Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie zmiany na Uniwersytecie Ekonomicznym. Okazuje się, że Zetka to dopiero początek

Błażej Organisty
Budynek O - wizualizacja
Budynek O - wizualizacja Materiały UE Wrocław
W przyszłym roku na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu powstanie Uniwersytecki Inkubator Przedsiębiorczości. 25 firm z branży IT i pokrewnych wprowadzi się do zmodernizowanego budynku O. Wartość całego projektu wyniesie 10 mln zł. To wciąż nie koniec planowanych inwestycji. Na remont czekają także inne budynki.

W zeszłym tygodniu władze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu zaprezentowały budynek „Z” po kapitalnym remoncie, ale na tym nie koniec nowości. Uczelnia już planuje kompleksową przebudowę sąsiedniego budynku O, wymienia okna w budynku A i szykuje kolejne renowacje.

Multimedialna elewacja inkubatora

Stojący przy skrzyżowaniu ulic Ślężnej i Wielkiej budynek O zmieni się nie do poznania. Remont rozpocznie się w pierwsym kwartale przyszłego roku. Pracownicy firmy Modulo z Wrocławia wyburzą większość ścian działowych. Po rozbiórce pozostanie jedynie szkielet. Przez ostatnich kilkanaście miesięcy podobnie zmieniał się budynek Z.

- To będzie inwestycja o podobnej, choć nieco mniejszej skali jak Zetka – przyznaje Jolanta Nowacka z Uniwersytetu Ekonomicznego.

Odnowiona "Zetka" Uniwersytetu Ekonomicznego już otwarta w nowej odsłonie

Zmodernizowany budynek O będzie pełnił nieco inną funkcję niż dotychczas. Dziś mieszczą się w nim sale dydaktyczne i gabinety kadry naukowej, a za niecały rok do budynku wprowadzą się przedsiębiorcy. Władze uczelni uznały, że O jest idealnym miejscem na stworzenie siedziby Uniwersyteckiego Inkubatora Przedsiębiorczości.

- Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu kształci nie tylko kadry dla biznesu, ale także stawia na tworzenie własnych firm przez studentów, absolwentów i naukowców – przypomina Nowacka. - Inkubator to miejsce wymiany idei, wdrażania nowatorskich i innowacyjnych pomysłów biznesowych, będzie dążył do stworzenia atmosfery sprzyjającej rozwojowi firm poprzez zapewnienie im doradztwa i wsparcia mentorów, ekspertów i partnerów inkubatora – dodaje rzecznik UE.

Na parterze budynku O powstanie otwarta przestrzeń, w której młodzi przedsiębiorcy znajdą miejsce do pracy i rozwijania pomysłów biznesowych. Dostaną do dyspozycji strefę relaksu, gdzie będą przyjmować zaproszonych gości. Z kolei dwie sale wielofunkcyjne zostaną przeznaczone dla firm. Sale będą wyposażone w sprzęt audiowizualny, który umożliwi przeprowadzanie konferencji, szkoleń, prezentacji i warsztatów. Na parterze znajdzie się również recepcja i pokoje pracowników administracji, obsługujących biura i firmy.

Poziom wyżej: biura firm i sale telekonferencyjne. Z kolei drugie piętro jest zarezerwowane dla pracowników inkubatora.

- Całość zostanie wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt umożliwiający pracę przedsiębiorstwom głównie z branż IT i pokrewnych – zapowiada Nowacka.

Obok firm z branży ITC (teleinformatyka) w budynku O rozpoczną działalność przedsiębiorstwa z branży chemicznej i farmaceutycznej, zdrowej żywności i surowców naturalnych. W Uniwersyteckim Inkubatorze Przedsiębiorczości znajdzie się miejsce dla 25 firm.

- Już zgłaszają się pierwsi klienci. Zostaną objęci kompleksowym doradztwem oraz pakietem szkoleń. Inkubator rozbuduje także system usług okołobiznesowych, takich jak inicjowanie powstawania partnerstw i kooperacji czy tworzenie klastrów – zapewnia Jolanta Nowacka.

Elewacja budynku, po zamknięciu okiennic, utworzy płaszczyznę, na której wyświetlą się nazwy firm działających w inkubatorze, prezentacje i pokazy. Przed budynkiem wykonawca zbuduje parking i miejsce na 20 rowerów.

Modernizacja budynku O zakończy się w sierpniu przyszłego roku. Pochłonie prawie 7 milionów złotych, z czego 5,23 mln to środki unijne. Unia dołoży kolejne 3 mln na uruchomienie Uniwersyteckiego Inkubatora Przedsiębiorczośći.

Okno na nowe laboratoria

Na przyszły rok władze uczelni planują również kompleksowy remont budynków A i A1, w których znajdują się sale wykładowe i ćwiczeniowe oraz dziekanat i pokoje pracowników Wydziału Nauk Ekonomicznych. Budynki zostaną wyposażone w nowe systemy przeciwpożarowe i będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jeżeli wystarczy pieniędzy, to uczelnia wyremontuje także elewację.

Obecnie w obu budynkach, zlokalizowanych przy ul. Kamiennej, wymieniane jest 311 okien. Koszt to 1,8 mln zł, z czego 80 procent pokryło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W przyszłorocznych planach jest także wymiana pozostałych starych 200 okien i przebudowa placu wokół nowego budynku Z. Sprzed Zetki znikną stare płyty betonowe, które zastąpi strefa integralna z zielonym kampusem uczelni.

A to jeszcze nie wszystko… Ucieszą się także studenci i pracownicy Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego, ponieważ uczelnia zamierza zmodernizować laboratoria w budynkach IE (m.in. w budynku C od ulicy Komandorskiej). W przyszłości Uniwersytet Ekonomiczny poszuka źródeł finansowania na kolejne remonty zabytkowych obiektów znajdujących się na terenie kampusu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska