Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiktor Zborowski, Andrzej Zaucha i Zbigniew Wodecki. To oni śpiewali w znanych dobranockach. Kto jeszcze?

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Dobranocki lat 80. i 90. wywołują w dzisiejszych trzydziesto- i czterdziestolatkach same miłe wspomnienia. Piosenki ze Smerfów, Muminków czy Gumisiów słychać było w domach tak często, że do dziś bez trudu możemy przypomnieć sobie ich melodie. Czy wiecie jednak, jakie głosy stoją za czołówkami z bajek? Sprawdziliśmy. To nie tylko muzycy, ale i aktorzy >>>
Dobranocki lat 80. i 90. wywołują w dzisiejszych trzydziesto- i czterdziestolatkach same miłe wspomnienia. Piosenki ze Smerfów, Muminków czy Gumisiów słychać było w domach tak często, że do dziś bez trudu możemy przypomnieć sobie ich melodie. Czy wiecie jednak, jakie głosy stoją za czołówkami z bajek? Sprawdziliśmy. To nie tylko muzycy, ale i aktorzy >>>screen YT
Dobranocki lat 80. i 90. wywołują w dzisiejszych trzydziesto- i czterdziestolatkach same miłe wspomnienia. Piosenkę ze Smerfów, Muminków czy Gumisiów słychać było w domach tak często, że do dziś bez trudu możemy przypomnieć sobie jej melodie. Czy wiecie jednak, jakie głosy stoją za czołówkami z bajek? Sprawdziliśmy. To nie tylko muzycy, ale i aktorzy.

Spis treści

Wieczorynka lub Dobranocka na antenie telewizyjnej Jedynki

Krótki blok z najpopularniejszymi bajkami był emitowany na kanale TVP 1 od lat 50. ubiegłego wieku do 2013 roku. W tym czasie poznaliśmy dobrze nie tylko Bolka i Lolka, ale i Reksia, Dobromira, Jacka i Agatkę, Baltazara Gąbkę, Filemona i Bonifacego oraz wiele innych animowanych postaci.

Bolek i Lolek byli nawet towarem eksportowym. Bajkę można było zobaczyć, miedzy innymi w telewizji słowackiej i greckiej, a także w Iranie po rewolucji w 1979 roku oraz w krajach Ameryki Południowej.

Jedną z pierwszych postaci, która pojawiła się na szklanym ekranie, był Pan Cerowany. Później pojawił się Miś z okienka, a za nim Gąska Balbinka oraz Jacek i Agatka. Dopiero w latach 70. zaczęły do nas napływać produkcje zza granicy, takie jak: Krecik, Przygody rozbójnika Rumcajsa czy znany dobrze Wilk i zając.

Wieczorynki z lat 90.

Wraz z upadkiem komunizmu na ekranach najmłodsi mogli zobaczyć kolorowe postaci z bajek, które za granicą zdążyły już zrobić furorę. Tabaluga, Smerfy, Gumisie, Flinstonowie, Przygody Kubusia Puchatka czy Scooby-Doo to najpopularniejsze kreskówki minionych czasów.

W 1997 roku został przeprowadzony plebiscyt zorganizowany wspólnie przez TVP i Gazetę Wyborczą, który miał na celu wybór najlepszych dobranocek wszechczasów i tak plasowała się pierwsza siódemka:

  1. Bolek i Lolek
  2. Smerfy
  3. Wilk i Zając
  4. Gąska Balbinka
  5. Pszczółka Maja
  6. Muminki
  7. Miś Uszatek

Polski dubbing w wieczorynkach i piosenki po polsku

Do ról Kubusia Puchatka, Tygryska, Marudy, Papy Smerfa czy Mamy Muminka i Włóczykija zostali zaangażowani znani i lubiani polscy aktorzy, którzy użyczali animowanym postaciom swoich głosów.

Kto wcielał się w nasze ulubione postaci z dzieciństwa?

  • Kubuś Puchatek - Jan Kociniak
  • Tygrysek - Jacek Czyż
  • Kłapouchy - Jan Prochyra
  • Tabaluga - Tomasz Bednarek
  • Papa Smerf - Wiesław Michnikowski
  • Smerfetka - Halina Chrobak
  • Ważniak - Mieczysław Gajda
  • Gargamel - Wiesław Drzewicz

Każda z bajek miała również swoje unikalne intro. Do polskich czołówek angażowano nie tylko znakomitych wokalistów, ale także aktorów. Jesteście ciekawi, kto śpiewał w czołówkach Smerfów, Gumisiów lub Tabalugi? Sprawdzamy.

POLECAMY TEŻ:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska