GazetaWroclawska.pl - aktualności Wrocław, wiadomości Wrocław

WIELKIE ODKRYWANIE DOLNEGO ŚLĄSKA 2018 | Liderzy pięciu kategorii plebiscytu

Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [11/26] Poprzednie Następne

Kategoria: DOLNOŚLĄSKA OSOBOWOŚĆ TURYSTYKI

Patrycja Ościak, Pobiedna, gm. Leśna

Skończyła germanistykę, jest przewodnikiem górskim sudeckim, pilotem wycieczek, przewodnikiem po Hucie Szkła Kryształowego Julia, Podziemnej Trasie Turystycznej Geopark w Krobicy, Zamku Czocha, instruktorem chodzenia w rakietach śnieżnych ... Jakby tego było mało, działa w stowarzyszeniu Czas Na Pobiedną (w Pobiednej, gm. Leśna teraz mieszka) i w harcerstwie.

Po liceum zaczęła pracować w hotelarstwie i - jak mówi - przeszła tam po kolei wszystkie szczeble kariery. - Po miesiącu zaczynało mnie uwierać, że każdy dzień jest przewidywalny i poukładany - opowiada. Została więc przewodnikiem.

- Ciągle muszę się czegoś nowego uczyć, każda grupa jest inna. To jest to, co mi się podoba - tłumaczy. Słyszy od kolegów, że najwredniejsze są wycieczki nauczycieli, bo lubią się mądrzyć, ale ona trafia na samych sympatycznych.

- Doskonale rozumiem, że moi klienci chcą odpocząć, coś ciekawego zobaczyć, zwiedzić, więc staram się im to zapewnić - mówi.

Jedną z najtrudniejszych chwil w swojej pracy przeżyła, gdy okazało się, że w autobusie ma samych profesorów, przy czym wielu z nich to sląśkoznawcy i kulturoznawcy, a ona ma im opowiadać o Krzeszowie - perle śląskiego baroku. Ale byli zadowoleni.

Trudne są grupy indywidualistów, z którymi ma iść w Sudety. - Im po prostu przypominam, że w górach nie ma demokracji, muszą mnie słuchać, bo inaczej może ich spotkać los tych, których porwała lawina w Białym Jarze w 1968 roku - mówi.

Lubi wszystkich swoich klientów. I szanuje ich styl zwiedzania. - Czasem mam taką niemiecką wycieczkę, która potrzebuje tylko 15 minut na obiad.

Gdy rozpoczyna się przerwa, idą do swojego autokaru, gdzie kierowca serwuje im podgrzane wcześniej parówki. Zjadają i wracają do zwiedzania - uśmiecha się pani Patrycja.


Koszt SMS-a: 2,46 zł z VAT

Wróć na www.gazetawroclawska.pl/wielkieodkrywanie


Polecamy