Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie zbiorniki na ścieki blisko centrum i dużych wrocławskich osiedli Wrocławia

RP
Cztery zbiorniki retencyjne znajdują się przy grobli Kozanowskiej, ulubionego miejsca spacerowego mieszkańców okolicznych osiedli
Cztery zbiorniki retencyjne znajdują się przy grobli Kozanowskiej, ulubionego miejsca spacerowego mieszkańców okolicznych osiedli fot. Paweł Relikowski / Polskapress
Cztery potężne, betonowe zbiorniki o wysokości 15 i średnicy kilkudziesięciu metrów, wyrosły niedaleko Odry, w pobliżu ulicy Długiej. Mieszkańcy osiedli Popowice i Szczepin, którzy w tym miejscu chętnie spacerują, niepokoją się czy w centrum miasta powstaje oczyszczalnia ścieków, a w okolicy wkrótce pojawi się dokuczliwy fetor. Miejska spółka odpowiedzialna za tę inwestycję uspokaja.

Do tej pory przy ulicy Długiej 67 mieściła się przepompownia ścieków, która należy do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Między innymi stąd ścieki trafiają do oczyszczalni na Janówku, jedynej oczyszczalni ścieków dla Wrocławia.

Coraz częstsze wielkie ulewy we Wrocławiu

- Miejska kanalizacja często łączy ze sobą tzw. wodę deszczową (z ulic i placów) ze ściekami sanitarnymi z naszych domów - mówi rzecznik prasowa Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, Martyna Bańcerek. - Wraz ze zmianami klimatu i dużo częstszymi wielkoskalowymi opadami deszczu, zwiększyła się ilość ścieków, która jednorazowo musi trafić do oczyszczalni na Janówku. Przy wielkich ulewach, oczyszczalnia musi pracować pełną parą, na granicy swojej wydajności, żeby przerobić połączone nieczystości i wodę deszczową – dodaje.

Rozwiązaniem tego problemu mają być właśnie budowane przy ulicy Długiej 67, cztery zbiorniki retencyjne. Każdy z nich będzie miał pojemność 15 tys. metrów sześciennych. Inwestycja umożliwi retencjonowanie (czyli okresowe zbieranie) ścieków nadmiarowych, powstających w czasie ulew. Następnie będą przesyłane do Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków „Janówek” w okresie jej mniejszego obciążenia.

MPWiK: Zbiorniki będą szczelne, nie będzie uciążliwych zapachów

- Naszym największym wyzwaniem jest obecnie zagospodarowanie wód opadowych. Dziennie oczyszczamy ok. 130 tys. metrów sześciennych ścieków. Pojemność tych zbiorników to zatem prawie połowa ścieków, które wrocławianie produkują w ciągu jednej doby. Przewidujemy wykorzystanie tych zbiorników kilka do kilkunastu razy w roku w okresach intensywnych i długotrwałych opadów – tłumaczy Witold Ziomek, prezes MPWiK Wrocław.

Inżynierowie MPWiK uspokajają mieszkańców, że wszystkie zbiorniki będą szczelnie przykryte specjalnymi pokrywami, które uniemożliwią wydobywanie się z nich uciążliwych zapachów. Konstrukcje wykonane są z betonu sprężonego i posadowione na płytach fundamentowych grubości 70 cm każda. Zgromadzone po ulewach ścieki pozostaną tam tylko przez chwilę, a następnie trafią do oczyszczalni.

Prace budowlane przy tej inwestycji rozpoczęły się w marcu 2020 r. Planowany termin ich zakończenia to koniec 2021 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska