Cyfrowa książeczka zdrowia

Aplikacja na telefon komórkowy nie tylko pozwala notować swoje dolegliwości dzień po dniu, ale też wprowadzać (można wykonać zdjęcie telefonem lub dodać gotowy plik w formacie jpg lub PDF) wyniki badań: laboratoryjnych, usg, rtg, rezonansu magnetycznego, słowem - wszystkich, jakimkolwiek byś nie musiał się poddać.

Część nowoczesnych przychodni już ma możliwość przysłania tych wyników prosto na Twój smartfon. Potem wystarczy, że klikniesz dwa razy w telefonie i odpowiesz precyzyjnie na wszystkie pytania lekarza.

Aplikacja ma wyszukiwarkę, więc nie będziesz musiał szukać jak w tradycyjnym segregatorze kartka po kartce, ale wpisując słowo-klucz. Aplikacja jest bezpłatna, nazywa się Comarch HealthNote i jest do ściągnięcia w internecie z AppStore lub GooglePlay. Dane przechowywane są w bezpiecznej chmurze internetowej Comarch EHR.

Dostęp do aplikacji możesz zabezpieczyć hasłem, kodem PIN, odciskiem palca albo usługą rozpoznawania twarzy (face ID). Teraz ta aplikacja ma dwie dodatkowe funkcje: zapisywanie saturacji i pobranie glikemii z Apple Health - innej aplikacji, która współpracuje z pulsoksymetrem i glukometrem. Dodatkowo, możesz połączyć aplikację z Google Fit.

Użytkownik może udostępnić wybrane dane specjaliście (dokumentację medyczną, pomiary parametrów zdrowotnych lub wywiad medyczny) na trzy sposoby:

* przez kod QR – w trakcie wizyty stacjonarnej lekarz otwiera stronę dladoktora.pl, a pacjent skanuje widoczny kod QR;

* przez kod PIN – w trakcie wizyty stacjonarnej lub zdalnej lekarz otwiera stronę dladoktora.pl, a pacjent podaje kod PIN wygenerowany przez aplikację;

* przez e-mail – w trakcie (lub przed) wizyty stacjonarnej lub zdalnej pacjent udostępnia dane na podany przez lekarza adres e-mail.

/></a></center></floki>

Materiał oryginalny: Wiosenny przegląd zdrowia. Jakie badania warto wykonać przed wakacjami? - Głos Szczeciński

Dodaj ogłoszenie