Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wilk wchodzi na prywatną posesję i idzie prosto do nagrywającego! [ZOBACZ FILM]

Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz
Wideo
od 16 lat
Dzikie zwierzęta wchodzące do miast i wsi to problem, który ciągnie się od wielu lat. Choć wcale nie szukają one towarzystwa ludzi, to ośmiela je dostęp do łatwego jedzenia, które znajdują w przydomowych śmietnikach. Panująca w mieście wyższa temperatura też może ściągać je w miejsca, gdzie mieszka więcej ludzi, by się ogrzać. Jedną z takich wizyt nagrał mieszkaniec wsi na Dolnym Śląsku. Zobacz to na nagraniu. Jak się zachować w takiej sytuacji?

Spis treści

Dzikie zwierzęta wchodzą najczęściej na tereny zamieszkałe przez ludzi, zwłaszcza w poszukiwaniu łatwego dostępu do jedzenia. Nawet w dużych miastach dobrze znany jest widok dzików rozkopujących parki, sarny biegające po osiedlach czy lisy buszujące po śmietnikach. Ostatnio jednak coraz głośniej robi się przez nieco groźniejsze zwierzęta. Chodzi o wilki, które spacerują po wsiach, wchodzą na posesje, a nawet zagryzają przydomowe zwierzęta.

Wilk na posesji

Odwiedziny drapieżnika zarejestrował mieszkaniec dolnośląskiej wsi. Na swojej posesji spotkał wilka, który co prawda nie zachowywał się agresywnie, mimo to, porządnie wystraszył mieszkańca wsi Ścięgny (pow. karkonoski). Na nagraniu widać, jak wilk swobodnie chodzi na podwórku. Podchodzi do klatki, gdzie zamknięty jest większy od niego pies. Wygląda jakby zwierzęta się ze sobą przywitały, po czym wilk zmierza w stronę nagrywającego, ale widać, że się wystraszył go i uciekł. W tym przypadku obyło się bez szkód. Wilk nie wyglądał na agresywnego. Był też wyraźnie mniejszy niż zamknięty w klatce pies.

Ścięgny między kowarami a Karpaczem - tutaj nagrano wilka

Jak się zachować kiedy spotkamy wilka?

  • Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu, żeby sylwetka wydawała się większa
  • Krzycz głośno na wilka, bądź przy tym pewny siebie i groźny, żeby przekonać go, że nie jest mile widziany
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i podchodzi bliżej, rzucaj w jego kierunku przedmiotami, kamieniami czy gałęziami
  • Nie uciekaj gwałtownie, wilk odbierze to jako sygnał do polowania. Wycofuj się pomału
  • Jeśli wilk znalazł się w miejscu zamieszkałym przez ludzi, zgłoś to do odpowiednich służb

Należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Nigdy nie dokarmiaj wilków, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy,
  • Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami
  • Jeśli spacerujesz po lesie, nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów, nawet jeśli wydaje się, że są one szczelne i regularnie opróżniane,
  • Jeśli znajdziesz w lesie szczenię wilka, nigdy go nie dotykaj ani nie zabieraj ze sobą, nawet jeśli wygląda na chore i skrajnie wycieńczone. Zrób mu lepiej kilka zdjęć i wyślij do służb, np. do Stowarzyszenia dla Natury ,,Wilk", bądź do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska,
  • Jeśli dowiesz się, że ktoś przetrzymuje nielegalnie wilka w niewoli, natychmiast powiadom RDOŚ.
  • Jeśli mieszkasz w obszarze zamieszkiwanym przez wilki, trzymaj w nocy swoje psy i koty w domu lub w dobrze zabezpieczonych klatkach.
  • Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz,
  • Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy.

Występowanie wilków w Polsce

Terytorium Polski zamieszkuje wilk szary. Jest to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych. Do zamieszkania wybiera tereny leśne, równiny, tereny bagienne oraz góry. Obszar terytorium jaki zajmuje wataha to około 100–300 km.kw, ale zajmowany przez watahę rejon zależy od dostępności pokarmu.

Charakterystyka wilka szarego

Wilk szary wyglądem przypomina dużego psa, od którego różni się jednak sylwetką. Ponadto, wilk szary nosi swój ogon inaczej niż pies, wilk nosi ogon zwieszony w dół lub wyprostowany poziomo. Puszysty ogon wilka, zakończony jest ciemnymi włosami, swobodnie zwieszony sięga do stawu skokowego tylnych łap.

Głowa jest duża, z szerokim czołem, długim pyskiem, skośnie ustawionymi miodowo-żółtymi oczami i sterczącymi, stosunkowo krótkimi uszami. Brak jest wyraźnych różnic płciowych, dorosłe samce są jednak większe od samic. Dorosłe samce osiągają wagę ok. 40-45 kg, a samice średnio 35 kg. Długość ciała dorosłego wilka wynosi przeciętnie 100–120 cm. terytorium zamieszkania wybierają ze względu na dostęp do pożywienia.

Najczęściej polują na duże ssaki kopytne (dziki, jelenie, sarny, daniele, bardzo rzadko także żubry). Zdarza się, że ofiarą wilków padają również zwierzęta hodowlane (owce, krowy i kozy, sporadycznie konie). Chętnie zjedzą też zające i bobry, a w przypadku niedoborów pokarmowych żywią się padliną i coraz cześciej szukają łatwego dostępu do pożywienia wśród terenów zamieszkałych.

Jak wygląda wilk szary:

  • Długość: 1 – 1,6 m (dorosły)
  • Masa: 30 – 80 kg (dorosły samiec), 23 – 55 kg (dorosła samica)
  • Wzrost: 80 – 85 cm (dorosły wilk w kłębie)
  • Długość życia: 16 lat (samiec), 14 lat (samica)
  • Szybkość: 50 – 60 km/h (w biegu)

Przypominamy, że wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym i za jego zabicie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska