Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie zmiany dla podatników. Po zaświadczenia nie trzeba wychodzić już z domu

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Strona elektronicznego urzędu skarbowego to aż 20 usług. Cały czas dodawane są kolejne.
Strona elektronicznego urzędu skarbowego to aż 20 usług. Cały czas dodawane są kolejne. Magdalena Pasiewicz / Polska Press
E-Urząd Skarbowy, czyli serwis gdzie można załatwić swoje sprawy podatkowe, otrzymał kilka nowych funkcji. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła wygodne wydawanie zaświadczeń. Wcześniej musieliśmy stać po nie w kolejkach w urzędzie i czekać kolejny tydzień, aby je otrzymać. Do końca roku planowane są kolejne zmiany.

Na stronie elektronicznego urzędu skarbowego (e-Urząd Skarbowy) znajduje się ponad 20 usług, dzięki którym możemy m.in.:

  • złożyć zeznanie podatkowe (usługa Twój e-PIT),
  • wysyłać pisma do organów podatkowych,
  • sprawdzić swoje dane i status zwrotu podatku,
  • jako przedsiębiorca wystawić i zapisać faktury krajowe oraz ewidencje VAT w aplikacji e-mikrofirma.

Za pomocą portalu możemy zarejestrować się też do systemu e-TOLL, który służy do poboru opłat za przejazd po płatnych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych.

Nowości w elektronicznym urzędzie skarbowym

Na stronie elektronicznego urzędu skarbowego pojawiła się nowość - wydawanie elektronicznych zaświadczeń. Dotychczas, aby je otrzymać musieliśmy osobiście stawić się do budynku urzędu, tracić czas na dojazd, często stać w kolejce. Teraz nie musimy wychodzić z domu, wystarczy połączenie z internetem. W nowej usłudze znajdziemy:

  • zaświadczenie o niezaleganiu lub stanie zaległości w podatkach,
  • zaświadczenie o dochodach,
  • zaświadczenie o wysokości dochodu i składkach.

Zaświadczeń tych nie trzeba drukować i widnieje na nich elektroniczny podpis. Podatnicy korzystając z wydawania elektronicznych zaświadczeń nie wnoszą opłaty skarbowej. Oczywiście nadal można wnioskować o zaświadczenie bezpośrednio u urzędnika, ale będzie nas to wtedy kosztowało dodatkowe 21 zł za zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach lub 17 zł za zaświadczenie o dochodach.

Kolejna różnica to szybsze terminy wydania zaświadczenia. Jeśli składamy wniosek w urzędzie skarbowym, dostaniemy go w trakcie 7 najbliższych dni. W e-Urzędzie Skarbowym jest to możliwe już po kilku minutach, pod warunkiem że nie mamy żadnych zaległości na koncie i rozliczenie jest indywidualne. W innym przypadku termin maksymalnie wydłużyć się może do 2-3 dni.

Kto potrzebuje zaświadczeń o dochodach i braku zaległych podatków?

Przede wszystkim przydadzą się one:

  • studentom, którzy chcą otrzymać stypendium socjalne,
  • osobom, które chcą skorzystać ze świadczeń rodzinnych, pielęgnacyjnych i socjalnych - tutaj często o zaświadczenie o dochodach prosi MOPS,
  • kredytobiorcom - banki często wymagają zaświadczeń o dochodach podczas udzielania kredytu,
  • firmom startującym w różnych przetargach lub starającym się o kredyt w banku,
  • podczas rozpraw sądowych, najczęściej przy różnych sprawach cywilnych.

Zaświadczenia, po które jeszcze trzeba pojawić się w urzędzie

Zaświadczenia o dochodach, składkach lub zaległości w podatkach stanowią zdecydowaną większość z wydawanych. Są też te mniej popularne. Po nie osobiście nadal do budynku urzędu będą musieli udać się:

  • rolnicy, którzy potrzebują do KRUSU zaświadczenie o podatku należnym,
  • obcokrajowcy po certyfikat rezydencji, który potrzebują do celów podatkowych,
  • osoby, które potrzebują informacji o formie opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej lub o figurowaniu lub niefigurowaniu w ewidencji osób prowadzących działalność gospodarczą.

Wnioski o nie występują bardzo rzadko i dotyczą pojedynczych osób. Praktycznie na wymarciu jest ostatnie z wymienionych, ponieważ informacje te są jawne.

To nie koniec nowości. Co jeszcze pojawi się w e-Urzędzie Skarbowym?

Na stronie internetowej planowo do końca roku podatnicy otrzymają elektroniczny dostęp do historii złożonych przez siebie deklaracji podatkowych dotyczących PIT, VAT, PCC, podatku od spadku i darowizn oraz karty podatkowej. Kolejna nowość to podgląd sald i rozliczeń we wszystkich podatkach od 2019 roku.

Serwis ma być niebawem bardziej funkcjonalny dla komorników i przedsiębiorców. Planowane jest stworzenie kont elektronicznych dla spółek. Za ich pomocą będą mogły płacić podatki, składać deklaracje, wysyłać pisma i podglądać swoje rozliczenia z fiskusem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska